Új terv jött létre, ami megoldás lehet a világ egyik legsúlyosabb gondjára

Új terv jött létre, ami megoldás lehet a világ egyik legsúlyosabb gondjára

agrarszektor.hu
Az „Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért” Nemzeti Laboratórium kutatásai az élelmiszer-termelés fejlesztésére és a klímaválság hatásainak mérséklésére fókuszálnak. A projekt a magyar agrárkutatás jelentős kezdeményezése, amely a precíziós mezőgazdaság, digitalizáció és fenntarthatóság pilléreire épül. Az eredményeket összefoglaló tanulmánykötet célja, hogy naprakész tudományos ismereteket biztosítson a társadalom számára.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Az „Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért” Nemzeti Laboratórium kutatásai elősegítik az egészséges élelmiszer előállítását. A biológiai alapok javítása révén megoldásokat javasol a klímaválság hatásainak mérséklésére és a környezetterhelés csökkentésére az „Egy Egészség” (a növény, az állat, az ember és a környezet egészségének egysége) szemléletében. A kutatási eredményekre alapozva az Agrárinnovációnk jövőjének pillérei: Precízió, Digitalizáció és Fenntarthatóság című, többszerzős, most megjelent tanulmánykötet foglalja össze az agrárinnováció meghatározó tényezőit. A kiadvány célja, hogy a társadalom széles rétegei naprakész tudományos elemzést ismerhessenek meg a témában - írja közleményében a HUN-REN.

2022-ben indult útjára a hazai agrárkutatás egyik legnagyobb vállalkozása, az „Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért” Nemzeti Laboratórium (NL). A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK, Martonvásár), a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE, Szent István Campus-Gödöllő és Kaposvári Campus) és a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK, Szeged) konzorciális összefogásában és központi telephelyein megvalósuló Nemzeti Laboratórium középpontjában a mikroba–növény–állat alkotta rendszer komplex kutatása áll. A projekt (RRF-2.3.1-21-2022-00007) a Széchenyi Terv Plusz Program keretén belül valósul meg. Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve keretében 4 évre összesen 2,431 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesül az Európai Uniótól, az RRF-2.3.1-21 sz. „Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése” felhívás keretében.

EZ IS ÉRDEKELHET

Napjaink mezőgazdasága eddig soha nem látott kihívásokkal néz szembe. A szinte exponenciálisan növekedő népesség és a klímaváltozás szélsőséges időjárási eseményei következtében átalakuló környezet számos agrotechnikai változtatást követel. Földünk egyre csökkenő mezőgazdaságilag művelhető területe olyan fontos feladatok megoldását igényli, mint a természetes ökoszisztémákkal harmóniában végzett nagyüzemi gazdálkodás támogatását. Az „Agrárbiotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért” Nemzeti Laboratórium kutatásai elősegítik az egészséges élelmiszer előállítását. A biológiai alapok javítása révén megoldásokat javasol a klímaválság hatásainak mérséklésére és a környezetterhelés csökkentésére az „Egy Egészség” (a növény, az állat, az ember és a környezet egészségének egysége) szemléletében. A most megjelent Agrárinnovációnk jövőjének pillérei: Precízió, Digitalizáció és Fenntarthatóság című tanulmánykötet ebben a szellemben foglalja össze azt a négy fontos tartóoszlopot, amelyek az agrárinnováció meghatározó tényezői:

Az egészséges talaj- és vízgazdálkodás alapozza meg a biológiai sokféleség kiaknázását biztosító innováció második elemét, hiszen a napjainkban egyre nagyobb szerepet kapó genomszerkesztés eredményei és annak tudatos felhasználása az új mikrobák, növények és állatok tárházát biztosítják az emberiség számára. Ehhez természetesen korszerű és konstruktív szabályozásra is szükség van. Az egyre inkább terjedő informatikai eredmények, a műszaki fejlesztések és a digitalizáció bevonulása hétköznapjainkba mind a precíziós mezőgazdaság jelentőségét húzzák alá. Végezetül a környezetünk megóvását prioritásként figyelembe vevő körforgásos gazdálkodás modellje az agrárinnováció negyedik meghatározó tartóoszlopa. A kiadvány célja, hogy a társadalom széles rétegei naprakész tudományos elemzést ismerhessenek meg a témában. A tanulmánykötet az „Innovatív Mezőgazdasági Biotechnológiai Egyesület” aktív támogatásával került nyilvánosságra és terjesztésre. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Tisztázzuk a fogalmakat: GMO és precíziós nemesítés
Növény

Tisztázzuk a fogalmakat: GMO és precíziós nemesítés

Az első transzgénikus növény, GMO (Genetically Modified Organisms, genetikailag módosított élőlény), a dohány volt 1983-ban, ahol agrobaktérium segítségével baktériumokból származó antibiotikumrezisztencia géneket építettek be.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?