Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Újra megvan a veszélye annak, hogy a hazai takarmánykukorica-termést komoly fuzáriumfertőzés éri, mivel a szokatlanul csapadékos időjárás kedvezett a méregtermelő gombáknak. A fuzáriumtoxinok közül Európában az úgynevezett deoxinivalenol (DON) fordul elő leggyakrabban, így most is ez okozhatja a legnagyobb gondokat.
A felvásárlók - takarmánygyártók és exportőrök - rendkívül óvatosak a piacon, és most a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordítanak a toxinmérésekre - közölték az agrarszektor.hu-val gabonapiaci szakértők. A vevők válogathatnak az árutételekben, mert a 9,3 millió tonnára várható idei rekord termés jóval meghaladja a belföldi igényeket. Takarmányozásra itthon mintegy 3,2 millió, bioetanolgyártásra 1,8 millió tonna kukoricára lehet szükség, így több mint 4 millió tonnás exportárualap is képződhet. Az árubőség miatt a felvásárlók vannak nyeregben, és vissza is utasítják azokat a kukoricatételeket, amelyek határérték feletti DON-toxin mennyiségeket tartalmaznak.
A fuzáriumgombák méreganyagai humán- és állategészségügyi szempontból is veszélyesek lehetnek, és már viszonylag kis toxinmennyiségek elfogyasztása is komoly következményekkel járhat. Embereknél a DON émelygést, hányást, hasmenést, hasi fájdalmat és fejfájást okozhat, a haszonállatoknál pedig elsősorban a súlygyarapodást, a szaporodást, a vérképzést és az immunrendszert veszélyeztetheti, de súlyosabb esetekben akár elhulláshoz is vezethet.
A humán- és állategészségügyi veszélyek megelőzése érdekében a gabonafélék fuzárium-fertőzöttségének, illetve toxintartalmának maximális mértékét szigorú határértékek állapítják meg. Így például a kukoricatételekben a fuzáriumos szemeket is magába foglaló, úgynevezett káros keveréktartalom nem lehet nagyobb 0,5 százaléknál, a feldolgozatlan kukoricára vonatkozó, humánegészségügyi DON-toxin mennyiség pedig legfeljebb 1750 mikrogramm/kilogramm (ppb) lehet.
A takarmányok ugyanakkor az élelmiszereknél több DON-t tartalmazhatnak, amelyet az magyaráz, hogy a fuzáriumtoxinok az állati eredetű élelmiszerekkel korlátozott mértékben juthatnak az emberi szervezetbe. Az uniós ajánlás szerint a takarmányozásra szánt termékek fuzáriumtoxin-mennyisége 2000-12000 ppb is lehet, amely - a haszonállatok biztonsága érdekében - függ az állatok testtömegétől is.
A felvásárlók a szerint is megkövetelhetik a kukoricatételek minimális DON-toxin tartalmát, hogy a megvenni kívánt árukat humán-, takarmányozási vagy ipari célokra szánják. Fontos szempont lehet az is, hogy a megvásárolt kukoricát a felhasználás előtt meddig kell tárolniuk, mert a toxinmennyiség a raktározási alatt is nőhet. Az export szintén meghatározó tényező lehet, és az eladók az áru visszaküldésére is számíthatnak, ha a toxintartalom a szerződésekben rögzített határértékeket meghaladja. A gazdasági károkat növelheti, hogy szélsőséges esetben egy-egy árutétel felkerülhet az unió élelmiszerbiztonsági gyorsriasztási rendszerébe is, ez pedig a teljes magyar gabonaexportra nézve kedvezőtlen következményekkel járhat.
A tapasztalatok szerint 4000 mikrogramm/kilogrammos DON-tartalomnál húzható meg az a határ, ameddig a felvásárlók - hasznosítási céltól függően - a kukoricát megveszik. A takarmányozásra már nem használható, nagyobb toxinmennyiségű tételek feldolgozhatók a bioetanolgyártásban is, bár ez esetben a melléktermékeket - például égetőművekben - meg kell semmisíteni. A nagymértékben fertőzött kukorica közvetlenül is elégethető biogáz-erőművekben, és szakértők szerint a mostani szezonban ez is lehet a sorsra számos betárolt készletnek. Egyelőre azonban a mérési eredmények nem mutatnak komolyabb fertőzéseket, bár a kimutatható toxintartalom folyamatosan növekszik, és az utóbbi hetekben már nőtt a 5000-6000 ppb-re bevizsgált tételek száma - közölték az agrarszektor.hu-val ágazati szakértők.
A mérési eredményeket ugyanakkor jelentősen befolyásolhatja, hogy a toxintartalmat milyen módszerrel vizsgálják a piaci szereplők. A különböző gyorstesztek vagy például az úgynevezett Elisa-tesztek esetenként a valóságosnál nagyobb toxinmennyiséget mutathatnak ki, ezért a tényleges tartalom egzakt megállapításához akkreditált laboratóriumok "döntő módszereire" lehet szükség, mint amilyen például a HPLC-eljárás is.
Az akkreditált mérési eredmények azért is fontosak lehetnek, mert a felvásárlók most a toxin-fenyegetettséget az árak letörésére használhatják fel. Ez persze nem speciálisan "magyar jelenség", mivel ez a helyzet Európa-szerte is, de Magyarországon is kedvezőbb felvásárlási árakat érhetnek el azok, aki a tényleges toxintartalmat akkreditált vizsgálatokkal támasztják alá.