Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A mezőgazdasági robotok piaca az előrejelzések szerint a 2023-as 13,5 milliárd dollárról 2028-ra 40,1 milliárd dollárra nő, 24,3 százalékos átlagos éves növekedési ütemben
– írja elemzésében a Yahoo Finance. A cikk hozzáteszi: a mezőgazdasági robotok széles körű használatát a digitális mezőgazdasággal kapcsolatos tudatosság növekedése ösztönzi, mivel a gazdálkodók felismerik a fejlett technológiákban rejlő átalakító potenciált a gazdálkodási gyakorlatok modernizálásának terén.
A digitális mezőgazdaság magában foglalja a csúcstechnológiák, például a robotika, a mesterséges intelligencia, az adatelemzés és a dolgok internete (IoT) integrálását a hagyományos mezőgazdasági módszerekbe, új lehetőségeket nyitva meg a hatékonyság, a fenntarthatóság és a termelékenység növelésére.
Jobban dolgoznak, mint az ember
A mezőgazdasági robotok bevezetésének egyik fő mozgatórugója az, hogy a termelők mindinkább felismerik az általuk kínált előnyöket. Egyre nyilvánvalóbb, hogy ezek a robotok automatizálhatják a munkaigényes feladatokat, csökkenthetik a gazdálkodási költségeket, és javíthatják a gazdaság általános irányítását.
A fejlett érzékelők és a mesterséges intelligencia algoritmusok segítségével a mezőgazdasági robotok valós idejű adatokat gyűjthetnek a talaj egészségéről, a termés állapotáról és az időjárási viszonyokról, lehetővé téve az adatvezérelt döntéshozatalt és a precíziós gazdálkodást.
A mezőgazdasági robotok automatizálják a lassú, ismétlődő és unalmas feladatokat, lehetővé téve a gazdáknak, hogy jobban összpontosítsanak az általános termelési hozamok javítására. Ide tartoznak a pilóta nélküli légi járművek (UAV) vagy drónok, fejőrobotok, automatizált betakarítási rendszerek, vezető nélküli traktorok és egyéb robotok, például a faiskolákban vagy üvegházakban használt pilóta nélküli földi járművek (UGV) robotjai, a válogató és csomagoló robotok és a gyomirtó robotok.
Előznek a vezető nélküli traktorok
A drónok várhatóan vezetik a mezőgazdasági robotok piacát, a vezető nélküli traktorok nagyfokú kereskedelmi forgalomba hozatalával azonban várhatóan a következő három-négy évben megelőzik a drónokat.
A mezőgazdasági robottípusok közül várhatóan a vezető nélküli traktorok szegmense rendelkezik a legnagyobb növekedési potenciállal.
Az európai mezőgazdasági robotok piaca nagyfokú professzionalizmust és technológiai átállást mutat. A nagy gazdaságok hiánya és a kissé magasabb inputköltségek azonban csekély hátrányt jelentenek az amerikai piachoz képest.
Az előrejelzések szerint az európai mezőgazdasági robotok piaca a közeljövőben jelentős növekedésnek lesz tanúja, mivel ez a régió jelenleg az autonóm betakarítási rendszerek és a vezető nélküli traktorok bevezetésének korai szakaszában van.
Ezen a téren a kiemelkedő vállalatok közé tartoznak a DJI (Kína), a PrecisionHawk (USA), a Trimble Inc. (USA), a Parrot Drones (Franciaország), az AeroVironment, Inc. (USA), a Yamaha Motor Co., Ltd. (Japán), AgEagle Aerial Systems, Inc. (USA), DroneDeploy (USA), 3DR (USA) és a Sentera Inc. (USA).
Kisebb költség, nagyobb eredmény
A mezőgazdasági robotok fejlett érzékelőiknek, GPS-technológiájuknak és mesterséges intelligencia képességeiknek köszönhetően páratlan pontossággal képesek elvégezni a feladatokat.
Pontosan el tudják ültetni a magokat, műtrágyát tudnak kijuttatni és növényvédő szereket adagolni, csökkentve a hulladékot és optimalizálva az erőforrás-felhasználást. A precíziós gazdálkodás biztosítja, hogy a növények pontosan ott kapják meg a megfelelő mennyiségű inputanyagot, ahol szükség van rá, ami nagyobb hozamot és költségmegtakarítást eredményez.
A robotok emellett a nap 24 órájában képesek működni, így még kedvezőtlen körülmények között is biztosítják az időben történő beavatkozást, következetes teljesítményük javítja a termés minőségét és a terméshozamot is. A kézi munka minimalizálásával a gazdálkodók időt és költségeket takarítanak meg, növelve ezzel jövedelmezőségüket. A mezőgazdasági robotok emellett kevesebb vegyszer felhasználásával és a környezetterhelés csökkentésével elősegítik a fenntartható gyakorlatokat. Összességében ezek a technológiai fejlesztések lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy megfeleljenek az egyre növekvő igényeknek.
A vezető nélküli traktorok várhatóan - magas áruk ellenére - széles körben terjednek majd el, mivel a munkaerőköltségek folyamatosan emelkednek, a munkaerő-hiány pedig régóta komoly probléma az ágazatban.
Európa jelentős növekedés előtt áll
A Mezőgazdasági Gépgyártók Egyesületeinek Európai Bizottsága (CEMA) szerint az európai mezőgazdasági gépek piaca jelenleg növekszik, ami várhatóan a mezőgazdasági robotok piacának növekedését is táplálni fogja.
A mezőgazdasági robotok európai piacának növekedéséhez hozzájáruló főbb tényezők közé tartozik a gépesítés révén javuló termelékenység, az optimalizált ellátási lánc és a szakképzett munkaerő hiánya miatt növekvő munkaerőköltség.
A kormányzati támogatással kapcsolatos bizonytalanság, az alacsony mezőgazdasági jövedelmek és az Oroszországból származó importkorlátozások jelentik ugyanakkor a fő korlátozó tényezőket.
Az európai mezőgazdasági gépipar az egyik legfejlettebb a világon, és olyan globális szereplők jelenléte támogatja, mint a John Deere (USA), Small Robot Company (Egyesült Királyság), Earth Rover (Egyesült Királyság), Saga Robotics (Norvégia), CNH Industrial (Hollandia) és AGCO Corporation (USA).