Elképesztő, milyen erdőt hoztak létre Magyarországon: láttál már ilyet?

Elképesztő, milyen erdőt hoztak létre Magyarországon: láttál már ilyet?

agrarszektor.hu
A Pilisi Parkerdő (PP) Városierdő-fejlesztési Programja elsősorban a fővárosi erdők megóvására és gyarapítására irányul, azonban a budapesti agglomeráció települései számára is egyre értékesebbek a helyi erdők ökoszisztéma-szolgáltatásai. A 12 ezer lakosú Üllőn egy szemétlerakóként működő, 1,3 hektáros, spontán fásítást alakított át a Pilisi Parkerdő multifunkciós városi erdővé - írja a PP közleményében.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Üllő Budapest agglomerációjának dinamikusan népesülő települése, ahová sok fiatal, gyermekes család költözik. Annak ellenére, hogy a település és környezete zöldfelülettel viszonylag jól ellátott, a helyiek fontosnak érezték a további zöldítést. Ezért 2022-ben azzal keresték meg a Pilisi Parkerdő Ráckevei Erdészetét, hogy szeretnének fásítani egy 1,3 hektáros, belterületi, önkormányzati tulajdonú területet.

EZ IS ÉRDEKELHET

A fásításra kijelölt területet megtekintve spontán kialakult, fásult, elhanyagolt, engedély nélküli szemétlerakóként használt helyet találtunk. A terület rossz állapotban volt, de élő faállomány volt rajta. Azt javasoltuk az önkormányzatnak, hogy tisztítást követően a területet a meglévő faállomány értékes részére alapozva alakítsuk a közösség által kikapcsolódásra, sportra használható városi erdővé. Ehhez koncepciót és terveket készítettünk, amelyeket szerencsére elfogadtak, így megvalósíthattunk egy olyan projektet, amely véleményem szerint a gyakorlatban tökéletesen kifejezi a Parkerdő szlogenjét: Parkerdő az emberért

- foglalta össze Tóth Péter, a Pilisi Parkerdő Ráckevei Erdészetének vezetője.

A projekt megvalósításának első lépéseként a Parkerdő munkatársai a terület hulladékmentesítését végezték el, majd felmérték a nyáras és akácos állomány, amelyben alaposan elterjedt az idegenhonos gledícsia. A városi erdővé alakítás során visszaszorították az invazív, idegenhonos fajokat, a korábbi hulladékdombok foltjait pedig lékekként használták fel az őshonos fajok ültetéséhez, így alakulhatott ki az üllői városi erdő mostani, immár változatosabb fafaj- és korösszetételű erdőállományképe. A Pilisi Parkerdő koncepciója az erdő ökológiai értéknövelése mellett a helyi közösség számára vonzó és hasznos infrastruktúra fejlesztését is tartalmazta. Ezért az új kis erdőben sétautakat alakítottak ki, erdei játszóteret, edzőeszközöket, tűzrakó helyet és közösségi események megtartására is alkalmas méretű szaletlit építettek - áll a sajtóanyagban.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az egykori elhanyagolt, gondozatlan, illegális hulladéklerakó ma multifunkcionális városi erdő, amelynek bejáratánál naptár teszi nyilvánossá a szaletli-tűzrakó foglaltságát, mert a helyiek kora tavasztól késő őszig gyermekprogramok, születésnapok, baráti találkozók és más rendezvények helyszíneként használják. Az üllői városi erdő minden, a Pilisi Parkerdő által elképzelt és megvalósított szolgáltatása közkedvelt, így a település természetközeli, élő rekreációs, sport- és programhelyszínnel gyarapodott, miközben ökológiai értelemben is értéknövelés történt - emelték ki.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?