A mezőgazdasági gépforgalmazás fekete éve volt az idei: mi lesz itt jövőre?

A mezőgazdasági gépforgalmazás fekete éve volt az idei: mi lesz itt jövőre?

2020 és 2022 között rekordokat döntött a mezőgazdasági gépforgalmazás Magyarországon, köszönhetően a digitális átállást elősegítő pályázatnak, valamint a kedvező kamatkörnyezetnek és a stabil árfolyamoknak. A gazdáknak néhány év alatt normál körülmények között 5 évre beütemezett gépbeszerzést sikerült megvalósítania. És bár az ágazat valamennyi szereplője tudta, hogy egy ilyen mértékű fellendülés után szükségszerű lesz egy megtorpanás és visszaesés, arra nem sokan számítottak, hogy az ilyen elképesztő mértékű lesz. A gépforgalmazás 2023 második felében torpant meg, onnantól kezdve pedig egyre romlik a gazdák és az ágazat helyzete is, a gyenge termések, az alacsony terményárak, a forráshiány és a kedvezőtlen kamatkörnyezet, illetve idén ismét az aszály miatt is. Az ágazat szereplői a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián már arról számoltak be, hogy rengeteg gazda már a gépállománya megfelelő működéséhez szükséges megelőző karbantartásokat is hanyagolja, kockáztatva ezáltal a gépek üzemképességét és élettartamát. De hogyan látják a szakemberek, meddig tarthat még ez a gyengébb időszak? Mire számíthatnak a gépgyártók és -forgalmazók, és mi vár a gazdákra? Összefoglaló cikkünkben ennek jártunk utána.

Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!

Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat! 

Ne maradjon le!

A mezőgazdasági gépek és alkatrészek forgalmában a 2021-es és 2022-es is rekord év volt. A magyar gazdák előbb 304,6 milliárd forintot költöttek ezekre a gépekre és alkatrészekre, majd a tavalyi évben ezt is meghaladva, mintegy 465 milliárd forint értékben vásároltak ezekből. 2022-ben precíziós gépek beszerzésére irányuló pályázati felhívás keretében a gazdák összesen 212,39 milliárd forint támogatási igényre nyújtottak be kérelmeket. Lantos Gergely, az Agrárminisztérium kormányfőtanácsosa a Portfolio Csoport Agrárium 2024 Konferenciáján elmondta, hogy a digitális átállást elősegítő első pályázat időtartama alatt összesen 2567 támogatott kérelem született, mintegy 187 milliárd forint összegben.

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET

Ez a szárnyalás azonban nem volt a végtelenségig tartható, és az ágazatra rálátó szakemberek már jó előre jelezték, hogy a pályázatok kifutásával a gazdák gépbeszerzési kedve is alább fog hagyni. A szakértők úgy kalkuláltak, hogy a 2023-as év első felében ki fognak futni a pályázat utolsó, "átcsúszó" tételei is. Ezek után pedig egy jelentősebb visszaeséssel kell majd kalkulálni az értékesítésben. De hogy mekkorával, annak kapcsán megoszlottak a nézetek.

A tavalyi eredményekben még nem látszott a visszaesés

Pintér Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője január végén a 42. AGROmashEXPO-n arról beszélt, hogy korábban, ha csökkent az új gépek értékesítési volumene, akkor a használtgépek forgalma nőtt, de 2023-ban mindkét géptípusnál visszaesés volt megfigyelhető. A szakember az év elején úgy látta, hogy idén különösen fontos lesz majd a szerviz és alkatrész üzletág, ugyanis a gazdák várhatóan mindent meg fognak tenni azért, hogy a gépeiket üzemképes állapotban tudják tartani.

EZ IS ÉRDEKELHET

A rendkívül nyereséges 2021-es és 2022-es évek után a 2023-ra némi óvatossággal tekintettek a hazai mezőgazdasági gépgyártók és gépforgalmazók. A forgalomban történt visszaesés ellenére az ágazat szereplőinek tavalyi eredményei a megelőző évekhez képest szerényebbek voltak. azért messze nincsenek olyan durván mínuszban, mint a tejfeldolgozók, vagy a vágóhidak, amint arról a vállalkozások év végi mérlegükben beszámoltak. Ez a fajta forgalomcsökkenés azonban nemcsak hazai trend volt, az Európai Unióban is hasonló folyamatokat lehetett megfigyelni az elmúlt időszakban.

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET

Nemcsak Magyarországon esett vissza a gépforgalmazás

A mezőgazdasági gépek forgalma nemcsak itthon, az Európai Unióban is visszaesést mutatott idén. Matthias Mumme, a CLAAS vállalati kommunikációjának helyettes vezetője az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy az ő ügyfélkörükben is egyfajta kivárás látható. A szakember szerint az árak alakulása ls az időjárási körülmények változékonysága miatt a gazdák most inkább óvatosak, és azt nézik, hogyan alakulnak az árupiaci árak a következő hónapban. Matthias Mumme a nyár derekán úgy vélte, hogy a termelők csak a betakarítás után fognak dönteni arról, hogy a következő hónapban befektetnek-e. A szakember elmondta, hogy amíg 2025-ben a vevők még valószínűleg inkább óvatosak lesznek a beruházásokkal, addig 2026-ban piaci viszonyok kedvezőbbek lesznek, és ezzel a kereslet növekedni fog.

