Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Agrárszektor.hu: Hogyan kezdett el gazdálkodni? Mióta foglalkozik ezzel a tevékenységgel?
Torma Gábor: 2008-ban kezdtem a gazdálkodást. Gyermekkorom óta foglalkozom ezzel a tevékenységgel. Szántóföldi növénytermesztésbe kezdtem, mivel többnyire szántó területeket tudtam bérelni és megvenni. Kis részt ugyan, de állatokkal is foglalkozom. Vegyes fajtájú szarvasmarha-állománnyal is rendelkezem. Négy darab hereford tehént, 2db limusin tehént, 5db vegyes fajtájú üszőt nevelek. A szénát saját magam állítom elő, idén pedig már vöröshere széna is terem, miután az AKG-s területekben 20% szálas pillangós takarmánynövényt kell vetnem.
Agrárszektor.hu: Hány hektáron termel jelenleg, ebből mennyi a saját? Mi minden terem a földjein?
Torma Gábor: Jelenleg 139 hektáron gazdálkodom, ebből nagyságrendileg 35 hektár saját tulajdonom. Ezeken a földeken búzát, kukoricát, napraforgót, zabot, pillangós növényeket termelek. A búza, kukorica, napraforgó közül legjobban a napraforgót éri meg termelni. Mindig magas az ára, és mindig el lehet adni. A növények aránya, sorrendje az AKG miatt viszonylag kötött: az őszi búza, kukorica, napraforgó együttes részaránya legfeljebb 60%, a többi pillangós növény.
Agrárszektor.hu: Hol tudja legjobban értékesíteni a terményeit?
Torma Gábor: Az értékesítést az Abaúji Olajmag Kft, és a Helyő Gabonamag Kft-n keresztül bonyolítom le. Mind a két termelői csoportnak tagja vagyok. A terményeket csak rajtuk keresztül értékesíthetem. Itt a közelben el tudom adni az IKR zrt.-nek, KITE, Szalagró, Szurotrade, Búzafood stb. cégeknek, azonban rendszerint nehézséget okoz, hogy elég messzire kell elhordanunk a terményeket, 25-50 km távolságra, és aratáskor mindig nyomottak az árak.
Agrárszektor.hu: Sokaknak rosszul sikerült az előző év, Önök hogyan zárták ezt az időszakot?
Torma Gábor: Nekem is nehéz volt, sokat küzdöttünk a belvízzel, rengeteg műveletlen terület keletkezett. A 2010-es évben a búza termésátlaga 8 mázsa körül alakult hektáronként, a korábbi években megszokott 30-40 mászához képest. Kukoricát 40 hektárt terveztem és egyet sem sikerült elvetnem. A területek körülbelül 50 százalékát be sem tudtam vetni, és amit el is vetettem, szinte csak negyed annyi termést hozott.
Sajnos vis maioros lett az összes parcellám, mely után megigényeltem a kárenyhítő juttatást, ez azonban csak a kiesett bevételeim 10%-át fedezte körülbelül.
Agrárszektor.hu: Mikor nyert a Fiatal Gazda pályázaton? Mire fordította az elnyert összeget?
Torma Gábor: 2008 őszén kaptam határozatot, hogy nyertem. Az elnyert összeget földvásárlásra, a gazdaság beindítására, és 2009 őszén kombájnvásárlásra fordítottam.
Agrárszektor.hu: Gyakran pályázik? Honnan értesül a lehetőségeiről?
Torma Gábor: Ez volt az első pályázatom. Erről a lehetőségről az interneten és újságokban értesültem.
Agrárszektor.hu: Milyen fejlesztéseket tervez a jövőben? Mik a célok?
Torma Gábor: Saját földterületeimet szeretném gyarapítani, többek között azért, hogy a környékbeli embereknek munkát tudjak adni. A termelési szerkezeten nem szeretnék változtatni, csak a színvonalát szeretném növelni. Terveim között szerepel egy jó minőségű gabonavetőgép vásárlása, mivel a jelenleg meglévő gépem régi, elavult. Gépparkom egy kombájnból, egy erőgépből, permetezőből, vetőgépből, pótkocsiból és magágykészítőből áll. Hiányzik azonban egy legalább 200 lóerő feletti erőgép, és persze a hozzávaló munkagépek.