Mire is jó az E85?

Agrárszektor
A mai benzin árak mellett elgondolkodunk azon, hogyan lehetne olcsóbban megoldani a tankolást. Sokaknak jut eszébe ilyenkor a bioetanol, vagy ahogy a benzinkutakon kapható, E85. Természetesen a normális benzines motorba nem mindegy, mennyi bioetanolt töltünk, hiszen a benzinbe keverve, annak maximum 20%-át teheti ki.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Létezik azonban egy technológia, mely esetben az autót teljes bioetanol üzeműre állítjuk át, így akár 85%-os etanol tartalommal is elmegy a jármű. Ez az úgynevezett E85 nevű üzemanyag. Az Európai Unió egyébként irányelveiben foglalkozik ezzel az alternatív energiával, hiszen hazánknak is meg kell emelnie a mostani 5%-os adalékot 15%-ra 2015-ig.

Ez a mezőgazdaság számára is érdekes, hiszen ezt az alkoholt olyan gazdasági növényekből állítjuk elő, melyekben magas a cukor-, vagy a keményítő tartalom. Hazánkban erre a célra általában kukoricát alkalmazunk, hiszen átlagtermésünk belőle 7-7,5 millió tonna évente. Ez nagyjából 3 millió tonna felesleget jelent minden esztendőben.

Jogos egyébként az etikai ellenérv, mely szerint pazarlás élelmiszerből üzemanyagot készíteni, amikor a világ bizonyos részein éheznek az emberek. Erre a kétségre adhat választ, az úgynevezett második generációs bioetanol, amely nem a növény terméséből, hanem az amúgy is hulladéknak számító szárából és leveleiből készül.

Anyagilag is megérheti az átalakítás, hiszen az E85 217 forintba kerül literenként, míg a benzin 320 forint körül mozog. Ez a száz forintos differencia pedig már régóta megfigyelhető. Maga az átalakítás pedig autó függően kerülhet 65 ezer forinttól akár 90 ezer forintba is. A megtérülés pedig attól függ, hogy mennyit használjuk az autónkat, és mennyit tankolunk bele, hiszen minél többet, annál korábban térül meg a beruházás.

Az egyetlen ok, amiért az emberek nehezen szánják rá magukat az átalakításra az, hogy nagyon nehéz még találni Magyarországon olyan kutakat, ahol lehet tankolni E85 üzemanyagot. Érdemes tehát a beruházás előtt megnézni azokat az útvonalakat, ahol nap mint nap járunk, és ha esetleg nincsen akkor érdemes utána nézni, hogy van-e olyan elérhető útvonal. Amennyiben sehogy sem megoldható a tankolás, csak nagy kerülővel, akkor érdemes átgondolni a beruházást, hogy így is megéri-e.

Mindenesetre azt sem szabad elfelejtenünk, amikor döntést hozunk, hogy ennek a fajta üzemanyagnak gyakorlatilag nincs széndioxid kibocsátása, így környezetbarátnak mondható, nem úgy mint a normál benzines autók.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?