SAJTÓKÖZLEMÉNY: Több lehet a hamis növényvédőszer és vetőmag a magyar piacon!

agrarszektor.hu
Február a tavaszi vetőmagok és növényvédő szerek beszerzésének ideje. Nem árt azonban vigyázni: minden szakmai szervezet, de még az Europol is a hamisítványok veszélyére hívja fel a figyelmet.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Európában csak az illegális, sokszor - veszélyes anyagokat is tartalmazó permetszerek értéke elérheti a több milliárd eurót! - olvasható a Magyar Agrárkamara Növénytermesztési Osztályának közleményében, melyben arra is választ kaphatunk, miként lehet felismerni a hamisítványokat.

Az Europol a minap arra hívta fel a figyelmet, hogy Európában az idén az eddiginél is több hamisított és egyben életveszélyes növényvédőszer kerülhet forgalomba. Az illegális előállítás döntően Indiában és Kínában történik, míg a szervezett bűnözés kezében van a szerek terítése és értékesítése. Az európai rendőrség szerint az európai növényvédő szerek piacának 5-15 százalékát ellenőrizheti a maffia, de akad ország, ahol akár a 25 százalékot is elérheti a hamisított, vagy illegálisan forgalmazott mérgek aránya. Az életünk a tét! Ugyanis e szerek többsége rég betiltott hatóanyagokat, oldószereket tartalmaznak, ráadásul olyan mennyiségben, mely a felhasználónak, de a fogyasztónak is életveszélyt jelenthet.

Erre példákat a minap befejeződött AGROmashExpo elnevezésű budapesti kiállításon a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) szervezte tanácskozáson mutattak be. Egy nemzetközi cég egy termékére európai szintű vizsgálatot végzett. Kiderült: a termékek 6 %-ában nem volt benne az abamektin hatóanyag, 3 %-ában magas, +60 %, illetve alacsony, -80% hatóanyagot találtak, a minták harmadában 10% feletti vagy alatti volt a hatóanyag tartalmára vonatkozó eltérés. Mindezek a fogyasztókra is kockázatot jelenthetnek: a túl magas hatóanyag-tartalom miatt a növényből nem tud kiürülni a szer, így a szermaradvány akár életveszélyt is jelenthet. A túl alacsonynál viszont a gazdálkodót éri tetemes veszteség. Tipikus jel a hamisításra a felhasznált oldószerek milyensége: ez a vizsgálat során 90%-ban mutatott eltérést. A hamisítványokat előállítók a legtöbb esetben itt követik el a természet és az ember elleni legdurvább támadást, általában toxikus, Európában betiltott oldószerek alkalmazásával. A fenti vizsgálatban a termékek negyedénél fordult ez elő.

Egy másik példa a hamisítás működésének méreteire: tavaly 28 tonna peszticid érkezett Hamburgból Litvániába. A szállítmányban világcégek hamisított szerei sorakoztak, természetesen felcímkézett hamisított palackokban, dobozokban, kísérő okmányokkal ellátva. A célpiac ukrajna volt, ahol, mint később kiderült, a termés 15 százaléka lett oda. Spanyolországban 2006-ban 20 millió euró - 6 milliárd forintnyi - értékű zöldséget kellett megsemmisíteni kétes szerek használata miatt. Néhány éve a szlovéniai Kooperben egy 300 tonnás tétel, 2009-ben Ferihegyen 28 tonnánnyi hamisítványra bukkantak, majd az USA-ban akadt horogra nagyobb tétel. Mindhárom esetben az exportáló cég ugyanaz a kínai cég volt.

Mire kell figyelni?

Csak ismert forgalmazótól, boltostól vásároljunk, a piacon, alkalmi árustól soha! Nézzük meg jól a dobozt, palackot, s ha feltűnően gyenge minőségű a csomagolóanyag, ne vegyük meg azt! Ha valaki gyanúsan olcsón árul növényvédő szert, ne engedjünk a csábításnak!

Nem lehetnek nyugodtak a termelők a vetőmag vásárlásakor sem!

