Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A napokban kiszivárogtatott tervezet azokat az indokokat sorolja fel, amelyek alapján az egyes EU-tagországok - ha majd egy ilyen értelmű uniós szabályozás életbe lép - saját döntéssel kitilthatják területükről a genetikai összetételükben módosított (GMO) termékeket - közölte az MTI.
A brüsszeli bizottság tavaly nyáron javaslatot tett egy olyan uniós szabályozásra, amely szerint az EU-tagállamok szabadon dönthetnének arról, hogy engedélyezik, korlátozzák vagy megtiltják a GMO-k termesztését. A javaslatról élénk vita folyik a tagállamok között, mivel az egészségügyi és környezetvédelmi megfontolások uniós hatáskörben maradnának, erre tehát a tagállami tilalomnál nem lehetne hivatkozni.
Részben ezért tartja szükségesnek a brüsszeli bizottság, hogy felsorolja azokat az indokokat, amelyeket viszont elfogadható hivatkozásnak tartana, feltéve hogy azok "igazolt, arányos és nem diszkriminatív" jellegűek lennének.
A felsorolt indokok közé tartozik a közrend fenntartása, beleértve a tüntetések elkerülését is, a termelők és fogyasztók választási jogainak biztosítása, területtervezési megfontolások, a hagyományos mezőgazdasági termelési formák megőrzése, természetvédelmi területek megóvása, de még vallási, filozófiai vagy erkölcsi megfontolások is.
Brüsszeli források szerint a bizottság azt reméli, hogy felvetéseivel sikerül megnövelni a tagállamok támogatását a tavalyi javaslathoz.
Független szakértők szerint azonban továbbra is problémát okozhat, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai nem teszik egyértelműen lehetővé a tilalmat az említett indokok alapján, így az azokra hivatkozó tagállamoknak a WTO-n keresztül érkező panaszra kell számítaniuk.
Jelenleg az EU-tagországok megosztottak a génkezelt növények termesztését illetően, és az unióban nehéz is keresztülvinni egy-egy ilyen termék engedélyezését. Mindösszesen kétféle génkezelt növényt (egy kukorica- és egy krumplifélét) termesztenek az EU-ban, de további 15 termék vár engedélyezésre.