Nem lehet ezentúl csak úgy drónozni: jön az új szabályozás

Nem lehet ezentúl csak úgy drónozni: jön az új szabályozás

agrarszektor.hu
Áttörést hozhat a drónok használatában egy új iránymutatás, melynek elsődleges célja az, hogy a madarak ne ijedjenek meg a hozzájuk vagy a fészkükhöz közeledő drónoktól. Az útmutató szerint a drón és a madár közti távolság, a drón sebessége, a költési állapot és a faj testmérete egyaránt befolyásolja a madár viselkedését, így repülés előtt ezeket a tényezőket is gondosan figyelembe kell venni.

Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A szakemberek egyre gyakrabban alkalmaznak drónokat a különféle madárfajok megfigyelésére, filmezésére és felmérésére is, hiszen használatuk révén olyan nehezen elérhető élőhelyeket is meg lehet közelíteni, mint a lápos-mocsaras területek, a nyílt tenger vagy a fák sűrű lombkoronája. A tapasztalatok ráadásul azért is igen pozitívak, mert a régebben általános gyakorlatnak számító földi számlásokhoz és a helikopteres felmérésekhez képest a drónok gyorsabbak, olcsóbbak, hatékonyabbak és biztonságosabbak is, és nagyon úgy tűnik, hogy a madarak természetes viselkedését sem zavarják annyira.

Az eddigi tapasztalatok alapján azonban az is kiderült, hogy a madarak reakciója gyakran az adott fajtól, időszaktól és konkrét szituációtól is nagyban függ, így máshogy reagálnak például a költési időszakban, mint vonulás idején. Olykor hajlamosak a drónokat fenyegetésként érzékelni, különösen akkor, ha magasból támadó ragadozókra emlékezteti őket.

EZ IS ÉRDEKELHET

Mint a kutatók megállapították, a drón és a madár közti távolság, a drón sebessége, a madarak költési állapota és a faj mérete mind jelentősen befolyásolja a menekülési reakció valószínűségét. A modell szerint ugyanis az 1,2 kilogrammnál nagyobb testméretű költő madarak 95 százalékos valószínűséggel nem fognak elmenekülni, ha 30 méternél nagyobb távolságból közelítik meg őket, míg a 400 gramm-1,2 kilogramm közötti közepes testméretű madarak esetében ez a távolság 50 méterre, a 400 grammnál kisebb súlyú, legérzékenyebb csoportba tartozó madaraknál pedig 70 méterre nő. A nem költő madarak esetében – a menekülési reakció elkerülése érdekében – a megfelelő súlycsoporthoz tartozó távolsághoz még 30 métert kell hozzáadni.

EZ IS ÉRDEKELHET

A repülési távolság azonban csak az egyik tényező, amit figyelembe kell venni, a megközelítés iránya, a drón sebessége és a felszállás távolsága egyaránt fontos szempont. Így például a szakemberek azt is javasolják, hogy első megközelítésben a drónok sebessége ne haladja meg a 10 km/h-t, ha pedig a faj továbbra is kedvezőtlen viselkedést mutat, a megválasztott sebességet érdemes még tovább csökkenteni.

Az óvatosság ráadásul abban az esetben is fontos, ha a madarak viselkedését látszólag nem befolyásolja a drón jelenléte. Néhány esetben ugyanis a megfigyelt egyedek a belső stressz jeleit mutatták, így például magas stresszhormonszintet vagy felgyorsult szívverést tapasztaltak náluk, amikor a drón a közelükben volt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 25. 09:46