Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nagyot léptek előre a belgák a drónok mezőgazdasági felhasználása terén: őszi rozsot vetettek egy pilóta nélküli légi járművel. Ezt a flamand mezőgazdasági kutatóintézet (ILVO) Agriflight céggel való együttműködése tette lehetővé, amely Flandriában elsőként kapott engedélyt drónokkal történő vetésre és trágyázásra. Jonathan Van Beek, az ILVO kutatója szerint a drónnal történő vetéssel csökkenthető a talajra nehezedő nyomás, ezáltal pedig a szántóföldek parlagon hagyásának időtartama is. A megoldás ezáltal a talaj megbolygatása nélkül gyomelnyomást és korai csírázást eredményez - írta meg a Future Farming.
A vetődrónt, a DJI egy módosított permetező drónját az ILVO egy Hansbeke melletti mezőn prezentálta az Agro-ökológiai Tesztplatform éves demónapján, még július elején. A rendezvényen azt is bemutatták, hogyan lehet a drónt őszi rozs vetésére használni. Ahogy Jonathan Van Beek magyarázta,
a drón alatt egy vetőmodul lóg, amely egy forgó tárcsával rendelkezik. Ez a gépben előre beállított módon képes szétszórni a magokat.
Folyamatos földi lefedettség
Az ILVO munkatársa szerint drónos vetés több előnnyel is jár. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a gazdáknak nem kell előkészíteniük a földet. Különösen a rossz állapotú földeken jelenthet előnyt, hogy nincs szükség nehéz gépekre, amelyek megterhelnék a talajt. Ráadásul a vetőmagokat a már meglévő növényállomány közé is lehet dobni.
Amikor ezeket a növényeket betakarítják, az új magok már csíráznak, ami szinte állandó talajborítást biztosít. Ez csökkenti a gyomok növekedését, és ezáltal a gyomirtó szerek szükségességét is. Ráadásul a talaj minősége is javul az állandó zöld borításnak köszönhetően
- tette hozzá Jonathan Van Beek.
Bár az előnyök egyértelműek, egy nagy hátrány továbbra is fennáll: a vetődrónok használatára vonatkozó jogi keret hiánya. Az ILVO szakértője szerint ugyanis a drónpilótáknak, esetleg a gazdálkodóknak is kiadják az engedélyeket, ugyanakkor a jogszabályokat még nem igazították ehhez az újításhoz.
Mi várható a jövőben?
Az ILVO szakemberei nem hiszik, hogy a vetődrónok minden mezőgazdasági módszert fel fognak váltani. Jonathan Van Beek hangsúlyozta, csak azt szeretnék bemutatni, hogy ezek a drónok nagyon hasznosak lehetnek bizonyos alkalmazásokban. A szélesebb körű elterjedéshez azonban szükség van a jogszabályok kiigazítására, hogy a vetődrónok használata teljes mértékben integrálódjon a mezőgazdasági ágazatba.