Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Mártonffy Béla, a (FruitVeB) elnöke elmondta, hogy múlt héten megvitatták azt a stratégiai anyagot, amit a Vidékfejlesztési Minisztériumba készülnek eljuttatni, ahol készül a tízéves stratégiai program. Az ágazat érdekeit összefoglaló anyagban többek között az áll, hogy ne visszafogjuk a termelést - amint azt egyesek hangoztatják Európában -, hanem növeljük.
Magyarország nagyon "jó helyen", egy óriás piac közepén fekszik, a környező országok, vagy Németország, Skandinávia, Oroszország kiváló export célországok. Nekünk az áruhiány a gondunk, azaz, hogy nincs annyi termékünk, amennyit a piac felvenne. Ezért szeretnénk folytatni a termelés bővítését. Ennek egyik eleme a gyümölcsültetvények korszerűsítése, mivel jelenleg ezek sem termékmennyiségben, sem fajtaszerkezetben nem versenyképesek.
Ez a program már elindult. Mivel világtendencia a friss termékek piacának bővülése, a konzervtermékek forgalmának csökkenése, egy másik hangsúlyos terület a fedett, fóliás termelés növelése. Ahhoz, hogy a gazdák időben, megfelelő minőségű és mennyiségű áruval rendelkezzenek, korszerű technológiát kell használniuk. Miután Dél-Magyarországon termálenergiánk is van bőségesen, ilyen technológiával az időzített, nagy mennyiségű és jó minőségű termelés is megvalósítható. Ehhez a területhez csatlakozik a környezetgazdálkodási program.
Ma Európában már nagyon sok szert betiltottak, a magyar termőföld pedig messze nem olyan terhelt növényvédő szerekkel és műtrágyával, mint más európai országoké, így a környezetkímélő gazdálkodás szintén piaci előnyünk lehet. Ennek a programnak a továbbviteléhez is kértük a kormány támogatását.
A program következő pontja a hazai zöldség-gyümölcs termelés felét felvevő feldolgozóipar rekonstrukciójáról szól. Ennek harmóniáját "sikerült" a kilencvenes években elhibázott lépésekkel a magyar tulajdonarány hátrányára megbillenteni. Az egészséges egyensúlyt vissza kellene állítanunk. Erre nagyon alkalmasak a termelői szervezetek, amelyek a friss termékek forgalmazásán kívül feldolgozóipari tevékenységet is folytatnak - ilyen például a Globus, amelyet mintegy ezer francia termelő és termelői szervezet birtokol. Ennek a programnak a része, hogy megkönnyítsük a termelői szervezetek magyarországi működését, elérjük a kormánynál a bürokratikus nehézségek és az adminisztratív terhek csökkentését. Ezek a termelés mellett feldolgozóipari tevékenységet is folytató szervezetek nem csupán a termelésnövelést szolgálnák, hanem - mivel a zöldség-gyümölcs termesztés erősen igényli a kézi munkát - hozzájárulnának a kormányprogramban szereplő nagyarányú munkahelyteremtéshez is. Úgy gondoljuk, a program végén akár 1 millió tonna plusz termék előállítására is van lehetőségünk.