Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Sokan azt gondolják, hogy az agyagos talaj egyenlő azzal, hogy rossz, kötött talajjal van dolguk, pedig a szerves anyaggal megfelelő mennyiségben ellátott és mulcsozott agyagos föld akár hálás is lehet. Az agyagtalajok jó vízmegtartó képességűek és általában tápanyagokban is gazdagok, a probléma azzal van, hogy ezeknek a talajoknak könnyen tömörödő szerkezetük van és levegőtlenek.
A kérdés tehát, hogy mit tehet egy kertész ha könnyebben művelhetővé tennék az agyagos talajt a kertjében. Az egyik legfontosabb dolog a megfelelő komposzthasználat. Ne csak beleássuk a komposztot és a trágyát a talajba, hanem a föld felszínén is terítsük el, így ugyanis az esővel beleérik a talajba, ami ezáltal kedvező szerkezetű lesz. Emellett a hasznos mikroorganizmusok is jobban reagálnak a talajfelszíni terítésre, mint a mélybe forgatásra. A zöldtrágyázás szintén sokat segíthet. A talajtakarás, mint lassan lebomló szervesanyag pedig tovább tudja javítani a helyzetet. Így a kötött föld egy továbbra is jó víztartó, de levegősebb, jobban művelhető közeggé válik.
Érdemes arra is odafigyelnünk, hogy ha élővé szeretnénk tenni a talajt, akkor a forgatást teljesen minimalizálnunk kell. Az agyagos, kötött talajokon legfeljebb az ásóvillás lazítás ajánlott. Hasznos tipp lehet, hogy a különböző ázalékok, illetve a komposzttea serkentik a talajéletet, a folyamatos növénytakaró pedig építheti a humuszréteget.