EZ IS ÉRDEKELHET

Martin Nordhaus, a Kverneland Group International GmbH ügyvezető igazgatója ősszel arról beszélt az Agrárszektornak, hogy a Német Megőzgazdasági Gépgyártók Szövetségének (VMDA) első féléves számai szerint körülbelül 25%-kal csökkent a gépforgalom, de hasonló méretű visszaesés volt megfigyelhető az Európai Unió piacain, és a tengerentúli piacokon is. A szakember azt is elmondta, hogy az iparágban komolyan bíznak abban, hogy a 2024-es - és talán a 2025-ös év eleji - jelentős mértékű visszaesés után valamiféle fellendülés fog bekövetkezni a gépforgalmazásban. Martin Nordhaus kiemelte, hogy a szakértők egy része szerint a 2025-ös év második fele már ismét jobb lehet az ágazat számára, ugyanis ekkorra bizonyos makrogazdasági mutatók már nem lesznek olyan rosszak, mint most.

EZ IS ÉRDEKELHET

A hazai csökkenés sajnos uniós szinten is rekorder volt

Illés Zoltán, az AGROTEC Magyarország Kft. ügyvezetője az ősz során arról beszélt az Agrárszektornak, hogy az idei első negyedév még aránylag jó volt, de ez is csak annak volt köszönhető, hogy még voltak úgynevezett áthúzódó pályázati beruházások, amelyek az előző precíziós pályázatnak a lezárását jelentették. De ahogy ezek kimerültek, elfogytak, gyakorlatilag teljesen megállt a piac: 2024 augusztusának végén a Magyarországra beérkező nyugati traktorok darabszáma a tavaly augusztusi mennyiség negyede lett.

Tehát itt nem 10-20%-os visszaesésekről beszélünk, hanem 70%-ról az importált nyugat-európai traktoroknál, de hasonló arány figyelhető meg a kombájnoknál is. A kombájnpiac szinte teljesen eltűnt ebben az évben, és traktorpiac a belső értékesítésnél is csak azért mutat még magasabb teljesítményt vagy eredményeket mert a nagy forgalmazók azért elég jelentős készlettel rendelkeztek, és ezeket a belső igényeket még a saját készletükről tudták kiszolgálni

- közölte Illés Zoltán.

A szakember beszélt arról is, hogy bár gépforgalmazás jelentősen visszaesett Magyarországon, az alkatrész és a szerviz üzletágaknál szerencsére nem ez volt a jellemző. Ugyanakkor olyan nagymértékű növekedés sem volt tapasztalható ezen a téren, mint amit logikusan el lehetett volna várni a helyzettől - mutatott rá Illés Zoltán. Az év elejétől kezdve a gazdálkodók minden egyes apró alkatrészre is olyan áralkukat kértek, vagy olyan megbeszéléseket követeltek, mint amilyenek korábban egy gépvásárlásnál voltak megszokottak. Régen nem az volt jellemző, hogy karbantartáshoz szükséges alkatrészekre is ilyen szinten alkudozzanak, és keressék a mindenfajta alternatív forrásokat - magyarázta Illés Zoltán. Tehát jelentős mértékben megnőtt a nem eredeti alkatrészeknek a felhasználása, és ennek hátterében is az a pénzszűke van indokként, ami a gépbeszerzéseknél. A gazdák ráadásul elkezdtek spórolni a karbantartáson is, a gépek sok esetben nem kapják meg azt a minőségi bánásmódot, amelyet korábban igen. Mint fogalmazott,

most gyakorlatilag csak a legszükségesebb javításokat végezték el. Sokan úgy gondolkodnak, ha szerencséjük lesz, akkor végig viszik a szezont meghibásodás nélkül, de hogyha közbejött valami, akkor arra egyből kellett reagálni, ami pedig nem mindig egyszerű.

Az AGROTEC Magyarország Kft. ügyvezetője szerint a következő évet egyértelműen a különböző támogatási címek fogják meghatározni. Illés Zoltán rámutatott, hogy ha ismét megjelenik a digitális átálláshoz kötődő gépfejlesztési pályázat, az nagy lökést adhaz a hazai a gépágazatnak.

EZ IS ÉRDEKELHET

 

Mi várható jövőre?

A Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián a szakemberek arról beszéltek, hogy az előző rekordévekhez képest 2023 második felében, de különösen 2024-ben bezuhant a gépforgalmazás Magyarországon, és ami még aggasztóbb, rengetegen a gépeik karbantartására sem fordítanak már elegendő forrást. Bedekovits Csaba, a KRAMP Hungary Kft. kereskedelmi igazgatója hangsúlyozta különösképpen, aki szerint a gazdák spóroláds azért veszélyes, mert így nem a tervszerű megelőző karbantartásra fordítják a forrásaikat, hanem arra, hogy megjavítsák, amit épp szükséges. Ez viszont gépleállásokhoz, hatékonyságromláshoz vezet - tette hozzá a szakember.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kerekasztal-beszéltetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a gazdák egy része a gépbeszerzések terén már nem úgy gondolkodik, hogy megvárja a következő pályázatot. Emellett szó esett arról is, hogy a gazdáknak a tervszerű, megelőző karbantartási felújításokra kell fókuszálniuk, nem pedig az esetleges elsietett és sürgető javításokra. Ameddig nem jelennek meg a a digitális átállást célzó pályázatok, addig a termelők kivárásr fognak játszani.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 20. 16:32