Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Arkinvest kutatása szerint a mesterséges intelligencia (AI) és a precíziós mezőgazdaság (Ag) világszerte több mint 22%-kal csökkentheti az éves mezőgazdasági működési költségeket. Az AGCO Corporation, a CNH Industrial, a Deere & Company és a Komatsu vállalatok - mások mellett - számos innovatív megoldást hoznak létre a mezőgazdasági termelékenység növelése érdekében - olvasható a Future Farming oldalán. Tavaly a John Deere bejelentette, hogy 2030-ra teljesen autonóm kukorica- és szójatermesztési rendszert kíván bevezetni, az autonóm traktorral kezdve. Egy felmérés szerint a vállalat precíziós mezőgazdasági eszközei a jövőben fontos szerepet fognak játszani a gazdaságok termelékenységének növelésében.
Hogyan lehet csökkenteni a mezőgazdasági költségeket?
A szakértők szerint a legfrissebb újításokat magukban foglaló permetezőgépek és vetőgépek, valamint az autonóm technológia kombinációja számos mezőgazdasági költséget csökkenthet. A számítások szerint a növénytermesztés során felhasztnált vetőmagok, műtrágyák és vegyszerek mennyisége közel 27%-kal csökkenhet, amely csökkenés nagyrészt a starter műtrágyák 60%-os csökkenéséből fakadhat, ugyanis ezek adják a működési költségek csaknem 3%-át. További jelentős költségmérséklés lehet a gyomirtószerek 67-80%-os csökkenése, amely a működési költségek körülbelül 12%-át teszi ki. Emellett, mivel az autonóm technológia átveszi az emberektől a szántóföldi munkát, a becslések szerint a munkaerőköltségek, amelyek a működési költségek majdnem 8%-át teszik ki, akár 85%-kal is csökkenhetnek. Végezetül a kutatások szerint a megelőző karbantartás és a hatékonyabb szántóföldi átjárások további közel 20%-kal csökkenthetik az üzemanyag-, kenőanyag-, villamosenergia- és javítási költségeket. A mesterséges intelligencia és a precíziós technológia kombinációja az alábbiakban bemutatottak szerint hektáronként 26%-kal csökkentheti a kukorica, valamint 31-31%-kal a szója és a búza termesztésének működési költségeit az Egyesült Államokban.
A technológiák globális elfogadottsága jelentős költségcsökkentő tényező lehet
Az ARK becslései szerint globálisan a gazdaságok 75-80%-a fogja ezeket a megoldásokat bevezetni. Az eltérő elfogadási arányok olyan tényezőkön alapulnak, mint a gazdaság mérete, a kapcsolódási lehetőségek és a kulturális különbségek. Ahogy a mezőgazdasági vállalatok kihasználják a különböző technológiákat, és a használat alapú üzleti modellek felé mozdulnak el - ezzel csökkentve az előzetes tőkeköltségeket és lehetővé téve a hektáronkénti díjakat -, arra lehet következtetni, hogy ha a gazdaságok 75%-a alkalmazná ezeket, úgy a mezőgazdasági üzemek működési költségei világszerte 22%-kal csökkenhetnének.