A márkázás segíthet a magyar dinnyének

agrarszektor.hu
Az átlagosnál kisebb méretű, viszont zamatos magyar dinnye kerülhet idén a fogyasztók asztalára. Magyarországon az idén mintegy 6 ezer hektáron terem a gyümölcs, felerészben Békés megyében. Mint a Syngenta szakmai rendezvényén, Medgyesegyházán elhangzott: a fogyasztók tudatosan keresik a minőségi magyar dinnyét, ebben segíthet nekik a márkázás

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Syngenta tavaly kezdte el forgalmazni a Rubin görögdinnyefajtát, amely matricával ellátva kerül a boltokba, a termelők pedig direkt erre a célra készített zászló mellett árusíthatják ezt a terméket - áll a Syngenta közleményében. Ez segíti a fogyasztókat, hogy egy garantáltan minőségi, zamatos dinnyét vásárolhassanak - mondta Antal Gyula, a zöldségfélék kampánymenedzsere.

Magyarországon 2014-ben 6 ezer hektáron termeltek görögdinnyét a gazdák, a termés mennyisége elérte a 220 ezer tonnát. A 2011-es mélypont után felszálló ágban lévő ágazat még mindig 4 ezer hektárral kisebb területet hasznosít dinnyetermesztés céljára, mint amit a 90-es évek elején regisztráltak.

Az idei évre nagyon nehéz előrejelzést tenni, mivel a fogyasztás erősen kötődik az időjáráshoz, különösen augusztusban - mondta Antal Gyula. A tavasz nagyon hideg, időnként télies volt. Áprilisban az éjszakai fagyok okoztak károkat a már kiültetett növényekben. A hozamra komoly hatással bíró fázisban a 10 celsius fok alatti éjszakák lassították a növények fejlődését. Ennek is köszönhetően a dinnyék átlagos súlya kisebb lesz, mint 2014-ben, és ez befolyásolhatja a hozamot is. A minőségre ugyanakkor nem lehet panasz, az utóbbi hetek meleg időjárása jót tett a növényeknek, felgyorsult a növekedés.


MTI-fotó: Rosta Tibor

A várakozások szerint a megtermelt hazai dinnye fele, körülbelül 100-120 ezer tonna exportra kerül. A magyar dinnyét két irányba exportálják: az egyik célország Németország, ahol a kisebb 3-5 kilogrammos gyümölcsöt kedvelik. A másik pedig Szlovákia, Lengyelország, Csehország, ahol 4-8 kilogrammos dinnyéket szeretik a fogyasztók. A megtermelt mennyiség másik felét belföldön értékesítik, az import ellenére a magyar vásárlók egyre tudatosabban keresik a hazai dinnyét.

A Görögországból érkező áru nagyon gyakran nem friss betakarításból kerül hozzánk, csak másodlagos piaca vagyunk a görög termelésnek - mondta Csige László, a Syngenta értékesítője. A magyarországi termés ezért sokkal biztonságosabb, megbízhatóbb.

A Syngenta Rubin görögdinnye fajtája igazodik a magyar fogyasztók ízléséhez. A többi fajtához nem hasonlító sötét héjszíne pedig jól felismerhetővé teszi a pultokon, cukortartalma magas. A bevezetés évében 30, idén már 300 hektáron termett ez a fajta.

A Syngenta ebben az évben a növényvédelemben is új termékkel állt elő. A Cidely Top gombaölő szer a colletotrichumos a fenésedés és a didimella ellen jelent hatékony megoldást.


MTI-fotó: Rosta Tibor

A két gombabetegség csapadékos időjárásnál néhány nap alatt tönkreteszi a növény leveleit, így a minőségre és a termésmennyiségre negatívan hathat, ha a fejlődés egy korábbi szakaszában, lombzáródás idején megelőzésképpen nem védekezünk. A fenésedés pedig akár az érett termést is tönkreteheti.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?