Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Harmat Ákos termékfelelős, Syngenta
Az ideihez hasonló száraz évek kevésbé viselik meg a napraforgót, ezért még az aszály által leginkább sújtott területeken is maximum 20 százalékos terméskieséssel számolhattunk. Annak ellenére, hogy csak 4-5 évente lehetne visszavetni, a napraforgó vonzó kultúra a termelőknek. Stabil és kiszámítható jövedelmezősége miatt pedig tovább nőhet a népszerűsége.
Az országos termésátlag várhatóan 2,5 tonna körül fog alakulni, de vannak megyék ahol jelenleg 3 tonna fölötti termésszinteket értek el. A száraz időjárás miatt nehéz volt a gyomirtás, bemosó csapadék nélkül ugyanis a preemergens kezelések hatékonysága nem volt kielégítő. Az egyszikű gyomokkal még úgy, ahogy boldogultak a gazdák, de a parlagfűvel szemben például sok helyen eredménytelennek bizonyultak a kezelések.
Ma már olyan napraforgók is elérhetők, amelyek állományban gyomirthatók és több mint 10 éve megjelentek az úgynevezett imidazolin-rezisztens hibridek is. Emellett az elmúlt években jelentős volt az úgynevezett magas olajsavtartalmú (HO) napraforgók térhódítása. Mivel a HO termény jelentős felárral értékesíthető, a magas olajsavas vetésterület további növekedésével számolunk.
A neonikotinoidos csávázás korlátozása viszont hátrányosan érintette a napraforgó termesztőket, mivel sokkal körülményesebbé vált a levéltetvek, barkók és talajlakó kártevők elleni védekezés. Azóta az eredményes termesztéshez sokkal több rovarirtó szert kell felhasználni és jobban oda kell figyelni a rovar kártételekre. A gombaölő szeres kezeléseket sem szabad elkerülni, ezek hiánya ugyanis jelentős terméskiesést eredményezhet.
Az évjáratok többségében fontos az úgynevezett deszikkálás, vagyis állományszárítás. A módszerrel megakadályozható a gombák elszaporodása és a tányérok szétesése, valamint a betakarítás is könnyebbé, tervezhetővé válik.
Úgy vélem, a napraforgó vetésterülete a következő években növekedhet. A termesztéstechnológiája például könnyebb, mint a repcéé, amely nagyobb költségekkel, sokkal több buktatóval termeszthető, miközben a napraforgó hasonló bevételeket hozhat a termelőknek.
Magyarország napraforgó területeinek több mint felét Syngenta vetőmagvakkal vetik be a gazdák. A hibridjeink piacvezetők Magyarországon és a továbbiakban is az imidazolin toleráns, valamint a Clearfield plusz és magas olajsavas technológiával rendelkező hibridekkel tervezünk.
{KAPCSOLODO}
Varga Gábor termékfejlesztési vezető, Saaten-Union Hungária Kft.
Idén - az előző évhez hasonlóan - nagyjából 600-615 ezer hektáron vetettek olajipari napraforgót Magyarországon. Úgy gondolom, a napraforgó vetésterületében a következő 5-10 évben túl nagy változás nem várható. Az viszont egyértelműen megállapítható, hogy a hazai termelés korszerű alapokkal valósul meg, hiszen az utóbbi években egyre több gazda - 70 százalékuk - vetett úgynevezett Clearfield típusú napraforgót. Ezek a napraforgók ellenállók az imazamox hatóanyagot tartalmazó gyomirtó szerekkel szemben. Ennek megfelelően ezekben az állományokban egyre többen használják a Clearfield gyomirtási technológiát, amely a csapadék viszonyoktól függetlenül is hat, a gyomok széles spektrumát irtja és szelektív a kultúrnövényre. Alkalmazása megoldást jelenthet a száraz, meleg években.
A Saaten-Union napraforgó portfoliója alkalmazkodik a termelők igényeihez, így az utóbbi időben a magas olajsavas és normál linolsavas szegmensben egyaránt kínálunk hibrideket. Elsősorban a Clearfield technológia felhasználásával ajánljuk a herbicid toleráns napraforgókat a termelőknek, elsők között pedig már 2015 tavasztól Clearfield Plus hibrideket is vásárolhattak tőlünk a gazdák.
