SAJTÓKÖZLEMÉNY - Agrárkamara: nitrát érzékeny területeken már tilos a tárgyázás!

agrarszektor.hu
November 15-től február 15-ig tilos trágyát kijuttatni, tárolni a nitrát érzékeny területeken, továbbá érzékeny területeken a megengedettnél több állatot tartani. A késő őszi-téli időszakban, egyes környezetileg érzékeny területeken, így a Natura 2000 és a nitrátérzékeny területeken betartandó szabályozás részleteiről számol be a Magyar Agrárkamara közleménye.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Azon gazdálkodóknak, akik a nitrátérzékeny, vagy Natura 2000 területeken gazdálkodnak fontos tudni, hogy a késő őszi, téli és kora tavaszi időszakokban tevékenységüket korlátozniuk kell környezet- és természetvédelmi megfontolásokból. Ezen korlátozások beépültek az uniós előírások révén az úgynevezett Kölcsönös Megfeleltetés rendszerébe is, azon belül a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmény (JFGK) 4., illetve az 1-5. pontokba. A vonatkozó rendeletek alapján ezen követelmények tartalmazzák azokat a tiltásokat, korlátozásokat, melyeket be kell tartani. Lássuk, melyek ezek!

1. Natura 2000 területek (JFGK 1-5.):
A vonatkozó 269/2007. (X. 18.) Korm. rendelet értelmében minden Natura 2000 gyepterületet használónak engedélyt kell beszereznie az október 31. és április 23. között történő legeltetéshez és nád irtásához. Engedélyért általánosságban a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőséghez, míg helyi jelentőségű védett természeti területnek minősülő Natura 2000 gyepterület esetében a települési önkormányzat jegyzőjéhez, főjegyzőhöz kell fordulni.

2. Nitrátérzékeny területek (JFGK 4.)
Az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet értelmében a nitrátérzékeny területeken mindennemű trágya - szerves és műtrágya is - kijuttatása tilos november 15. és február 15. között. Ez alól kivételt képez az őszi kalászosok fejtrágyázása február 1-jétől. Fontos tudni, hogy a tilalmi határidőn túl is tilos a trágyázás fagyott, vízzel telített, hótakaróval borított talajokon!

A trágyázási tilalmi időszakban a téli legeltetés bizonyos feltételek mellett megengedett, amelyek akkor is betartandók, ha a terület Natura 2000 és fentiek szerinti természetvédelmi hatóságtól engedéllyel rendelkezik. Ezen feltétel, hogy az állatsűrűségből származóan a kijuttatott trágya éves szinten nem haladhatja meg a 120 kg/ha nitrogén hatóanyag mennyiséget. Így például legeltethető hektáronként számítva egy tejelő tehén; vagy 2,3 hízómarha, vagy 7 juh.

Nagyon fontos tudni, hogy a téli tilalmi időszakban, valamint fagyott, hóval borított, vízzel telített talajon nem létesíthető és tartható fenn ideiglenes trágyakazal. Vagyis ezekből adódóan oda kell figyelni arra, hogy a téli hónapokban legyen elegendő trágyabefogadó kapacitás. 

Fontos továbbá, hogy minden a magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó tevékenységet folytató állattartó (5 számosállat felett, baromfi tartás esetén 3 számosállat felett), valamint minden nitrátérzékeny területen gazdálkodó tegyen eleget december 31-ig, a nitrát-adatszolgáltatási kötelezettségének, mert ennek hiánya a Kölcsönös Megfeleltetés eseti szankció mellett, adatszolgáltatási bírságot is maga után vonhat.

A gazdálkodók, több forrásból is tájékozódhatnak területük érzékenységi besorolásáról komplex információk a www.kolcsonosmegfeleltetes.eu oldalon találhatók, továbbá a Gazdálkodói Információs Szolgálat tanácsadói is felkereshetők. A nitrát érzékeny területek besorolása fellelhető a 43/2007 FVM rendelet szerinti MePAR blokklistában, a Natura 2000 területi besorolás a 14/2010 KvVM rendeletben, az egyes támogatásokhoz kötődően MePAR blokkszinten ez évre az Irányító Hatóság 40/2011. (III.30.) számú közleményében, továbbá a www.mepar.hu honlapon.


A Gazdálkodói Információs Szolgálat tanácsadóinak elérhetősége a umvp.agrarkamara.hu oldalon.

Forrás: MA


NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?