A Vetőmag Szövetség és Terméktanács, az MgSzH, a GOSZ már évek óta folytat kampányt arról, miként kerülhető el a milliárdosra becsült hamis vetőmagüzlet. A mostani árakkal számolva akár százezer forintot is lehet veszíteni egy hektáron, amennyiben a gazda tudatosan, vagy a hamisított vetőmagvak neppereinek áldozataként nem ellenőrzött vetőmagot használ, s így jócskán elmarad termésének minősége és mennyisége a várhatótól.
Itthon évek óta jó üzlet a kukorica és napraforgó vetőmag hamisításával és azok forgalmazásával foglalkozni. A csalók és nepperek azt próbálják kihasználni, hogy a kevés tőkével rendelkező gazdálkodók próbálnak ott spórolni, ahol tudnak. Ezért kínálják a hamis vetőmagot féláron piacokon, teherautókról, csomagtartókból. És ez az első komolyan jel, mely arra utal, hogy valószínűleg hamisított vetőmaggal akadt dolguk a termelőknek. Ne engedjenek a csábításnak, ilyen magot ne vegyenek! - figyelmeztet a Magyar Agrárkamara.

Mi a veszélye az utánvetett, vagy hamisított vetőmag használatnak? A terméskiesés, ugyanis a mai árakkal számolva a hamisítványt használók akár 100 ezer forintot is bukhatnak hektáronként. A fémzárolt, ellenőrzött szaporítóanyaggal szemben a hamisítványok akár 40-60, sőt 100 százalékos terméscsökkenést is okozhatnak. Utóbbi eset is előfordulhat, amennyiben a vetőmag egyszerűen nem kel ki!

A GOSz által szervezett tanácskozáson Ruthner Szabolcs, a VSZT ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a hamisított vetőmagot az ellenőrzött vetőmag piaci áránál olcsóbban ajánlják, esetleg akciós, vagy megmaradt tételként tüntetik fel. A cégjelzéssel ellátott zsákok megtévesztésig hasonlíthatnak az eredetihez, de a hamis címke könnyen téphető és a fémzárszám és/vagy a címkesorszám is hibás, nem a címkén szereplő hibridet és vetőmagtételt azonosítja.

A címke tartalma is árulkodik a hamisításról! A Magyar Agrárkamara azt tanácsolja, hogy jól tapogassák, nézzék meg a címkéket! Azok ugyanis téphetetlen anyagból készülnek, egyedi nyilvántartásúak, sorszámozottak, - az öntapadó típusok kivételével - vízjellel ellátottak, kitöltésük számítógéppel történik. Minden egyes zsáknak, csomagolási egységnek külön azonosító száma van. A hamisítók jó ha tudják, hogy a címkehamisítás okirat hamisításnak számít!

A termelők ne dőljenek be annak, ha színes, látszólag csávázott vetőmagot kínálnak számukra. Ma már ez sem garancia, mivel a hamisítók mindenre figyelnek: ma már a hamis mag is színes, színezett, hogy úgy nézzen ki, mintha vegyszerrel csávázták volna!

Mit tehet a gazdálkodó, ha el akarja kerülni a becsapást?

Ismert, megbízható kereskedőtől kell vetőmagot venni, illetve a fémzárszámot és a címkesorszámot ellenőrizni. Továbbá kérjen számlát a vetőmagról, hiszen csak annak segítségével tudja a későbbi vitás esetekben bizonyítani a vetőmag származását! Amennyiben valaki gyanús esettel, vetőmaggal találkozik, akkor értesítse az MgSzH megyei Vetőmagfelügyeleti Osztályát (06-1/336-9000), a Vetőmag Szövetséget (06-1/332-5755). Az MgSzH-nál telefonon, illetve a honlapon online módon - http://vigor.mgszh.gov.hu:8080/VigorServerUly/okmany.html - is lekérdezhető a fémzárszám, és a címkesorszám, amely alapján ellenőrizhető a vetőmag eredete. Nem magyar tételek adatait a rendszer nem tárolja. Amennyiben valaki utólag jön rá, hogy hamisítványt vett, akkor Hatósági Jegyzőkönyvet kell felvenni, mely elengedhetetlen a későbbi bizonyításhoz!

A Magyar Agrárkamara felhívja a figyelmet, hogy mind a hamisított növényvédő szerrel, mind a hamisított vetőmagvakkal kapcsolatban fontos információk, fotókkal illusztrált példák találhatók a GOSz honlapján: http://www.gabonatermesztok.hu/hu/node/176

Forrás: MA

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?