Idén a napraforgók jól teljesítettek, de a betakarított országos termésmennyiség várhatóan kevesebb lesz, mint tavaly. Akkor mintegy 2,6-2,7 tonna/hektár volt az országos átlag, idén pedig nagyjából 2,3-2,4 tonna/hektár körüli értékre számítanak a gazdák, hiszen pillanatnyilag kevés a 4,0 t/ha feletti üzemi eredmény. A felvásárlási árak átlagosan 100 ezer és 110 ezer forint/tonna körül alakulnak a normál olajipari (linolsavas) árumag esetében, amely stabil és biztos jövedelmezőséget jelent a termelőknek. Tavaly a termésátlagok tekintetében az elmúlt évek egyik legsikeresebb szezonját élték meg a termelők a napraforgóban, az idei évben pedig átlagosnak nevezhető a hazai napraforgó termelés a pillanatnyi betakarítási átlagok alapján.
Az elmúlt években 30-80 ezer hektáron termesztették a magas olajsavtartalmú napraforgót, de ez az arány most növekedést mutat, hiszen a tavalyi évhez viszonyítva is duplázódott a vetésterülete. A magas olajsavtartalmú napraforgók szegmense ugyanakkor meglehetősen piac motivált, így az elmúlt években intenzív fluktuációt lehetett felfedezni a vetésterületek arányában. Összességében elmondható, hogy a normál linolsavas napraforgókat alacsonyabb áron vásárolják fel, míg a magas olajsavtartalmú terményekért magasabb összegeket kínálnak.
A szezon növényvédelmi szempontból nem okozott váratlan nehézségeket, bár a levéltetvek elleni fellépés több esetben szükséges volt. Ráadásul a neonikotinoid tartalmú szerek tiltása a napraforgó termesztőket is elég komolyan érintette, így jelentősen leredukálódott a lehetséges védekezési lehetőségek aránya. A levéltetvek mellett a szklerotínia kórokozója is megjelent, de ez minden évben felbukkan a napraforgó állományokban, helyes hibridválasztással, következetes növényvédelemmel és jó vetésforgóval mérsékelhető a kártétele.
Az utóbbi években egyre többen alkalmazzák az úgynevezett deszikkálást, vagyis állományszárítást. A módszerrel a betakarítási veszteségek mérsékelhetőek, a termés alacsony szemnedvesség tartalom mellett ütemesen és megfelelő időzítéssel betakarítható. Sőt, a napraforgó után így korábban tudják elvetni a kalászos gabonákat.
A Saaten-Union jövőre számos új, a herbicid toleráns gyomirtási technológiában alkalmazható hibridet kínál majd a gazdáknak. Ezek között megtalálhatók a Clearfield Plus technológiával kombinálható genotípusok, amelyek még teljesebb védelmet, még biztonságosabb és produktívabb termelési lehetőséget biztosítanak a termelőknek.
Kovács Gyula ügyvezető igazgató, DuPont Magyarország Kft.
Az előző évi napraforgó termésmennyisége és jövedelmezősége alapján úgy gondoltuk, hogy növekedni fog a növény vetésterülete, és ez be is jött. Idén 600 ezer hektárnál is nagyobb területen vetettek napraforgót a gazdák, a növény pedig átlag feletti eredményeket produkált. 2016-ban tovább nőhet a vetésterület.
A piacon idén is hamar elfogytak a magas olajsavtartalmú (HO) vetőmagvak. A jövőben - amennyiben a vetőmag-előállítók rendelkeznek megfelelő készletekkel - valószínűleg még többen választják majd ezeket a hibrideket.
A gyomirtó szeres kezeléseknél tovább emelkedett a herbicid-toleráns technológiák felhasználása (Clearfield és Express toleráns technológiák) és napjainkra a teljes napraforgó vetésterület több mint 70 százalékán használják a gyomirtó szerekkel szemben ellenálló eljárásokat. Az elmúlt években enyhe elmozdulást érzékelünk az Express toleráns technológia irányába, leginkább az előző évekhez képest szélesebb és jobb fajtaválaszték, illetve a hatékony és biztonságos gyomirtás miatt.
Növényvédelmi szempontból úgy gondolom, hogy a gazdák még mindig nem veszik komolyan a napraforgó gombaölő szeres kezelését. Idén ugyan a száraz időjárás miatt a gombák kevésbé szaporodtak el, de jelenleg a termelők több mint fele nem alkalmaz fungicides megelőzést, ezzel pedig saját maguknak okoznak terméskiesést.
Az augusztusi száraz időjárás miatt a deszikkálást idén kisebb területen alkalmazták, pedig az elmúlt években egyre többen használják ezt a fontos technológiai elemet. Persze csak azok, akik rendelkeznek a termékek kijuttatására alkalmas magas építésű permetezővel, vagy meg tudják oldani a légi növényvédelmet.