Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Arnócz István, a Space Apps Kft. ügyvezetője az IoT, a távérzékelés és az adatbányászat legfontosabb, a magyar méhészet számára is hasznos lehetőségekről beszélt a Portfolio Agrárium 2020 konferencián. Az ügyvezető elmondta, hogy a cégük a távérzékeléssel, a modern matematikai módszerekkel támogatott adatfeldolgozással, mobilalkalmazásokkal és az IoT-vel foglalkoznak, a BeeBox rendszerük pedig ezek összerakásából jött létre. A rendszer alapját az a gondolat alkotta, hogy a méheknél különféle betegségek tudnak előjönni, amelyekről viszonylag keveset tudunk. Egyre több - egyelőre - megmagyarázhatatlan kolóniaösszeomlás (Colony Collapse Disease, CCD) történik, amelyek világszinten is egyre nagyobb problémát jelentenek. Mindeközben Magyarország a harmadik legnagyobb méhészeti termelő az Európai Unióban, tehát célszerű lenne nagyobb figyelmet fordítani az ágazat felé, és az ezzel foglalkozók számára is biztosítani azt a technológiai támogatást, ami egyre inkább elterjedtté válik a mezőgazdaságban.
Arnócz István elmondta, hogy a magyar méhészek nagy része vándoroltatja a kaptárait, úgy juttatja a méheket a virágok közelébe. A méh azonban nem olyan, mint a haszonállatok általában, amit egy, a térben általa elfoglalt pontban lehet értelmezni. A méhek a kaptártól számított 3-5 kilométeres körzetben bejárják a környező területeket, ezért is fontos a méhésznek, hogy tudja, a környező parcellákon milyen haszonnövények vannak, amikor ő is a közelben van. Vagy hogy a parcellákon virágzik-e az oda ültetett haszonnövény, van-e a közelben bármiféle erdőség, vagy bármi olyan károsító installáció, amiről tudnia kellene. Ebben nyújt segítséget a BeeBox rendszer. A fejlesztés alatt álló mobilos alkalmazás az Európai Űrügynökség Sentinel-1-es műholdjának radarfelvételeit felhasználva, azokat elemezve határozza meg, hogy hol milyen haszonnövények vannak. A vállalkozás emellett olyan hardveres eszközöket is gyárt, amiket a méhkaptárakba lehet helyezni. Ezek azt figyelik, hogy milyen egészségügyi állapotban vannak a méhek, hogy mekkora a kaptár súlya, valamint GPS-adatok alapján a kaptár pontos helyét is meghatározza. Arnócz István elmondta, hogy ugyan van arra szabályozás, hogy ahol valami fertőzés miatt karantént kell elrendelni, oda sem bevinni, sem onnan kihozni nem lehet méhészeti termékeket, és a fertőzés időtartama alatt megtermelt méz sem lenne kereskedelmileg értékesíthető, ennek az előírásnak a betartatása problémás. A méhészek számára viszont komoly marketingértéke lehet annak, ha pontosan meg tudják mutatni azt a fogyasztóknak, hogy honnan, mely területről származik az ő termékük.
- mondta Arnócz István.
Arnócz István szerint a kamerarendszeres rovarfigyelésnek a károkozók elleni védekezésben is szerepe lehet, hiszen ezek a rovarok eléggé jellegzetesek, esetenként könnyen felismerhetőek.
Arnócz István elismerte, hogy nem feltétlenül igaz, hogy a méhész a BeeBox rendszert használva több kaptárat tudna üzemeltetni. A rendszer arra viszont jó, hogy ha bármi probléma van a méhekkel, vagy a kaptárakkal, a méhész sokkal könnyebben és gyorsabban be tud avatkozni. Ha tudni akarja, hogy a környező területeken mit vetettek a gazdák, meg tudja nézni a térképadatokat, és nem kell ténylegesen körbemennie és körbekérdeznie. Itt érdemes gondolni a körbeautózás és -motorozás időigényére és felesleges szén-dioxid kibocsátására. Végezetül pedig ott van a már említett marketingérték. A kézműves helyi termékek renoméja egyre nagyobb, de azt be kell tudni mutatni. A BeeBox egy lehetőség a méhészeknek, hogy megmutassák, milyen környezetből származik a termék, amit ők csináltak. Erre pedig különösképpen nagy szükség van most, amikor egy harc folyik a hazai és a kínai, illetve a távol-keleti import méhészeti termékek között.
Arnócz István azzal a gondolattal zárta az előadását, hogy nem biztos, hogy a Space Apps Kft. a méhészekből fog megélni a jövőben, de az biztos, hogy a termékük nagyon hasznos lehet azoknak a monitoring entitásoknak, akik ezt a területet szabályozni, vagy profitábilisan felhasználni akarják. Mert ha tudjuk, hogy a méhek hol vannak, hogy a környezetükben milyen parcellák voltak, és ott milyen haszonnövény volt, akkor egy adott régióhoz köthető elhullás egy korreláció-vizsgálattal egy adott parcellához lesz köthető lesz. És ennek a fordítottja is igaz lehet. Ha tíz méhész volt a környéken, de csak egynek hullottak el a méhei, akkor lehet, hogy az az illető hibázott valahol.
- mondta Arnócz István.