Balkonkertészkedés kezdőknek: így termessz saját zöldségeket a teraszon

Balkonkertészkedés kezdőknek: így termessz saját zöldségeket a teraszon

Szászi Zoltán
Mit kell tudnunk, mielőtt balkonkertészkedésbe kezdünk? A városi balkonon, ablakpárkányokon kicsi a hely, és ráadásul a globális felmelegedés is kihat az urbánus környezetre, ezért meg kell válogatni, milyen növények nevelésébe kezdünk. A COVID óta többen kertészkednek otthon, és megváltozott a növények összetétele is, többen választanak fűszernövényeket, vagy akár zöldséget és gyümölcsöt a balkonra. Fontos, hogy megfelelő méretű edényekbe ültessünk, és a konyhakertbe kis méretű, nemesített zöldségeket is választhatunk. A fűszerkert szintén nagyszerű, és egyben kezdőbarát választás, amivel sok sikerélményünk lehet. A kertészkedéssel pedig a szemléletünk is elkezd változni a városi élet és a környezet kapcsolata iránt.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A tavasz beköszöntével újra elérkezik a kertészkedés ideje, amihez nem kell feltétlenül telek és kertes ház. Egy kis kreativitással és jól megválasztott növényekkel a veranda, egy városi lakás erkélye, a belvárosi gang korlátja, vagy akár egy ablakpárkány is kiskertté alakítható. Így fűszer- és zöldségkertet is kialakíthatunk kis helyen, a város szívében is. Mi kell a kezdéshez? Mit kell tudni a globális felmelegedéstől sújtott városokban a kiskertek gondozóinak? És mit csináljunk, ha tényleg csak egy zsebkendőnyi helyünk van a növényeknek?

Konyhakert a balkonon, kis kivitelben

Kertészkedni sokan szeretnek, akár városi balkonon, ablakban. Van, ahol muskátli vagy árvácska kerül kiültetésre, azonban tavasszal egyre többen másféle növények nevelésébe is belevágnak, az ablakpárkányokon cserepes zöldségek és fűszernövények is egyre gyakrabban helyet kapnak. Öt évvel ezelőtt, a COVID-világjárvány miatti lezárások sokat lendítettek ezen a hobbin. 2020-ban a kenyérsütésen és a mindenféle internetről tanult kovászoláson kívül úgy tűnt, hogy a teraszon való kertészkedés is kisebb nemzeti sporttá válik több országban, köztük idehaza is. Vajon a lelkesedés azóta is tart? Az Oázis kertészettől Boross Gábor válaszolt az Agrárszektor kérdéseire.

A covid alatt jelentősen megnőtt az otthon kertészkedők száma és úgy tűnik, hogy a többségük számára ez az érdeklődési kör hosszú távon meg is marad

- mondta a szakértő, hozzátéve, hogy bár maga az otthoni veteményezés, haszonnövény termesztés reneszánsza a COVID előtt is létezett, a trend a világjárvánnyal tovább erősödött, és ma egyre többen próbálkoznak ezeknek a növényeknek a városban, lakásban történő termesztésével.

Milyen növényeket választ ma, aki szeretne egy kis konyhakertet a balkonon?

A legnépszerűbbek a fűszernövények, bogyós gyümölcsök, balkonzöldségek, de ma már vannak mini balkongyümölcsfák is. A málna, szeder, áfonya, eprek, csüngő koktélparadicsomok favoritok. „A dísznövények közt is nagyon sok az újdonság, egy jó kertészetbe folyamatosan szállítják be a a legjobb nemesítők az új fajtákat, egészen más a választék mint egy piacon

- mondta a szakember. Ám nem csak a kertészkedési trendek változnak, hanem a körülmények is. Talán a városokban is egyre nehezebben viselhető nyári hőség miatt is több az igény a zöld felületre. Azonban a klímaváltozással a város mikroklímája is változik. Vajon milyen növényeket érdemes választanunk ennek fényében?

Elég jól bírják már itthon a mediterrán növények, leanderek, olajfák, de mindenképp védeni kell őket télen. Érdemes ilyenkor fagyvédő zsákokkal, textíliákkal védeni őket, teszi hozzá, a nyári hőséghez pedig akár automata öntöző rendszerek, csepegtetők balkonos változatai is elérhetőek

- közölte.

Mivel a tavaszi kertészkedés szezonja most indul, arról is megkérdeztük az Oázis szakértőjét, hogy milyen tippjük van azoknak, akik most vágnak bele a balkonon, teraszon való kertészkedésbe.

Mindenképp a lehető legnagyobb méretű balkonládákat, cserepeket kell megvenni, ezekben több föld és víz fér el, kevésbé kapnak hősokkot a gyökerek nyáron. Olyan növénytartót vegyünk aminek van alátétje, víztartálya. Jó minőségű föld kell ezekbe, nagyon nagy a különbség az elsőáras virágföldek és a nagyobb márkák közt. utóbbiakba szerves tápanyagok, tőzeg, farost is kerül, illetve a nagyobb vízmegkötő képesség érdekében kókuszrost, perlit, vagy valami egyéb természetes adalékanyag. Ebben sokkal lassabban száradnak ki a növények

- válaszolta. Azonban van, akinek nincs balkonja, terasza. Annak is érdemes belevágni a növénynevelésbe, konyhakertészkedésbe, akinek csak egy ablakpárkánya van? A válasz egyértelműen az, hogy igen.

