Szokatlan kísérlet: most kiderülhet, mennyire egészséges a baranyai erdők talaja

Szokatlan kísérlet: most kiderülhet, mennyire egészséges a baranyai erdők talaja

agrarszektor.hu
Rendhagyó, de igen fontos, országos tudományos kísérletben vesz részt a Mecsekerdő. A főként civileket megmozgató kezdeményezésben egyedüli erdőgazdálkodóként arról gyűjtenek és szolgáltatnak információt, mennyire egészséges a kezelésükben álló erdők talaja. A kísérlethez használt pamut alsóneműket május elején ássák el különböző erdei helyszíneken, majd hatvan nap múlva - július közepén - megvizsgálják, milyen hatással volt a talaj a mindennapi ruházkodásban is alapvető szerepet játszó anyagra - tudhattuk meg a Mecsekerdő Zrt. közleményéből.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézete 2021 tavaszán indította közösségi tudományos programját, amelynek keretében közel hétszáz településről, csaknem ezerkétszáz önkéntes résztvevő szolgáltat információt arról, milyen a talajban a mikrobiológiai aktivitás. A kezdeményezés célja, hogy ezzel a viszonylag egyszerű és közérthető kísérlettel országos szinten térképezzék fel a talajok egészségi állapotát. A kísérletről az Agrárszektor is beszámolt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az elásást követően a talajban található gombák, baktériumok és más élőlények elkezdik lebontani a szerves anyagokat, mindenekelőtt a cellulózt - emiatt használnak a kutatást elindító szakemberek tiszta pamut alsóneműket, ugyanis a pamut túlnyomórészt cellulózból áll. Minél nagyobb mértékben bomlik le az elásott ruhadarab, annál aktívabb talajéletre lehet következtetni. Az aktív és diverz talajélet az egészséges talaj egyik fő indikátora. A programban résztvevő önkéntes kutatók a kiásott alsónemű digitális fotóját elektronikusan juttatják majd el a Talajtani Intézet munkatársainak, akik képfelismerő technikával megállapítják, hogy az alsónemű hány százalékát fogyasztották el a talajlakó élőlények. A kísérlet egyben arra is felhívja a figyelmet, hogy mennyire fontos jól megválasztani a ruhák alapanyagát, ha a fenntarthatóságot és az egészséges környezetet akarjuk támogatni.

A Mecsekerő - társadalmilag is felelős gazdálkodó szervezetként - nagy örömmel csatlakozott a programhoz, hiszen az erdészek számára is hasznos a különböző erdőállományok talajára vonatkozó információk elemzése, más talajtípusokkal való összehasonlítása. Így kiderül, a helyi erdők talaja milyen mértékben képes hozzájárulni az erdei ökoszisztéma működéséhez, milyen erdőgazdálkodási lépéseket kell tenni a fenntartható használathoz.

A Mecsekerdő Zrt. minden erdészetét bevonva, összesen tíz kísérleti helyszínt jelölt ki. Az érintett területek Pécs, Kővágótöttös, Hosszúhetény, Ág, Vajszló, Almamellék és Bürüs települések közelében találhatóak. Az erdészek törekedtek a lehető legváltozatosabb korú és fafajösszetételű erdőterületek kiválasztására, hogy minél teljesebb képet kapjanak a talajok állapotáról.

(A cikkben szereplő képek a Mecsekerdő Zrt. tulajdonát képzik.)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?