Az árnyékban is van élet: így termeszthetsz növényeket sötét lakásban

Az árnyékban is van élet: így termeszthetsz növényeket sötét lakásban

agrarszektor.hu
Egy növényekkel teli otthon gyönyörű látványt nyújthat, ráadásul nagyon jó elfoglaltság is, ám jó pár dologra oda kell figyelni. A fény nélkülözhetetlen a növényeknek, ezért a megfelelő víz -és tápanyag-utánpótlás, illetve talajművelés mellett nem feledkezhetünk meg erről sem. De mi van akkor, ha otthonunkba nem jut be elég fény és a kertünkbe sem tudjuk kitenni a növényeinket? Nem kell kétségbe esni, számos praktika létezik, amivel búcsút inthetünk a sötétség okozta problémáknak. Az alábbi cikkben most ezeket szedtük össze.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Válasszunk toleráns fajtákat

A legegyszerűbb és talán legkézenfekvőbb megoldás az, ha nincsenek világosabb terek az otthonunkban. Így sok nyűgtől megkímélhetjük magunkat és külön jó hír, hogy rengeteg növény közül válogathatunk: az anyósnyelv, a zamia, a vitorlavirág, az agglegénypálma, a kukoricalevél és az elefántfül is kedveli az árnyékosabb helyeket, így bátran válasszuk őket.

EZ IS ÉRDEKELHET

Forgassunk

Ha van erkélyünk vagy teraszunk, érdemes oda tenni a virágainkat. Ugyanakkor fontos, hogy ne állandóan csak az egyik oldalukat érje a nap, ezért forgassuk őket - írja a balconygardenweb. Így minden oldal egyformán fog fényhez jutni, ami elengedhetetlen ahhoz, a megfelelő és egészséges növekedéshez és a léthez is.

Tisztítsuk a lombozatot, leveleket

A növények a leveleken keresztül veszik fel a napfényt a fotoszintézishez, viszont, ha a levelek koszosak vagy belepi őket a por, akkor az kedvezőtlenül hathat erre a folyamatra. Ennek elkerülése érdekében nincs is más dolgunk, csak fogni egy nedves ruhát vagy egy puha portörlőt és óvatosan leporolni a növényeinket. Ugyanakkor kerüljük a túl nedves kendőket, hiszen a túlzott vízmennyiség nem tesz jót nekik és a betegségeket is elősegítheti.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ne öntözzünk túl

Az öntözés fontos része a növénytartásnak, viszont gyengébb fényviszonyok mellett erre is jobban kell figyelni. Ilyenkor több ideig képesek megtartani a vizet, ezáltal az öntözési igényük is csökken. Mindig ellenőrizzük a talajt, és csak akkor öntözzük, ha száraznak érezzük a felszínét -ezt egyszerűen a mutatóujjunkkal megvizsgálhatjuk.

Nem mindig kell sokat „turbózni”

Egy kis trágya, komposzt vagy más extra fontos a növényeknek is, viszont gyengébb fényviszonyok között ezt is megfontoltabban kell csinálni. Az árnyéktűrőbb növényeknek a vegetációs időszak alatt kevesebb pluszra van szüksége, ezért ne vigyük túlzásba, a műtrágyát pedig, ha lehet, kerüljük.

Növénynevelő lámpák

Ha természetes úton nem tudjuk megoldani azt, hogy a növényünk napfényhez jusson, akkor vásárolhatunk speciálisan erre gyártott lámpákat is. Első körben meg kell határozni, hogy mennyi és milyen intenzitású fényre van szüksége a növényének. Ez azért fontos, mert mások az igények: egyes fajták több, erősebb fényt igényelnek, míg mások a kevesebb fénnyel, gyengébb fénnyel is beérik. Ha ilyen lámpát vásárolunk, használat előtt alaposan tanulmányozzuk a leírást, a megvétele előtt pedig érdemes szakember véleményét is kikérni.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?