Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A héten hétfőn, a nap első felében hullott az északi, északkeleti országrészben kisebb eső, ami csak foltokban érte el az 5 millimétert. A vasárnapi csapadék és a hétfői lehűlés csak átmenetileg enyhítette a növényeket sújtó szárazságot és a magas hőmérséklet miatti terhelést, hőstresszt. A hét eleje óta a hétvégén átnedvesedett talaj száradni kezdett, a felső talajréteg a hőségben gyorsan kiszáradt. 10 millimétert meghaladó csapadék a hétvégén is csak kisebb foltokban illetve a keleti határszélen valószínű, az ország középső részén a talaj további száradására kell számítani - írja a met.hu.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek északon és a Dunántúl nagy részén 1000-1100 foknap körül, az ország délkeleti részén pedig 1200 foknap körül alakulnak. Nyíregyháza és Kaposvár hőösszegei a tavalyi értékeket is meghaladva, jóval az átlag fölött járnak.
A meteorológiai portál legfrissebb vegetációs index (NDVI) térképén jól látszik, hogy elsősorban az erdővel borított középhegységeinkben, illetve az akáccal, gyümölcsfákkal beültetett területeken nagy a zöldtömeg aránya. Szántóföldi növényeink nagy része már nem zöldell, ezt mutatják az Alföld és a Kisalföld kiterjedt barnás területei a képen. Az NDVI két időlépcső között (8 nap alatt) bekövetkezett változásának térképe szerint országosan már nem jellemző a zöldtömeg növekedése, de foltokban, főként a Dunántúl északi részén megfigyelhetők még területek, ahol nőtt a zöldtömeg nagysága.
A hétvégén átvonuló hidegfront is csak átmenetileg, és nem mindenhol enyhíti a szárazságot. Pénteken, és szombaton a nap első felében főként a Dunántúl nyugati felén valószínű csapadék elsősorban záporok, zivatarok formájában. Ismét várhatók károkat okozó heves zivatarok jégesővel, felhőszakadással. Szombat délutántól a keleti országrészben is számítani lehet csapadékra, a jelenlegi számítások szerint főként a Tiszántúlon, ahol az eső, záporeső lesz inkább jellemző. A jövő hét első felében ismét napos időre van kilátás kevés gomolyfelhővel, melyekből csak elszórtan fordulhat elő futó zápor, de alapvetően száraz idő várható a legmelegebb órákban 40 százalék alatti relatív páratartalommal.
Péntektől többfelé megerősödik az eleinte délkeleti, majd szombaton északira forduló szél, ami a keleti országrészben még hétfőn is élénk marad. A permetezést érdemes a jövő hét elejére halasztani.
A hőmérséklet pénteken az ország nagy részén még meghaladja a 32 fokot, az Alföldön a 35 fokot is, kissé hűvösebb a nyugati határszélen lehet. Szombaton nyugat felől már érezhetjük a lehűlést, a Dunántúlon ekkor már 26 fok alatt, keleten még 30 fok körül alakul a hőmérséklet. Vasárnapra mindenütt felfrissül a levegő, és bár a jövő hét elején ismét melegedés kezdődik, a mostanihoz hasonló hőségre nem kell számítani, a hét közepére is csak 28-32 fokig melegszik fel a levegő.