Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A leander fénykedvelő növény, amely a hőséget is nagyon jól tűri. Ha lakásba tesszük, érdemes déli fekvésű ablakot választanunk, először azonban inkább félárnyékos helyre tegyük, hogy fokozatosan szokjon hozzá a napsütéshez. Mivel nagyon szereti a napot és a meleget, ezért egy hónap szoktatás után már tegyük át egy olyan helyre, ahol reggeltől estig kap napfényt.
A leander nagyon vízigényes, de teleltetéskor elegendő, ha csak mérsékelten öntözzük, és figyelünk arra, hogy ne száradjon ki a földje. Ilyenkor érdemes inkább reggelente öntözni, mert estére már lehűl a levegő és megfázhat a növény. Nyáron azonban akár napi kétszer is locsolhatjuk, viszont ilyenkor már inkább este öntözzük meg, és hagyjuk, hogy reggelre felszívja a vizet a növény.
Legjobb, ha már virágzó ágvégről vágunk le hajtást. A hajtás alját vágjuk le ferdén, mert így könnyebben gyökeresedik majd, ezután rakjuk egy befőttes üvegbe, amelybe töltsünk vizet. A vizet érdemes 2-3naponta cserélnünk, és az üveget mindig jó meleg helyre tegyük. 4-8 hét alatt már elég dús gyökérzetet növeszt, és földbe ültethetjük.
A leander ugyan jól tűri a hideget, de 2-6 fokos hőmérsékletnél már rakjuk el a növényeket pihenni. Téli helyén is legyen minimum 5 fok, ez az ideális számára. Melegre és napsütésre ilyenkor már nincs szükségük, mert ilyenkor pihennek és vegetálnak, ezért lehet őket a pincébe is rakni. Ha csak 10-15 fokos helyen tudjuk telelteni, kevesebbet locsoljuk őket. Minimális fény, hűvös, páradús környezet a legideálisabb a növényeknek. Öntözni teleltetéskor is szükséges, nem száradhat ki a földje.
A leander bármikor átültethető, de a tavaszi átültetés a leggyakoribb, amikor már estére sem kell a növényt fagymentes helyre vinni. Ha a növény gyökerei teljesen átszőtték a földet, szinte nem maradt termőközege, eljött az átültetés ideje.
Ha átültetjük, a cserép mindig legyen akkora, hogy a gyökér kényelmesen elférjen benne. Átültetés után a növénynek keressünk olyan helyet, ahol nem éri eső, mert az esőcseppek összeragasztják a sziromleveleket, amelyek ezután már könnyen megbarnulnak.
Laza, jó vízáteresztő földet használjunk. Teleltetés előtt csak abban az esetben ültessük át, ha már kevés föld van a növényen, és kilátszik a gyökér. Tavaszi átültetéskor igazi marhatrágyával dúsíthatjuk a növény földjét, ha ez nem elérhető, akkor tápoldatozzuk, de ez minden esetben szükséges.
Hetente egyszer érdemes tápoldatozni. Tavasszal, átültetés után egy-két hónappal érdemes elkezdeni és egészen kora őszig ajánlott tápoldatozni, ősszel csak ritkábban. A telelés ideje alatt egyáltalán ne adjunk neki tápoldatot.