A januári feladatok elvégzésével nemcsak a tavaszi szezonra készülhetünk fel, hanem lehetőségünk nyílik a kert rendbetételére is. Most van itt az ideje a metszésnek, a növénytakarásnak, a madarak etetésének és a komposztálásnak is – minden apró munkával hozzájárulhatunk a kertünk egészségéhez és szépségéhez. Ahhoz, hogy tavasszal pompázó kertünk legyen, januárban is fontos aktívan részt venni a kerti munkákban. Íme néhány dolog, amivel sokat tehetünk kertünk egészségéért.
Lassan leszedjük a karácsonyfák díszeit
Ha vágott fenyőt vásároltunk az ünnepekre, nem érdemes csak úgy kidobni. Számos módon hasznosíthatjuk újra a karácsonyfát a kertben. Felaprítva kiváló talajtakarót, mulcsot készíthetünk belőle, amelyet a fák tövéhez szórva nemcsak tápanyaggal látjuk el a talajt, hanem segít megőrizni annak nedvességtartalmát is. A tűlevelek magas savtartalmuk miatt különösen jó trágyázó anyagként használhatók: egyszerűen rázzuk le a megszáradt tűleveleket, gyűjtsük össze, és alkalmazzuk őket a kertben vagy akár a szobanövényeknél. Emellett a faanyag komposztálásra is tökéletesen alkalmas, így hozzájárulhatunk a talaj termékenységének növeléséhez is. Az újrahasznosítással nemcsak a kertet gazdagítjuk, hanem a hulladékot is csökkentjük.
Permetezés
A tél eleji fagymentes napok ideálisak a növények permetezésére, amivel megelőzhetjük a telelő rovarok és kórokozók által okozott károkat. A téli kezelések során leggyakrabban alkalmazott szerek közé tartoznak a kombinált mész-, kén- és olajtartalmú, illetve réz alapú permetezőszerek. Fontos, hogy ne permetezzünk fagypont alatti hőmérsékleten, esős időben vagy erős szélben, mivel ezek a körülmények csökkenthetik a kezelés hatékonyságát. A permetezés során mindig kövessük a termékhez mellékelt használati utasítást, hogy a növények védelme megfelelő legyen.
A január nem a legjobb időszak a metszésre
A január nem a legideálisabb időszak a lombhullató fák és cserjék metszésére, különösen fagyos időben, amikor a növények szövetei ridegebbek, könnyebben sérülnek és roncsolódnak. A metszési munkákat mínusz 5 fok alatti hőmérsékleten mindenképpen kerüljük el, mivel ezek több kárt okozhatnak, mint hasznot. Ennek ellenére vannak olyan növényfajták, amelyeket ebben a hónapban is meg lehet metszeni, például a szőlőt, az őszi málnát, a fügét vagy a lilaakácot.
Fontos, hogy mindig viseljünk kesztyűt, és használjunk éles, tiszta szerszámokat, valamint ügyeljünk arra, hogy a vágások megfelelő szögben történjenek. A díszcserjék ritkítását is elkezdhetjük, ha az időjárás engedi: a túl sűrű hajtásokat a talaj szintje fölött távolítsuk el. A lomblevelű sövények esetében a túlnőtt részeket visszavághatjuk egészen az idős fás részekig. Az almatermésű gyümölcsfák metszését pedig akkor érdemes megkezdeni, ha a hőmérséklet tartósan 0 fok felett van. Az ilyenkor levágott gallyakat darálhatjuk és talajtakaróként használhatjuk, például évelő ágyásokban, ezzel hozzájárulva a kert fenntartható gondozásához.
Ne feledkezzünk meg kerti szerszámainkról
Érdemes megélezni a fűnyíró késeit, és szükség esetén olajcserét is végezni rajta. Ne feledkezzünk meg a szűrők ellenőrzéséről sem! A kerti szerszámok egész éves használata miatt télen érdemes alaposan megtisztítani és megfelelően elpakolni őket. Ha most gondoskodunk róluk, tavasszal már gond nélkül használhatjuk őket anélkül, hogy további karbantartásra lenne szükség. Tisztítsuk meg a szerszámokat a szennyeződésektől, töröljük szárazra őket, és tároljuk hótól és nedvességtől védett helyen.
Hasznos lehet a pengék megélezése és olajozása is, ha erre szükség van. Az éles eszközök nemcsak könnyebben használhatók, de a növények számára is előnyösebbek, hiszen a pontos, tiszta vágások csökkentik a kórokozók bejutásának esélyét. A megfelelően karbantartott szerszámokkal nemcsak a munkát könnyítjük meg, hanem növényeink egészségét is védjük.
