2024. november 21. csütörtök Olivér
Elképesztő kísérlet: eddig soha nem látott mezőgazdasági robotokkal rukkolt elő a Fendt

Elképesztő kísérlet: eddig soha nem látott mezőgazdasági robotokkal rukkolt elő a Fendt

A Fendt 2020. szeptember 3-án tartott sajtótájékoztatóján mutatta be a legújabb generációs Xaver mezőgazdasági robotjait. Az új Xaver robotoknak négy helyett csak három kereke lesz, fel lesz viszont szerelve egy vetőgéppel és egy tárcsás csoroszlyával. Az új robot kísérleti-fejlesztési platformként szolgál majd a német gyártó jövőbeli nagy mezőgazdasági gépei számára.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Fendt 2017 óta kutatja az olyan technológiákat és stratégiákat, amelyek lehetővé teszik több robot azonos időben, azonos területen való munkavégzését. Ilyen kutatási terület például a robotika és raj intelligencia, olvasható a Future Farming oldalán. A német gyártó szerint a Xaver mezőgazdasági robot, alacsonyabb tömegéből kifolyólag kisebb nyomást gyakorol a talajra, ezáltal kevésbé tömöríti azt össze. A robot alacsonyabb energiaigényű, csendesebb és sokkal kevesebb káros gázt bocsát ki, összességében nagyban csökkenti a mezei munkák költségeit.

Az új Xaver robothoz tartozik egy vetőgép, egy csoroszlya és egy 20 literes vetőmagtartály. Ez a tartály, 90 ezer vetőmag/hektáros átlaggal számolva körülbelül fél hektárnyi vetőmagot képes tárolni. Az elektromos vezérlésű vetőegység az egyes magokat néhány centiméteres pontossággal tudja a földbe juttatni. A magok közti távolság állítható lesz.

A Fendt jövőbeli mezőgazdasági robotjai már min fel lesznek szerelve a Precision Planting nevű cég Smart Firmer technológiájával. A szenzorok mérni és elemezni fogják a talaj nedvességtartalmát, hőmérsékletét, szerves anyag tartalmát és a növényi maradékok mértékét, hogy eldöntsék, milyen mélyre kell ültetni a magokat. A háromkerekű robot úgy lesz kialakítva, hogy elöl két kereke lesz, hátul egy. Ez utóbbi nemcsak a robot kormányzásáért fog felelni, de ez látja el a nyomókerék szerepét is az vetőgépnél. Így a mag feletti talaj vissza lesz zárva, a nedvesség pedig megmarad a talajban, ideális körülményeket teremtve a magnak a csírázáshoz.

A Fendt Xaver nagyobb kerekei nagyobb felületen érintkeznek a talajjal, ami egyrészt nagyobb hasmagasságot eredményez, másrészt pedig a vetési mélység precízebb meghatározását teszi lehetővé. A kormányzást a hátsó kerék végzi, de az összkerékmeghajtással együtt a robot fordulási sugara 2 méteres lesz. Az elülső kerekekre keréksúlyokat szerelve a robot össztömegét 250 kg-ra lehet növelni. A Xaver üresen mindösszesen 150 kg-ot fog nyomni.

A robot 48 voltos lítiumion-akkumulátorral üzemel. Az akkumulátor 1,8 és 2,6 kilowattórás változatokban lesz elérhető. A kerekenkénti teljesítmény 400 watt lesz. Egy teljesen feltöltött akkumulátorral a robot képes lesz arra, hogy teljesen kiürítse a vetőmagtartályát és visszatérjen a töltőállomásra. A robot akkumulátora körülbelül 40 perc alatt fog feltöltődni.

A Fendt Xaver létrejöttének célja elsősorban az volt, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd. Az egyik ilyen rendszer az OptiVizer algoritmus, amely optimalizálja a Xaver tervezett útvonalát és gondoskodik róla, hogy az útvonal követése során ne ütközzön össze más robottal. Az elgondolás alapja az, hogy az adott táblán minden robotnak meglesz a helye, és miután a rendszer meghatározta a megfelelő útvonalat, a robotok egymás után a tábla széléhez vonulnak, és ott a számukra kijelölt részhez gördülnek, hogy elkezdhessék a munkát. Ha egy robot meghibásodna, egy másik automatikusan átveszi a feladatát, és befejezi azt.

A Xaver robotok a MQTT protokollnak megfelelően egy SIM-kártyán keresztül adatokat küldenek a Fendt One applikáció Xaver aloldalára, ennek köszönhetően valós időben lekövethető, épp merre jár az adott robot. A MQTT egy OASIS sztenderd üzenetküldési protokoll a dolgok internetje (IoT - Internet of Things) számára, amelyet úgy fejlesztettek, hogy kis kódigényű legyen és alacsony sávszélességnél is könnyű legyen vele elérni távoli eszközöket.
A Fendt jelenleg arra fókuszál, hogy a rendszer esetleges meghibásodásait kiküszöbölje, és hogy egy olyan robotot fejlesszen ki, amely képes megfigyelni és feldolgozni a hozzá beérkező információkat. Az, hogy a Xaver fejlesztése milyen gyorsan fog haladni, az többnyire a nemzetközi szabályozástól függ. Most, hogy egyre több növényvédő szert tiltanak be, és egyre drágább a munkaerő, emelkedni fog a kereslet az automatizált növényvédelmi megoldások iránt. Emellett azt is számításba kell venni, hogy a robotok sokkal pontosabban dolgoznak és kevesebb hibát vétenek a feladataik során.

Az újonnan kifejlesztett Fendt Xavernek nincs ára, a robot nem fog kereskedelmi forgalomba kerülni. Az, hogy a jelenlegi változat egy vetőgéppel van felszerelve, nem jelenti azt, hogy külön erre a feladatra fejlesztették ki. A Fendt projektvezetője, Johannus Utz elmondta, hogy a Xaver végső változatát inkább kapáló- és precíziós permetező robotként látja, mivel a vetés költségei a közeljövőben valószínűleg nem fognak a jelenlegi 45 euró/hektár alá csökkenni.

(Címlapkép forrása: Future Farming/Jacco van Erkelens)

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?