Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Eddig mindössze két esetben bontotta fel a nemzeti földalapkezelő szervezet (nfa) az állami termőföldek haszonbérletére kötött szerződéseket az új földhasználókkal, mert azok nem teljesítették a megállapodásokban rögzített feltételeket. Mostanáig azonban viszonylag kevés helyszíni ellenőrzést tartottak, mert ezek csak a birtokba lépésektől számított egy év után kezdődnek meg. Addig az nfa úgynevezett okirati ellenőrzéseket hajt végre, amelyeken viszont a szerződéskötések után minden nyertes pályázó átesik. A vidékfejlesztési tárca államtitkára szerint nem cél az állami földeket bérlők folyamatos vegzálása.
A szervezeti és működési szabályzat szerint az nfa központjában összesen hat fős tulajdonosi ellenőrzési osztály működik, amelynek tevékenységét a megyei kirendeltségeken további munkatársak egészítik ki - közölte a parlamenti mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottságának ülésén Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium állami földprogramért felelős államtitkára. Az MSZP-s vezetésű, de Fidesz-többségű testület az utóbbi időszakban felmerült számtalan vitas állami földbérleti pályázati ügy miatt hallgatta meg az államtitkárt az nfa ellenőrzési tevékenységéről.
A földalap első fázisban úgynevezett okirati ellenőrzéseket hajt végre a szerződéskötések után, amelyeken a birtokbalépéstől számított egy éven belül a nyertes pályázók száz százaléka átesik. A szervezet a vizsgálatok részeként az új földhasználóknak úgynevezett előrehaladási jelentéseket küld, amelyeket azoknak kitöltve vissza kell juttatniuk. Az nfa e dokumentumokkal azt ellenőrzi, hogy a nyertesek miként teljesítik a földhasználati szerződéseket, illetve a részüket képező gazdálkodási terveket, amelyeket a pályázók saját maguk vállaltak be.
Az nfa a mostani kormány idején újonnan haszonbérbe adott állami földek kapcsán eddig 1163 előrehaladási jelentést postázott, amelyekből még 111-et nem kapott vissza. A több mint 90 százalékban visszaküldött dokumentumokból viszont Bitay Márton szerint az derült ki, hogy időarányosan szinte minden nyertes eleget tesz a vállalt kritériumoknak, sőt többségük túl is teljesíti azokat.
A helyszíni vizsgálatokat is magukba foglaló, átfogó tulajdonosi ellenőrzések csak azután kezdődnek meg, hogy a birtokba lépéstől számított egy év letelik. Az nfa eddig csaknem a meghirdetett pályázatok nyomán 3 ezer új földhasználati szerződést kötött, de ezeknek ma még csak legfeljebb tíz-húsz százalékát teszi ki azok száma, amelyeknél a birtokba lépés óta már több mint egy év múlt el. Így az nfa mostanáig viszonylag kevés helyszíni vizsgálatot tarthatott, de a jövő évtől már - az idő előrehaladtával - “ellenőrzési dömpingre" lehet számítani.
Ugyanakkor a legalább egy éve birtokban lévő területek felénél így is volt már valamilyen helyszíni ellenőrzés, és Bitay Márton szerint az nfa legalább ezt az arányt kívánja tartani a jövőben is. A 118 elvégzett eddigi vizsgálatból a földalap 17 földhasználó 22 szerződésével kapcsolatban élt felszólítási jogával, mert a gazdálkodók nem fizették a haszonbérleti díjat vagy nem tartották be állattartási kötelezettségeiket. Két esetben pedig a szervezetnek fel kellett bontania a megállapodásokat, mivel a bérlők semmilyen határidőt és előírást nem teljesítettek.
Az államtitkár szerint az nfa az állami bérlőknél a legfeljebb húsz éves szerződések időtartama alatt folyamatosan, többször is végezhet helyszíni ellenőrizéseket, de nem lehet célja a gazdálkodók vegzálása. A szervezet bejelentésre is vizsgálódik, normál ügymenetében pedig azokat veszi előre, akiknél már az okirati ellenőrzések is hiányosságokat mutatnak. Ezen kívül pedig általános, random helyszíni vizsgálatokat végez saját informatikai rendszerének kiválasztása alapján.
Több ezer fővel kellene növelni az nfa apparátusát, ha azt akarnánk, hogy “minden gazdálkodót mindennap" ellenőrizni lehessen - fogalmazott Bitay Márton. Az albizottsági ülésen elhangzott, hogy a helyi termelők bevonásával kellene sűríteni a helyszíni ellenőrzéseket. Az államtitkár szerint azonban nincs lehetőség arra, hogy a vizsgálatokhoz külső személyeket hatósági jogkörrel ruházzanak fel.