Érik a baj Magyarországon is: sokkal rosszabb a helyzet, mint gondoltuk

Érik a baj Magyarországon is: sokkal rosszabb a helyzet, mint gondoltuk

agrarszektor.hu
A globális felmelegedés gazdasági hatásai sokkal súlyosabbak lehetnek, mint azt korábban feltételezték. Egy új tanulmány szerint 4 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés esetén az emberek jövedelme átlagosan 40 százalékkal csökkenhet világszerte, ami Magyarországot is különösen érzékenyen érintheti - írja a Pénzcentrum. A szakértők figyelmeztetnek: ha nem alkalmazkodunk tudatosan, rendszerszinten és időben, a klímaváltozás következményei nemcsak a környezetet, hanem a megélhetésünket, egészségünket és életminőségünket is veszélyeztetik.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az Environmental Research Letters folyóiratban publikált kutatás szerint a klímaváltozás gazdasági következményei jóval drámaibbak lehetnek a korábbi becsléseknél. A tanulmány készítői az egyik legnépszerűbb gazdasági modellt bővítették ki éghajlati előrejelzésekkel, hogy pontosabban felmérjék a szélsőséges időjárási események hatását a globális ellátási láncokra. Az eredmények megdöbbentőek: 4 Celsius-fokos felmelegedés esetén az átlagember 40 százalékkal lehet szegényebb, ami közel négyszerese a korábbi becsléseknek. Még ha sikerülne is a felmelegedést 2 Celsius-fokra korlátozni, az egy főre jutó globális GDP akkor is 16 százalékkal csökkenne, szemben a korábban becsült 1,4 százalékkal.

A korábbi modellek nem tükrözik pontosan a valóságot, de az eredmények így is sokkoltak minket. Azt találtuk, hogy 4 Celsius-fokos globális felmelegedés esetén az átlagember világszerte 40 százalékkal szegényebb lesz, ami egy brutális veszteség. És itt nem csak a pénzről van szó; sokan elveszíthetik a megélhetésüket, a biztonságérzetüket és a jövőjüket. A legtöbb gazdasági modell arra épül, mintha a világ egy stabil, kiszámítható rendszer lenne. Csakhogy a klímaváltozás nem lineáris, hanem egy láncreakcióhoz hasonlít. Például, ha egy áradás miatt megáll egy fontos kikötő Délkelet-Ázsiában, az kihatással lehet egy német autógyárra vagy az európai élelmiszerláncra is. Ez az a 'dominóhatás', amit a globális gazdaságban eddig nem kezeltek megfelelően

- magyarázta Dr. Timothy Neal, a New South Wales-i Egyetem Klímakockázati és Válaszintézetének kutatója, a tanulmány vezető szerzője.

A tudósok szerint a globális hőmérséklet várhatóan 2,1 Celsius-fokkal fog emelkedni még akkor is, ha az országok teljesítik éghajlati céljaikat. Ez a szint már túlmutat azon a ponton, ahol az alkalmazkodás önmagában elegendő lenne. Négy fokos felmelegedésnél már nem csupán a gazdálkodási módszerek átalakításáról van szó, hanem arról, hogy egyáltalán fenntarthatók-e jelenlegi gazdasági rendszereink.

A modern gazdaságok összefonódása miatt egyetlen kiesés is globális következményekkel járhat. A termelési folyamatok több országon átívelnek, és ha bárhol megszakad a lánc, az az egész rendszerre kihat. A klímaváltozás valódi veszélye nem az átlaghőmérséklet emelkedésében, hanem a szélsőséges időjárási események gyakoriságában és intenzitásában rejlik. A korábbi integrált értékelési modellek (IAM) feltételezték, hogy ha egy térségben ellehetetlenül a termelés, azt a világ más részein kompenzálni lehet. Frank Jotzo professzor, az Ausztrál Nemzeti Egyetem klímapolitika szakértője szerint ez a feltételezés téves:

A gazdasági és környezeti rendszerek sokkal összetettebbek és sérülékenyebbek, mint amit a régi modellek feltételeztek.

Magyarország különösen veszélyeztetett a klímaváltozás hatásaival szemben. A Green Policy Center 2023-as jelentése szerint az elmúlt 30 évben a nyári hőhullámok idején 12-52 százalékkal nőtt a napi többlethalálozás. 2022 nyarán rekordméretű, 1,45 millió hektárnyi területen jelentettek aszálykárt, miközben a talajvízszint drasztikusan csökken, az Alföld egyes részein 6-7 méteres süllyedés is mérhető.

A jelentés szerint a magyar egészségügyi rendszer különösen sebezhető a hőhullámokkal, új betegségekkel és allergénekkel szemben, miközben a kórházi épületek klímareziliensé tétele sürgető, de még hiányos feladat. A klímaváltozás hatására a lucfenyő- és bükkállományok eltűnhetnek, inváziós fajok terjednek, és az őshonos ökoszisztémák akár 80 százalékát is veszély fenyegeti.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?