Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
Az elmúlt években robbanásszerű terjedés volt megfigyelhető a drónoknál, mind a hobbiszintű, mind az ipari felhasználás terén, különös tekintettel a mezőgazdaságra. Már az agrárium magyar szereplői is széleskörűen használják ezeket a gépeket: növényállapot-felmérésre, monitorozásra, területfelmérésre, vadkárfelmérésre, vagy akár vadszámlálásra, sőt, a tavaszi és nyár eleji kaszálásoknál gida- és fészekmentésre is alkalmazhatóak - mondta el Rikk István. A szakember hozzátette, hogy a monitoring mellett a permetező drónok is egyre hangsúlyosabban jelen vannak a mezőgazdaságban, hiszen óriási fejlődés történt ezen a területen: új szórófejek jelentek meg, ahol szabályozott cseppképzéssel lehet kijuttatni a permetezőanyagokat, amelyek között lombtrágyákat, biológiai anyagokat és termésnövelő anyagokat is meg lehet találni.
A növényvédő szerek esetében még engedélyokirat-kiterjesztésre van szükség, de van már olyan termék Magyarországon, ahol ez megtörtént - emlékeztetett a Drone2B értékesítési vezetője. Rikk István hozzátette, hogy már
folyamatban vannak olyan biológiai, hatékonysági és elsodródási vizsgálatok is, amelyek következő termékek esetében előkészítik ezeket az engedélyokirat-kiterjesztéseket.
A szakember szerint ezek szabályozási folyamatában remélhetőleg meg fog történni egyfajta fejlesztés-racionaliálás, amivel okszerűbbé lehet tenni ezeket a vizsgálatokat. Ezáltal ugyanis a növényvédőszer-gyártóknak kevesebbe fog kerülni az, hogy ezt a technológiát elérhetővé tegyék a magyar gazdálkodók számára.
Rikk István szerint 2025-ben a mezőgazdaságban tovább fog nőni a drónok felhasználása, mert a döntéstámogatásban már a normál kamerák is sokat segíthetnek, de a multispektrális érzékelés segítségével képessé válhatunk a kórokozók, kártevők, szárazság, stressz okozta problémák mielőbbi észlelésére. Így akár a tápanyag-utánpótlás, akár a növényvédelem okszerűen, az előrejelzés és a feltérképezés alapján, a táblarészeket menedzsment-zónákra bontva precíziós kijuttatással tud megvalósulni.
Ezen kívül bővül azoknak a biológiai termékeknek, stimulánsoknak és termésnövelő anyagoknak a köre, amelyeket permetező drónokkal ki lehet juttatni, és a gazdálkodók ezeket még optimálisabb időzítéssel fogják tudni felhasználni
- mondta el Rikk István.