2024. november 21. csütörtök Olivér

Megindult a rajzás! Így űzheted ki a cserebogarat a kertedből

agrarszektor.hu
Már megjelentek a májusi cserebogarak, amelyek a levelek megrágásával komoly károkat okozhatnak a kertekben. Érdemes már most elkezdeni a védekezést ellenük, permetezéssel ugyanis csak a repülő, párosodásra készülő kártevőket pusztíthatjuk el, mert a kikelő pajorok ellen a talajban nem tudunk védekezni. Összegyűjtöttük, hogyan, és miként védekezhetsz a rajzó cserebogarak ellen.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Ezek a 2-3 centiméteres, nagyméretű bogarak elsősorban erdők melletti területeken, illetve a kertekben gyakoriak. Rajzásuk alkonyati, esti órákban történik, a nap többi részében és éjszaka pedig döntően mozdulatlanul húzódnak meg a levelek hátoldalán. A talajból kibújó cserebogarak minden fás növény levelével táplálkoznak. A levelek megrágásával inkább csak esztétikai kárt okoznak, de a talajba rakott tojásokból kikelő pajorok a legveszélyesebb erdészeti és gyümölcskártevők közé tartoznak. A gyökereket megrágják, a fák hervadnak, majd elszáradnak. A talajban nem tudunk védekezni ellenük, így csak a repülő, párosodásra készülő egyedek permetezésével akadályozhatjuk meg a tojásrakást és a pajorok kártételét. A védekezés akkor hatékony, ha az a tojásrakást megelőzi, és azt megakadályozza. 

Házikertekben a védekezést vegyszermentesen is elvégezhetjük. Rendszeresen a kora reggeli órákban a fák koronáját rázzuk meg lökésszerűen, így a lehűlt levegőtől megdermedt bogarak a levelekről lepotyognak, így gyorsan összegyűjthetők. A lombkárosítást, a szaporodásukat, és a tojásrakást kémiai úton is meg lehet akadályozni, a megvédendő fák lombjának permetezéséhez pedig több III. forgalmazási kategóriába tartozó szer is felhasználható. Ilyenek a teflutrin hatóanyag tartalmú talajfertőtlenítő szerek, illetve az acetamiprid hatóanyag tartamú rovarölő szerek.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?