Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Többedik alkalomra sem sikerült zöldágra vergődniük az EU-tagállamok szakértőinek a gyomirtó szerek elkészítéséhez használt glifozát hatóanyag július 1-jén lejáró engedélyének meghosszabbításáról vagy visszavonásáról - írja a Bruxinfo. A tagállamok szakértői hétfőn délelőtti szavazásán ezúttal sem jött össze az a minősített többségi szavazatarány, ami jóváhagyta volna az Európai Bizottság néhány napja előterjesztett javaslatát.
Korlátozott idejű javaslat
Brüsszel a tagállamok elbizonytalanodása és a glifozát állítólagos rákkeltő hatásáról szóló információk hatására még a múlt héten úgy döntött, hogy csak korlátozott időre javasolja az engedély megadását a hatószer EU-n belüli forgalomba hozatalára. A testület által javasolt idő 18 hónap volt, azzal a kiegészítéssel, hogy addigra elkészül az Európai Vegyi-anyag Ügynökség (ECHA) tudományos elemzése a glifozát emberi szervezetre és környezetre gyakorolt hatásairól.
Az Európai Bizottság eredetileg 15 éves hosszabbítást támogatott, míg az Európai Parlament hét éves időszakra szóló engedélyezés mellett tört lándzsát. A bizottság a sikertelen szavazás után megismételte, hogy a tagállamoknak vállalniuk kell a felelősséget és nem bújhatnak a testület háta mögé. A biztosok kedden tartják szokásos heti ülésüket, amelyen Vytenis Andriukaitisz egészségügyi biztos nyújt tájékoztatást a dosszié állásáról.
Ha nem lesz döntés, megszűnik az engedély
Az Európai Bizottság litván tagja már korábban felhívta a tagállamok figyelmét arra, hogy amennyiben nem foglalnak állást, úgy július 1-jén megszűnik a glifozát alkalmazására vonatkozó engedély, és azt mindenhol ki kell vonni a forgalomból. Arra is emlékeztette a kormányokat, hogy a hatóanyag uniós szintű jóváhagyása azt jelenti, hogy az országok a saját területükön engedélyezhetik azt, de erre semmi sem kötelezi őket. Ha úgy látják jónak, akkor akár be is tilthatják a használatát.
A glifozát rákkeltő hatásáról megoszlanak a tudományos vélemények. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakirányú szervezete, az IARC 2015 márciusában "a valószínűleg rákkeltő anyagok osztályába" sorolta a hatószert. Az EU élelmiszerbiztonsági hatósága, az EFSA viszont nem találta ártalmasnak az egészségre. Igaz, ők csak a glifozát karcinogén kockázatát elemezték, míg a WHO a vegyületet és az azt tartalmazó termékeket is - közölte a Bruxinfo.