Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A gyakran szemétben landoló tojáshéj gazdag kalciumforrás, fő alkotója a 94-96 %-ban jelenlevő kalcium- karbonát (CaCO3), emellett tartalmaz még kalcium-foszfátot (1%), magnézium-foszfátot (1%) és egyéb szerves anyagokat (4%) - mindez pedig jót tesz a növényeinknek és a talajnak is. A tojáshéjat többféleképpen is felhasználhatjuk a kertünkben: az egyik módszer az, hogy egész tojáshéjat közvetlenül a talajra tesszük, de rakhatunk összetört héjakat is - utóbbi némileg hatékonyabb lehet - írja a balconygardenweb.
Hogy még jobban kihasználjuk a tojáshéj előnyeit, érdemes belőle „teát” készíteni. Jeff Gillman kertészeti szakértő is kipróbálta, milyen hatást érhet el, ha felforral és ázni hagy egy tojáshéjat néhány csészényi desztillált vízben. A forralás után a héj 24 órán át maradt ebben a vízben, majd leszűrte, és elküldte azt laboratóriumi vizsgálatra. Ebből kiderült, hogy a vízben alacsony koncentrációban ugyan, de kimutatható volt a nátrium, a foszfor, a magnézium, valamint 4 mg kalcium és kálium is. Ez mindössze egy tojás, tehát jelentősen növelhetjük a hatást, ha több tojásból készítjük a „teát”.
Hogyan működik?
Ez az oldat kalciummal és káliummal dúsítja a talajt, ráadásul a pH-értékét is növelheti. Ez pedig nagyon hasznos lehet enyhén savas vagy semleges kémhatású talaj esetében. A kalcium az egyik, ha nem a legfontosabb ásványi anyag a gyökérfejlődés szempontjából: segít megerősíteni a sejtfalakat, és megakadályozza, hogy a betegségek, a hő stressz vagy a vízhiány meggátolják a növényt a növekedésben. A növény víz-, hő- és hidegtűrő képessége viszont függ a káliumtól is. Ez az elem segíthet a növények gyorsabb növekedésében és a gazdagabb terméshozamban.
Így készíthetjük el
Körülbelül 10-20 darab - attól függ, mennyire szeretnénk erős oldatot - tiszta, száraz tojáshéjra lesz szükségünk a tea elkészítéséhez. Forraljunk fel nagyjából 3 és fél liter vizet, áztassuk bele az összetört tojáshéjakat, és hagyjuk 24 órán át állni a keveréket. Ennyi idő elég ahhoz, hogy a víz kioldja a tápanyagokat a tojáshéjakból. Ha ez megvan, szűrjük le, és már locsolhatjuk is a növényeinket az oldatunkkal. A kalciumban és káliumban gazdag oldattal közvetlenül a tövüknél öntözzük a növényeinket, amit az eredményesség érdekében 1-2 hetente meg is ismételhetünk. Gillman szerint kerti növényenként 4-5 tojáshéj elegendő, cserepes növények esetében pedig ezt a mennyiséget 2-3-ra is csökkenthetjük.