Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magyarországon a gazdaságok átadásának jelenleg még nincsenek hagyományai, így bejáratott gyakorlata sem. Ezek hiányában viszont állami beavatkozásra van szükség, mivel az agrár- és élelmiszer-gazdaság működőképessége kizárólag folyamatos generációs megújulás mellett garantálható - írta meg a Portfolio a Magyar Nemzet értesülései alapján. A rendszerváltást követően létrejött gazdaságok alapítói ugyanis mostanra érték el azt az életkort, amikor már egyre többekben felmerül, hogy gazdaságukat át kellene adniuk a fiatalabb generációnak.
Nagy István agrárminiszter szerint mostanra elkerülhetetlenné vált az átruházás megkönnyítése. Az ügy jelentőségét az adja, hogy a családi gazdaságok és az agrárvállalkozások hatékony átadásán is múlik az agrárium sikeres generációváltása, miközben a jelenlegi szabályok számos nehézséget gördítenek ezek elé. Az adatok szerint az egyéni gazdaságok irányítóinak 61%-a már betöltötte az 55. életévét. Szerencsés esetben az átadás családon belül történik meg, az agrárium fiatal termelőinek mintegy 90%-a egy működő gazdaságot vesz át. Mindezek miatt fontos az állami beavatkozás, mivel kizárólag a folyamatos generációs megújulás mellett biztosítható az agrár- és élelmiszer-gazdaság működőképessége.
- jelentette ki Nagy István.
A tárcavezető kifejtette, hogy egy agrárgazdaság a mező- és erdőgazdasági hasznosítású földekből, a gépekből, a terményekből vagy a jószágokból, a szerződésekből fakadó jogokból és kötelezettségekből és sok más elemből álló vagyonösszesség. A gazdaságnak számos hatósági engedélyre is szüksége van - részletezte Nagy István, hozzátéve hozzátette azt is, hogy az átadást bonyolítja a tulajdonosok szervezeti sokszínűsége, hiszen ezek működhetnek őstermelőként, egyéni vállalkozóként, cégként vagy családi alapon közösségbe szerveződve.
A tervezett új szabályozás célja, hogy a lehető legegyszerűbbé váljon a gazdaság családon belüli vagy akár családon kívüli átadása. Fontos, hogy a majdani új eljárás arra ösztönözze az átadót, hogy még életében rendelkezzen gazdasága sorsáról - érzékeltette Nagy István, aki azt is elárulta, hogy a legfontosabb változás az lenne, hogy a felek egy szerződéssel rendezhetnének minden kérdést. Ezek lennének még a lényeges újítások:
- Az általános jogutódlást a törvény rögzítené.
- Egyablakossá válna a hatósági engedélyek módosítása, valamint jelentősen egyszerűsödne a vagyonelemek átadása.
- Az agrárminiszter úgy számol, egy jól előkészített szerződéssel kevesebb mint felére csökkenhet az ügyintézés ideje azáltal, hogy az adminisztráció több területen is párhuzamosan zajlik.
- Az átadás finanszírozhatóságára is figyelmet fordítanak, mert az agrárium megújulása összetett probléma. Nem lehet csak törvényi úton megoldani.
- Fókuszálnak a fiatal generáció képzésére mind a középfokú, mind a felsőfokú, mind a szakképzésre, felnőttképzésre gondolva.
- Csak az élők közötti átadásra koncentrálnak, így az öröklést ez a tervezet nem érinti.
Nagy István kiemelte azt is, hogy a törvénytervezettel az a céljuk, hogy arra ösztönözzék az idősebb generációt, hogy élvezzé a megérdemelt nyugdíjaséveket. A másik cél, hogy az időseb gazdák már ne kényszerüljenek dolgozni akkor, amikor már nem szeretnének.