Óriási előrelépés a talajvédelemben: új eszközt adtak a gazdák kezébe a kutatók

Óriási előrelépés a talajvédelemben: új eszközt adtak a gazdák kezébe a kutatók

agrarszektor.hu
A talajok állapotának ismerete, a talajban zajló folyamatok megértése, a talajjal kapcsolatos információk iránti igények mind hazai, mind nemzetközi szinten számottevőek és folyamatosan bővülnek. Nem lesz ez másképpen az elkövetkező KAP tervezési időszakban sem, ahol a talaj védelmére teendő intézkedések prioritásba kerülnek, hiszen ezen erőforrás degradációs - azaz minőségi romlásának és eróziójának - folyamatainak megállítása nagyon fontos feladat mindenki számára.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A talaj a gazdálkodóknak a gazdák legfontosabb termelőeszköze, melynek törődésre, együttműködésre van szüksége annak érdekében, hogy megfelelő szerkezetessége, szervesanyagtartalma, a talajban lévő életközösségek által még évezredekig segítse a biztonságos élelmiszertermelést. Ehhez azonban odafigyelés és gondoskodás kell mindenki részéről - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán. A talajtulajdonságok áttekintését segíti a helyszíni vizsgálatokon túl - mely nagyon fontos - egy interaktív, mindenki számára elérhető adatbázis, ezáltal az országos kitekintés is bővíthető.

Fenti igények, célok elérése érdekében az ATK Talajtani Intézet (ATK TAKI) pályázati keretek között elkészítette a DOSoReMi térinformatikai adatbázist, ahol az ország területére vonatkozóan böngészhetünk többek között a területek talajának kémhatásviszonyairól, fizikai féleségéről, mész- illetve szervesanyagtartalmáról. Ugyanezen oldalon az Atlasz menüben térképi állományok által is lehet tájékozódni a leírt tulajdonságok mellett a talajtípusok előfordulásáról, a nátriumsók helyzetéről, a szikesedésre hajlamos, vagy szikes egységekről is. Természetesen ezen adatbázisok nem helyettesítik a helyspecifikus adatokat, de hasznos információkkal gazdagíthatják az ágazat szereplőit. Amennyiben valaki kíváncsi környezete talajviszonyaira az alábbi linken elérhető oldalon böngészhet.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?