Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 310 ezer hektáron kerülhet a földbe repcemag idén ősszel. A vetési kedvet az idei magas árak és az egészen jó termés (2,95 t/ha) motiválta. A repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 117,1 ezer forint/tonna volt szeptember negyedik hetében a NAIK AKI PÁIR adatai szerint. Ez az árszint az egy évvel korábbit 6 százalékkal haladta meg. Az Oil World becslése szerint ugyanis a globális repcemagtermés (62,1 millió tonna) 4 százalékkal múlja alul az előző szezon kibocsátását a 2019/2020. gazdasági évben. A felhasználás ennél több, 63,7 millió tonna lehet - áll a NAIK AKI piaci jelentésében.
Nem kevésbé jövedelmező a napraforgó a maga 3 tonnás országos átlagával és 100 ezer forintos tonnánkénti árával. Mivel a termelési költsége nagyjából 50 ezerrel kevesebb, mint a repcének, sok gazdaságban ez a csúcsnövény a szántón. Az Európai Unióban 9,6 millió tonna napraforgómag kerülhet a tárolókba az idén, ami 1 százalékos növekedést jelentene a 2018. évihez képest a Tallage szerint. Romániában az egy évvel korábbinál 11 százalékkal nagyobb (1,22 millió hektár) területről 3 millió tonna (+14 százalék) napraforgómagot arathatnak. Bulgáriában 800 ezer hektárról (+5 százalék) közel 2 millió tonna (+1,5 százalék) termésre van kilátás, Franciaországban 13 százalékkal nagyobb területről 1,3 millió tonna (+7 százalék) termény kerülhet a tárolókba.
Magyarország a harmadik legnagyobb napraforgótermelő az EU-ban. Az AM tájékoztatása szerint az előirányzott 561,7 ezer hektár 43 százalékáról 3 tonna/hektár termésátlag mellett közel 725 ezer tonna napraforgó-magot takarítottak be a gazdák szeptember 18-ig. (Eszerint 1,7 millió tonnára várható az össztermés.) Az olajmag magyarországi termelői ára (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) az egy évvel korábbinál 8 százalékkal magasabb, átlagosan 99,8 ezer forint/tonna volt szeptember utolsó hetében a NAIK AKI PÁIR adatai szerint.
A szója ára a világkészletek zsugorodása miatt emelkedőben van. Az Oil World szerint a világszójababtermelése 344 millió tonna (-5 százalék) lehet a 2019/2020. gazdasági évben, míg a felhasználást ennél jóval több, 350 millió tonna, így a készletek5 százalékkal szűkülhetnek. A szójabab legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 335-338 dollár (USD)/tonna között alakult a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) október elején. Magyarországon a NAIK AKI PÁIR adatai szerint a szójabab (minősítés nélküli, 51-53 százalék ProFat) termelői ára 99,7-101,9 ezer forint/tonna volt szeptemberben. Az Agrárszektor.hu értesülései szerint a növény terméseredményei idén rosszabbak a tavalyinál, ezért ez az árszint csak az extra támogatással együtt tartja bent a szóját a legjövedelmezőbb növények versenyében.
A jórészt Brazíliából származó GM-szója-darára 2019. szeptember-novemberi szállítási határidővel 104,7 ezer forint/tonna átlagáron (FCA Koper) kötöttek szerződést a piaci szereplők ugyanekkor. A feldolgozók 132,8 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli átlagáron értékesítették a full-fat szóját (33 százalék fehérje-, 12 százalék olaj- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) szeptember utolsó hetében.