Száguld a termőföldpiac - Minden mutató növekszik, főleg az ár!

agrarszektor.hu
A termőföldpiac 2012-ben is töretlenül bővült: a tranzakciók száma 8, az eladott földterület mérete pedig 5 százalékkal nőtt, míg az árszint - a 2011-es növekedés mértékét kissé meghaladva - 10 százalékkal emelkedett. Az idén ugyanakkor a szabályozási környezet változása jelentősen befolyásolhatja a földforgalmat és a piaci árakat, derül ki az OTP Termőföld Értéktérképéből.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A tranzakciók során 5 százalékkal nagyobb földterület, összesen 136 ezer hektár termőföld cserélt tulajdonost. "A korábbi évek adatai alapján ehhez hozzájön még 80-100 ezer hektár, mint öröklés útján megvalósult tranzakció, így az összforgalom 220-240 ezer hektár lehetett tavaly" - húzza alá Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője.

A folyamatosan bővülő piacon tavaly a korábbi évek ütemét meghaladó áremelkedés volt tapasztalható: a 2011-es 567 ezer forintról 626 ezer forintra, azaz bő 10 százalékkal nőtt 2012-ben az eladott termőföldek átlagos hektárára. A legnagyobb mértékben Jász-Nagykun-Szolnok (21 százalék), Békés, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg (17-17 százalék) megyékben emelkedtek az árak. Csak Pest és Nógrád megyékben volt megfigyelhető minimális, 1, illetve 3 százalék alatti csökkenés.


Forrás: OTP JZB

Árak: "Vastól-Szabolcsig"

Tavaly tovább növekedtek a területi árkülönbségek is: míg megyei szinten 2,5-szeres az árkülönbség a legolcsóbb (Nógrád, 334 ezer Ft/ha) és a legdrágább (Győr-Moson-Sopron, 836 ezer Ft/ha) területi egység között, a járások esetében - a lokális folyamatok hangsúlyosabbá válásával - ez már 7,5-szeresre nőtt (Bélapátfalva: 233 ezer Ft/ha, Dunakeszi: 1,74 millió Ft/ha). A művelési ágak közül a legnagyobb (12-13 százalékos) áremelkedés a szántóföldi területeknél volt tapasztalható, míg a legkisebb mértékű (2 százalék alatt) növekedést a kert-gyümölcsös, illetve a szőlőterületek értékesítési statisztikái mutatják. Tavaly az eladott termőföld-terület 71 százaléka szántó, 14 százaléka erdő-fásított, 11 százaléka gyep-rét-legelő, 2-2 százaléka pedig kert-gyümölcsös, illetve szőlő volt - teszi hozzá Valkó Dávid.


Forrás: OTP JZB

Három alföldi megye mind fölött

A KSH adatai szerint az ország területének 79%-a, 7,37 millió hektár termőterület. Ennek közel 59%-a szántó, 26%-a erdő, 10%-a gyep, míg 5% alatti a szőlő, gyümölcsös, halastavak, stb. aránya. 2008 és 2012 között, a jelentősebb termőterület-típusok közül egyedül az erdőterület bővült (+1,9%), míg leginkább (-24,8%) a gyepterület szorult vissza (részben statisztikai átsorolások miatt).

A tulajdonosi szerkezet a következőképpen alakul: ~73% természetes személyek, ~22% állam, ~3% társas szervezet, ~2% önkormányzat. A bérelt területek aránya 60-62%-ra tehető. 2010-es adatok szerint az egyéni gazdálkodók 92%-a dolgozik 10 hektár alatt, az általuk művelt terület 20%-án, és 8%-uk 10 ha fölött, a terület 80%-án. A gazdálkodó szervezetek 62%-a 100 ha alatt gazdálkodik, a művelt terület 4%-án, míg 100 ha fölött 38%-uk, 96%-nyi területen.


Forrás: OTP JZB

A tavaly is erőteljes kereslet hatására a termőföld-tranzakciók száma 8%-kal nőtt 2011-hez képest; a forgalom 48%-át adó 1/1 tulajdoni hányadot érintő adásvételeknél viszont csak alig 1% volt a növekmény. 10%-os csökkenést mindössze Jász-Nagykun-Szolnok megyében látunk, illetve egy alig mérhető visszaesést Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ugyanakkor 20%-ot meghaladó a forgalomnövekedés Baranya, Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben.


Forrás: OTP JZB

A tízezer hektár feletti éves forgalmat Bács-Kiskun (12 600 ha), Szabolcs-Szatmár-Bereg (11 200 ha) és Jász-Nagykun-Szolnok (11 200 ha) megyék haladják meg, melyek így összességében az országos adásvételi volumen 25,8%-át adják. Ezzel szemben Komárom-Esztergom megye forgalma (2800 ha) az országos volumenből alig 2%-kal részesedik.


Forrás: OTP JZB

Változások szele

Az idei év ugyanakkor teljesen átrajzolhatja a termőföldpiacot. Ennek oka a várhatóan még a nyáron elfogadásra kerülő új földtörvény. A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény tervezete szerint ugyanis főszabályként csak az adott körzetben lakó és tevékenykedő földművesek (magánszemély gazdálkodók) vásárolhatnának termőföldet, és majdnem kizárólagos előnyt élveznének a bérlések tekintetében is. Ez pedig jelentős mozgásokat generálhat. A törvény elfogadásáig azonban még kivárás várható a termőföldpiacon. Ezt támasztja alá, hogy az év eddigi részében elmaradt a forgalom megugrása.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?