Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Magyarországon is népszerű talajművelő- és vetőgépeket, permetezőket és a zöldtakarmány-technológiában használható eszközöket gyártó Maschio Gaspardo története néhány éve még valóságos tündérmesének tűnt. Az egész világot sújtó gazdasági válságot például enyhe növekedéssel vészelte túl, miközben nem egy versenytársának a bevétele a felére zuhant.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2016: két nap, 70 előadó, 800 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
2009 és 2014 között a cég csaknem megháromszorozta forgalmát (118 millió euróról 324 millióra növelte), elsősorban a komoly befektetéseknek és sorozatos felvásárlásoknak köszönhetően. A Maschio Gaspardo túlzottan ambiciózusnak bizonyult, amikor azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a mezőgazdasági gépek és munkaeszközök teljes palettáját kívánja nyújtani a gazdálkodóknak. A cég sokkal tovább nyújtózkodott, mint ameddig a takaró ért, és ez 2015-ben tragikus összeroppanáshoz vezetett.
A Maschio Gaspardo alapjait egy testvérpár, Egidio és Giorgio Maschio teremtette meg, akik 1964-ben még talajmarók előállításával kezdték az ipart. 1994-ben került birtokukba a vetőgépeket gyártó Gaspardo, így jött létre a ma ismert vállalatcsoport, amelyben a Maschio família birtokolta a részvények 86%-át.
A XXI. század elején Romániában (Aradtól nem messze, Kisjenőn), illetve Kínában is gyárat létesítettek, aztán a 2010-es évek első felében, legalább 150 millió eurós ráfordítással dinamikus felvásárlásokba fogtak. Megszerezték a hideghengerelt lemezgyártással foglalkozó Miniferrót, a növényvédelmi gépek specialistájának számító Unigreent, és közben még egy-egy üzemet létesítettek Olaszországban és Indiában.
Az erőltetett menet megbosszulta magát, a csoport ugyanis súlyos pénzügyi válságba került. 2015 egyik júniusi napján a társalapító Egidio Maschio szokása szerint reggel 7 óra előtt Mercedesével behajtott a cadoneghei gyárkapun, de ezúttal nem az irodájába ment, hanem a tárgyalóba, ahol a vadászathoz használt fegyverével mellbe lőtte magát.
A 73 éves üzletember halála természetesen nem állította meg a céget a lejtőn, de a sokak által vizionált teljes összeomlás sem következett be. Egy évvel később, 2016 júniusában a Maschio Gaspardo bejelentette, hogy egyezségre jutott az adósságok átütemezésében a neki hitelező 24 bankkal, és a 2015-2018-as időszakra vonatkozó üzleti tervük meg fogja menteni a csoportot. Az eredmények szinte azonnal megmutatkoztak, hiszen tavaly decemberre 111 millió euróra apadt a mintegy 300 milliós éves árbevétellel rendelkező Maschio Gaspardo adóssága.
Az átszervezésben komoly szerepet vállalt Massimo Bordi, aki jól ismert név az olasz gépiparban, hiszen korábban a Ducati, az MV Agusta és a Same Deutz-Fahr vezéreként is bizonyította rátermettségét. A költségek ésszerűsítése, a kiadások lefaragása mellett a Maschio Gaspardo esetében az előremenekülést választotta.
A november közepi bolognai EIMA mezőgazdasági és kertészeti gépkiállításon például 3000 négyzetméretes standon vonultatták fel 70-féle terméküket és 100 dolgozójukat. Bemutatták egyebek mellett a csillogó feketére festett Extreme 365 HTI változókamrás körbálázót, amely a 30 ezredik darabja a 2014-ben felvásárolt Feraboli gyártócégnek. A Maschio Gaspardo úgy tervezi, limitált példányszámban piacra is dobja a "Black Edition" változatot, részeként annak a folyamatnak, hogy ismét vonzó és megbízható márkaként tüntesse fel a patinás olasz vállalatot a gazdálkodók előtt.