Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A precíziós gazdálkodás robbanásszerű elterjedését egy 2000-ben hozott intézkedés segítette. A Bill Clinton vezette amerikai kormányzat ekkor rendelte el, hogy megszüntetik a 24 műholdból álló globális helymeghatározó rendszert (GPS) zavaró jeleket, amelyre korábban hadászati-nemzetbiztonsági okokból volt szükség. A korábbi 100 méteres helymeghatározási pontosság ezáltal 20 méterre csökkent, a földi bázisállomások kiépítésével pedig a 2-3 cm-es precizitás sem bizonyult lehetetlennek, ami forradalmasította a mezőgazdaságot. A helyspecifikusnak is nevezett precíziós gazdálkodás kétségkívül sok előnnyel jár (inputanyag- és gázolaj-megtakarítás, környezetkímélés, gyorsabb, pontosabb és kényelmesebb munkavégzés, még extrém viszonyok között is), de használatakor több hátránnyal is szembe kell nézni.
1. Ez inkább a nagyok játékszere
Eleinte 1000 hektár körül alakult az a birtokméret, amelynél viszonylag gyorsan megtérülőnek nevezték a precíziós gazdálkodás alkalmazását. Mára a léc könnyebben átugorhatóvá vált: 500 hektárnál már egy komolyabb robotpilóta-beszerzést is érdemes megfontolni, 200-300 hektár művelése során pedig nagy segítséget jelenthet egy sorvezető, vagy egy automatikus szakaszolásra képes permetezőgép. 100 hektár alatt azonban ajánlatos inkább a hagyományos technológiát választania annak, aki nem akar évtizedeket várni a megtérülésre.
2. Akadozó jel
A traktoron elhelyezett GPS antenna elvileg folyamatosan fogadja a GPS műholdak jeleit. A földi GPS-vevők közben korrekciós jeleket küldenek a műholdaknak, amelyek ezt szintén továbbítják a GPS-antennának, így téve pontosabbá a helymeghatározást. Megkövetel azonban némi ügyeskedést, mire a traktoron megtaláljuk az antenna megfelelő helyét, általában az erőgép tetejére, gépközépre kell tenni, hogy a vétel optimális legyen. Kedvezőtlen terepviszonyok közt (például egy mély völgyben), vagy fák takarásában azonban jelvesztés is előfordulhat, nagy bosszúságot okozva a gazdálkodónak. A sokat hangoztatott ±2,5 cm-es precizitás egyébként általában a visszatérési pontosságra utal, vagyis akár egy év elteltével is ilyen hibahatárral követhető le újra a régi nyomvonal. A munkavégzés során a ±10 cm-es csatlakozási pontosság a gyakoribb.
3. Nem túl olcsó beruházás
Elvileg akár egy 30-40 éves traktor is felszerelhető robotpilótával, de a gyakoribb az, hogy a precíziós gazdálkodással kísérletezőknek modern erő- és munkagépeket kell vásárolniuk, illetve a szükséges informatikai háttér is növeli a beruházás költségeit. Kezdő gazdálkodóknak általában a fokozatosságot javasolják, vagyis a szükséges eszközök apránkénti beszerzését. Az inputanyag-megtakarítás sem mindig garantált, néha ugyanis emelkedhet a felhasznált mennyiség, ez viszont általában hozamnövekedéssel jár együtt. A megtérülési idő természetesen attól is függ, milyen növényt termesztünk, és mekkora területen gazdálkodunk. A gazdák az eszközök jelentős árcsökkenésére is hiába várnak, többnyire ugyanis az a jellemző, hogy ugyanazért a pénzért idővel több funkciót ellátó szerkentyűket kapnak.
4. Bonyolult adatfeldolgozás
Mielőtt bárki "nekiront" a földjeinek a méregdrágán vásárolt, precíziós gazdálkodásra alkalmas gépeivel, legelőször is fel kell mérnie a talajai állapotát. Különféle szenzorok adatgyűjtése alapján talajtérképek, hozamtérképek készülnek, a szakemberek légi- vagy műholdfelvételeket tanulmányoznak, kézi NDVI-méréseket alkalmaznak, majd a tábla heterogenitása alapján művelési zónákat alakítanak ki. Az eljárás bonyolult, a jó eredményekhez tehát érdemes hozzáértő szolgáltatók segítségét kérni. Néhányan viszont azt vallják, hogy semmi sem pótolja a talajszelvények feltárását, vagyis érdemes szabad szemmel is meggyőződni a földjeink rétegződéséről, általános állapotáról.
5. Tanulni kell
A bonyolult technikát alkalmazó traktorok és munkagépek kezelése viszonylag egyszerű, de természetesen megköveteli a kezelőtől a szükséges ismeretek elsajátítását. Nem életkorfüggő, ám a fiatalok könnyebben eligazodnak a digitális világban, míg az idősebb traktorosok hajlamosak idegenkedve fogadni az újdonságokat. Az is gyakori, hogy a gazdálkodók a rendszer tudásának csupán töredékét használják ki (például a pontos, egyenletes vetés eléréséhez), ami olyan, mintha egy okostelefont csak sms-küldésre vásároltunk volna.
6. A látszat csal
A világ fejlettebb részein a 2000-es évek elején, Magyarországon pedig a 2010-es években gyorsult fel a precíziós növénytermesztési technológia használata. A számok szerint még mindig többet beszélünk róla, mint ahányan alkalmazzuk: hazánkban ma 40 ezer hektáron folyik komplex (vagyis minden munkaműveletre kiterjedő) precíziós gazdálkodás, míg a ±2,5 cm-es pontosságra képes robotkormányzás 100-200 ezer hektár földön bevett gyakorlat. Magyarország bő 6 millió hektáros mezőgazdasági területét tekintve ez 7 ezreléknyi, illetve 3 századnyi részesedést jelent. Míg az 500 hektár fölötti nagy gazdaságok döntéshozóinak 88%-a érti és ismeri a precíziós gazdálkodás lényegét, addig a 100 hektár alatti tulajdonosoknak csupán harmada.