Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A múlt héten a megelőző időszakhoz képest szárazabbra fordult időjárásunk - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Nagyobb számban záporok, zivatarok főként a keleti, északkeleti és a nyugati országrészben voltak, de 10 mm-t meghaladó mennyiség csak kevés helyen esett. Az augusztus eleji záporokkal, zivatarokkal együtt azonban az elmúlt tíz nap csapadékösszege az ország nagy részén jelentős többletet mutat. Ha a május közepe óta eltelt időszakot tekintjük, jelentős különbségeket tapasztalunk akár kis területen belül is különösen az Alföldön. Míg a nyugati országrészben és az Északi-középhegység térségében nagy területen hullott 240-350 mm közötti mennyiség az elmúlt 90 napban, foltszerűen az Alföldön is vannak ilyen tájak, de olyan területek is ahol mindössze 100-150 mm esett.
A talaj felszín közeli része sokat szikkadt, száradt az elmúlt egy hétben, de a felső fél méteres réteg is megfelelő mennyiségű nedvességet tartalmaz az ország nagy részén. Szárazabb területek foltszerűen az Alföldön és a Dunántúl délkeleti tájain fordulnak elő.
A hőmérséklet a hét nagy részében 4-5 fokkal alacsonyabban alakult az ilyenkor szokásosnál. A derült éjszakákon és területeken többször is 10 fok közelébe, helyenként az alá hűlt a levegő, a maximum értékek pedig csak 23-27 fok között alakultak.
A kalászosok aratása befejeződött, a tarlók tárcsázása is sokfelé megtörtént már. A hosszabban kint maradt termés már többször megázott, a minősége így egyre romlott. A kukorica sokfelé igen szépen fejlett, Miskolc térségében nem ritka a 3 méteres állománymagasság és a dupla csövek sem. Augusztus első hetének bőséges csapadéka országszerte igen jót tett a szemfejlődés állapotában járó állományoknak, azóta pedig már elkezdődött az érés folyamata. A napraforgó a magképződés, egyre többfelé az érés kezdeti állapotában van. Miskolc térségében ez utóbbi növény is igen jól fejlett, szép nagy tányérok a jellemzőek.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 1010 és 1180 foknap között alakul, az alacsonyabb értékek északon és nyugaton, a magasabbak délkeleten vannak, az országon belüli különbség továbbra is növekszik. Az összegzés kezdete óta folyamatos elmaradásban van a hőösszeg, és ezen a mögöttünk álló egy hét hűvös időjárása sem segített, ismét nőtt az elmaradás. A tavalyi évhez képest mintegy 90-160 foknap a hiány, a sokéves átlaghoz képest pedig 30-70 foknap. Ez azt jelenti, hogy a növények fenológiai fázisai pár nappal később következnek be a szokásosnál.
A következő 8-10 napban is folytatódik a többnyire napos, száraz, meleg időjárás, bár a hét közepén egy magassági hidegörvény hatására időnként erősebben megnövekszik a gomolyfelhőzet, és kedd estétől csütörtök estig elszórtan záporokra, zivatarokra is számítani lehet. Az ezekből hulló csapadék mennyisége azonban csak kevés helyen haladja majd meg a 10 mm-t. Így a jövő hét közepéig a talajok további nedvességvesztése lesz a jellemző, az Alföldön az aszályos területek növekedése várható. A hőmérséklet napközben 30-35 fok is lehet, hajnalonként azonban a legtöbb helyen felfrissül a levegő, és 15 fok körüli minimum értékekre számíthatunk.