A klímaváltozás is sokaknak termelhet profitot

agrarszektor.hu
Miközben a gazdáknak világszerte fel kell készülniük a globális felmelegedés kihívásaira, a klímaváltozás bizonyos vonatkozásai ellensúlyozhatják a negatív hatásokat. Sőt, egyes terményeknél akár növekedhetnek is a hozamok.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az elmúlt években számtalan tanulmány foglalkozott a globális felmelegedés miatt kialakuló extrém hőmérsékletek negatív hatásaival, nem derítették fel ugyanakkor, milyen pozitív hozadéka lehet az üvegházhatású gázok, így a széndioxid mennyiségnövekedésének. A NASA most pótolta a hiányt azzal, hogy felmérte, hogyan változnak a terményhozamok, ha a 2000-ben mért mennyiségnél átlagosan kétszer több széndioxid található a levegőben.

A Goddard Institute for Space Studies (GISS) munkatársai a felmérés során az egységnyi vízre jutó termés nagyságát vetették össze, hogy felderítsék, hogy hat a növények vízigényére a felmelegedés, és a szén-dioxid tartalom növekedésének kombinációja. A Farming UK által ismertetett eredmények szerint a klímaváltozás hatása nem teljes mértékben negatív, sőt, egyes termények esetében hozamnövekedésre is számíthatnak a gazdák.

A légkör szén-dioxid tartalmának megkétszereződése befolyásolja a növények vízháztartását és a terméshozamát. Ami a részleteket illeti, a változások fő elszenvedője a kukorica lesz. A kutatás szerint a locsolt kukoricaföldeken 15, a pusztán esőre támaszkodó területeken 8 százalékkal esik vissza a hozam, ha megkétszereződik a levegő szén-dioxid tartalma.

A búza viszont egyértelmű nyertesként kerül ki a klímaváltozásból; a magasabb, mérsékeltebb időjárású területeken, így az Egyesült Államokban és Európában a hozamok átlagosan 10 százalékkal emelkedhetnek, de az aszályosabb régiókban, így Afrikában és Indiában is 8 százalékkal több búzát takaríthatnak be a gazdák, köszönhetően annak, hogy a termények vízháztartása akár 50 százalékkal is javulhat.

Forrás: blog.syngenta.hu

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?