Vízválság előtt áll az emberiség: azonnali megoldást sürgetnek

Vízválság előtt áll az emberiség: azonnali megoldást sürgetnek

agrarszektor.hu
Az OECD által támogatott Globális Vízgazdaságtani Bizottság (GCEW) új nemzetközi megállapodást sürget a növekvő vízválság kezelésére. A szakértők szerint a probléma 2050-re akár 8 százalékkal is csökkentheti a gazdasági növekedést, és veszélyeztetheti a világ élelmiszerellátásának felét. A bizottság jelentése kiemeli az éghajlatváltozás, a helytelen földhasználat és a rossz gazdálkodás szerepét a globális vízkörforgás "példátlan stresszhelyzetében" - írja a Reuters.

Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!

A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!

Regisztráljon most még EARLY BIRD áron! 

A GCEW megállapításai szerint a sűrűn lakott régiók, köztük India északnyugati része, Kína északkeleti része, valamint Dél- és Kelet-Európa különösen érzékenyek a vízhiányra. A jelentés hangsúlyozza a kormányok közötti együttműködés fontosságát a vízfogyasztási szokások átalakításában és a megfelelő infrastrukturális beruházások biztosításában. Tharman Shanmugaratnam, a GCEW társelnöke és Szingapúr elnöke kijelentette:

Közös célokat kell kitűznünk a víz fenntarthatósága érdekében. Végső soron globális vízügyi paktumra lesz szükség. Több évbe fog telni, amíg ezt elérjük, de el fogjuk kezdeni ezt a folyamatot.

EZ IS ÉRDEKELHET

A jelentés rámutat, hogy a globális vízkészletek megbízhatósága csökken, részben a változó csapadékviszonyok miatt. Johan Rockstrom, a Potsdami Éghajlati Hatáskutató Intézet igazgatója és a bizottság másik társelnöke kiemelte:

Először fordul elő, hogy ténylegesen megváltoztatjuk az édesvíz forrását, nevezetesen a csapadékot.

A bizottság a felszíni vizek mellett a talajban és a növényvilágban található "zöld vizet" is vizsgálta. Az emelkedő hőmérséklet ördögi kört indított el, amely súlyosbítja az aszályokat és az erdőtüzeket, tovább rontva a helyzetet és csökkentve a biológiai sokféleséget. A jelentés szerint a jelenlegi tendenciák mellett a globális gabonatermelés akár 23 százalékkal is csökkenhet. A szakértők finanszírozási mechanizmusokat javasolnak a vízügyi infrastruktúrába történő beruházások ösztönzésére, különösen a sérülékenyebb országokban.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ngozi Okonjo-Iweala, a Kereskedelmi Világszervezet főigazgatója és a GCEW másik társelnöke hangsúlyozta a víz helyes árazásának és az évi 600 milliárd dollárra becsült mezőgazdasági támogatások átcsoportosításának fontosságát. Genevieve Donnellon-May, az Oxford Global Society kutatója figyelmeztet, hogy bár a globális vízkészleteket fenyegető veszélyek kezeléséhez többoldalú együttműködésre van szükség, a növekvő hiány fokozhatja a geopolitikai feszültségeket. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?