Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A halottak napi, mindenszenteki időszak legnépszerűbb virága a krizantém. Míg harminc évvel ezelőtt szinte csak a cserepes krizantémot vásárolta a magyar lakosság, az utóbbi években már 70 százalékban a vágott virág a kelendő, a mostani meleg időjárás miatt pedig még inkább az élővirágot választják a vásárlók. - írja közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Októberben és november elején az éves krizantémmennyiség 60 százalékát adják el a kereskedők.
A nagyvirágú krizantémfajták iránt a legnagyobb a kereslet, 70 százalékban ezt vásárolják, de a - teniszlabda nagyságú - közép-nagy virágúak iránt is folyamatosan nő az igény. A nagyvirágúakból a becslések szerint 12-13 millió szál, a közepes-nagy virágúból 1,5-2 millió szál fogy. Míg korábban a fehér színű volt a "divat", manapság a zöld és a kétszínű (piros-fehér, napsárga-narancs, lila-rózsaszín stb.) a legkelendőbb. A napokban több mint húszmillió szál krizantém kerül a temetőkbe.
A termelőkhöz idén a megszokottnál korábban, már október elejétől érkeztek a virágboltok érdeklődései. Sok helyen egyébként is jellemző a termelők és a kiskereskedők közvetlen kapcsolata, mivel nagy helyigényű és időre termesztett, a pultra folyamatosan kerülő termékről van szó - ahol fontos az áru fogyása szerinti gyors beszállítás.
Átlagosan az ültetéstől számítva 12 hét alatt lesz vágásra érett a növény, a virág a leszedését követően 3-6 hétig szép marad. Idén augusztus 15-e után az ideális éjszakai 8-10 és nappali 18-20 fok helyett 30 és 20 fokos hőmérséklet nehezítette a krizantémok fejlődését. Az alapvetően "rövidnappalos", azaz maximum 11 óra nappali jellegű időszakot bíró növényeket ez megzavarta, éjszakai bimbóképződésük lelassult, és hosszabb szárú, esetenként szabálytalan, így nem eladható virágok keletkeztek. A kritikus meleg miatt a megszokottnál is jobban kellett árnyékolni a növényeket, a szárnövekedés pedig magasabb tápanyagszükségletet is jelentett, öntözni is többet kellett. Ez jelentősen megnövelte az előállítási költségeket, sokan ezért abbahagyták a termesztést, amit az is mutat, hogy összességében a korábbi éveknél mintegy 10 százalékkal kevesebb dugványt vásároltak a termelők. A termesztők elmondásuk szerint valamelyest érvényesíteni tudták a költségnövekedést a termelői árakban, amik 10 százalékkal nőttek az előző évekhez képest. Ugyanakkor a fogyasztói árakban nem jelent meg domináns emelkedés.