A zöldségek, fűszerek, és más konyhakerti növények közül kifejezetten kis méretű változatok vannak erre a célra, ilyen a balkon paradicsom, paprika, cukkini. Ezek a nemesített változatok harminc centiméternél nem nőnek nagyobbra. A növény méretével arányosan kicsi méretű a termésük is, hatalmas szüret tehát nem várható. Azonban nyersen fogyasztva nagyon finom alapanyagot jelentenek például salátákban, és sok sikerélményt is ad a termesztésük. Nagyon jók első sikerélménynek, teszi hozzá a szakember, így kezdőknek is bátran ajánlja, vagy gyerekeknek is kiváló élmény lehet a gondozásuk, termesztésük

- közölte Boross Gábor.

A fűszerkert túléli a városi meleget és még a környezetnek is jó

A balkonkertészkedési kedv COVID utáni fellendülését szintén hasonlóan látja Dobay Imre, az idén 111 éves Dobay kertészet vezetője. Az immár harmadik generációs családi vállalkozást vezető szakember elmondta, hogy a lelkesedés mellett azért lenne még a szektorban rengeteg fejleszteni való, bár ennek része az is, hogy a konyhakertészkedés része legyen a gondolkodásunknak.

Angliában például ez általános, egy ingatlannak ha van egy kicsi kertje, ott zöldség van ültetve, ott ez a kultúra része

- mondta Dobay Imre.

Mi kell a balkonkert, konyhakert kezdéséhez?

Ha valaki teljesen kezdőként belevág, akkor az elején balkonládákban maradnék a fűszernövényeknél. A fűszernövényeknek ugyanis sok előnye van, hagyományos dísznövényekkel együtt is szép és hasznos, hangulatos kiskertet lehet belőlük kialakítani. Ezért kezdőknek egy balkonláda 5-7 fűszernövénnyel kiváló első lépés az otthoni kertészkedésben. Menta, bazsalikom, üröm, kakukkfű, zsálya, oregánó, levendula - ezekkel lehetetlen kudarcot vallani -

tanácsolta Dobay Imre, hozzátéve, hogy a fűszernövények jobban bírják a szárazságot is, és nem kell őket annyit gondozni, mivel nagyrészt mediterrán nyárhoz vannak szokva. Ráadásul ezek a növények a városi biodiverzitáshoz is hozzáadnak. Az illatuk méheket, pillangókat, és más beporzókat is odacsal. Ezen kívül pedig a mai kertészetekből hasznos vendégeket is kaphatunk a virágok mellé. A biológiai növényvédelmet alkalmazó kertészetek ugyanis olyan kártevők, mint a virágtripsz, takácsatka, vagy üvegházi molytetű ellen rovarokat vetnek be, ezeknek a lárvái pedig a növényekkel együtt költözhetnek a balkonunkra, ahol folytatják a kártevők elleni küzdelmet. Az új biztonságiőr-rovaraink túlélését pedig segíti, ha van pollent szolgáltató növény, aminek a nektárja táplálni tudja őket.

Ezzel a kiskertünk nem csak növényekből áll majd, hanem egy kis élő sarok jön létre

- tette hozzá a szakember.

A globális felmelegedés kapcsán mit kell tudnunk, ahogy a forró nyárhoz közeledünk? A szakember szerint nem csak az alternatív növények életképesek. A dísznövényeknél maradva a muskátli, petúnia, verbéna is lehet szép és életképes, de nagy volumenű láda kell hozzájuk, és a negyven fokos hőségben rendszeres gondozást és tápoldatozást kívánnak. Mit ültessünk, ha ez túl nagy kihívás?

A porcsin, mint dísznövény, vagy a szukkulensek jó választások a városban. Egész nyáron virágzik a lantána, szintén jó választás a verbéna, vinca (meténg), de ha több évre akarunk növényt, választhatunk évelőt, erre jó példák a varjúháj-félék. Az érzékenyebb dísznövényekkel szemben, a kevésbé intenzív fűszerkert praktikussága itt is előkerül, mivel ezek a fűszernövények az olasz és görög mészhegységek napsütötte, száraz nyaraihoz vannak alkalmazkodva, így a városi forróságban kevesebb ráfordított energiát igényelnek.

Dobay Imre a balkonzöldségeket első sorban nem a kezdőknek ajánlja, és ezekre a növényekre is érvényes, hogy nagyobb edény és állandó nedvességtartalom, valamint tápoldatozás sokat számít a nyári, forró hónapokban. Általában véve igaz, hogy a balkonkertészkedésben is része a teendőknek a klímaváltozás miatti védekezés.

Fel kell készülni a nagyon meleg nyarakra. Nem csak a forróság baj. Gondot jelent a légszárazság és az erős UV-sugárzás is. Nagyon sok növénynek árnyékolásra van szüksége.

Miért érdemes belevágni a balkonkertészkedésbe?

Egy növény még lehet, hogy kevés, de egy kis balkonláda is megváltoztatja a hozzáálllásunkat az élő környezethez, és ez sosem tudhatjuk, mikor indít el egy láncreakciót.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?