Járjunk körbe, vizsgáljuk meg a kerítést és a kerti csapot
A kerítés esetleges sérüléseit érdemes most kijavítani, hiszen tavasszal, amikor a kerti munkák megszaporodnak, nehezebb időt szakítani rá. A kerti vízcsapok állapotát is ellenőrizzük, különösen az erősebb fagyok beköszönte előtt. Győződjünk meg róla, hogy megfelelően szigeteltek, és ha hiányosságot találunk, azt most még könnyebb orvosolni, mint később, a tél vége felé vagy kora tavasszal.
Ellenőrizzük ereszcsatornákat
A lehullott levelek könnyedén felhalmozódhatnak az ereszcsatornában, akadályozva ezzel a víz szabad áramlását. Ezért különösen fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük és kitisztítsuk a csatornát. Távolítsuk el belőle a leveleket és egyéb törmelékeket, hogy biztosítsuk a víz zavartalan elvezetését, különösen a hóolvadás időszakában. Ha ezt a feladatot időben elvégezzük, megelőzhetjük az esetleges dugulásokat és az ebből adódó károkat. Ez a munka nemcsak a házunk, hanem a kertünk épségét is szolgálja, hiszen elkerülhetővé válik a pangó víz által okozott károsodás.
Folytatódhat a komposztálás
Bár igaz, hogy a téli hidegben a bomlási folyamatok jelentősen lelassulnak, ez nem jelenti azt, hogy a komposztálást szüneteltetnünk kellene. Épp ellenkezőleg, ilyenkor is érdemes folytatni, hiszen a megfelelő anyagok és maradékok hozzáadásával a halom felkészíthető a tavaszi aktívabb bomlásra. Fontos, hogy gondosan válogassuk meg, mit helyezünk a komposztra, hogy a megfelelő arányok megmaradjanak. Amint a melegebb idő beköszönt, a bomlás folyamata újra felgyorsul, és gyorsan kiváló minőségű komposztot nyerhetünk. Ezáltal már most hozzájárulhatunk a kert tápanyagellátásának javításához.
Ügyeljünk a növénytakarásra
Bár sok növény természetesen ellenáll a hideg időjárásnak, egy kis extra védelem mindig jól jöhet, különösen a fagyos napokon. Cserepes növényeinket letakarhatjuk egy régi ruhával, zsákvászonnal vagy fóliával, hogy megvédjük őket a széltől és a hidegtől. Ha lehetőségünk van rá, a fázósabb növényeket érdemes ideiglenesen az otthonunkba vinni, ahol biztonságosabb körülmények között átvészelhetik a telet. Fontos azonban, hogy egy hűvösebb helyiséget válasszunk számukra, például egy előszobát vagy egy fűtetlen verandát, mivel a túl meleg környezet árthat nekik. Rendszeresen ellenőrizzük a növények állapotát, és gondoskodjunk a megfelelő fényről és szellőzésről is, hogy egészségesek maradjanak.
Vigyázzunk az élőlényekre
Télen különösen fontos, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk az állatokra és a madarakra. Ha éhező, fázó vagy kóbor állatot látunk, gondoskodjunk róluk! A madarak esetében is segíthetünk: készítsünk számukra etetőt vagy madárodút, és tegyünk ki megfelelő táplálékot. Fontos azonban, hogy körültekintően válasszuk meg, mit adunk nekik! Az etetőkbe olajos magvakat (például napraforgómagot), szalonnabőrkét vagy faggyút tehetünk, de a legjobb megoldás az előre elkészített madáreleség-mix, amely minden szükséges tápanyagot tartalmaz a téli időszakra. Ha nincs a közelben természetes vízforrás, mint tó vagy folyó, és nincs kerti tavunk sem, érdemes friss vízzel feltölteni egy madáritatót, hogy biztosítsuk az ivóvizet a madarak számára.
Szerezzük be a szükséges műtrágyát és vetőmagokat
Ősszel a foszfát- és káliumtartalmú műtrágyák használata volt előtérben, tavasszal viszont a nitrogéntartalmú műtrágyákra, például pétisóra vagy ammónium-nitrátra lesz szükség. Ideje átgondolni a vetőmagbeszerzést is. Számos megbízható hazai vetőmag már online is könnyen elérhető, így érdemes időben körülnézni. Bár a jövőt nehéz előre látni, a vetőmagok terén hasznos előretervezni. Most remek alkalom kínálkozik arra, hogy átböngésszük a vetőmag-katalógusokat, és elkezdjük megtervezni az idei vetést. Fontos, hogy figyelembe vegyük a vetésforgó szabályait a tervezés során. Készítsünk ültetési tervet, és rendeljük meg azokat a zöldség- és gyümölcsmagokat, amelyeket idén szeretnénk ültetni.