Küszöbön a hatalmas változás: lezárul a világot átrajzoló fúzió

agrarszektor.hu
2018 elején lezárul a német Bayer és az amerikai óriásvállalat, a Monsanto fúziója. Ennek következtében a környezet és a társadalom iránt jobban elkötelezett, európaibb szemléletű világcég viheti majd a prímet a vegyipari beszállítók piacán. Markus Baltzer, a Bayer kelet-közép-európai regionális igazgatójával beszélgettünk arról, hogy milyen stratégiai célok mozgatják ezt a hatalmas vállalatot, milyennek látják a régiónkat, és mit várnak a világ két legnagyobb inputóriásaként számon tartott cégcsoport egyesülésétől.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Ön a Bayer közép-európai vezetője. Az európai folyamatok tükrében, hogyan látja, milyen szerepet játszik a kelet-közép-európai régió a Bayer stratégiájában?

A kelet-közép-európai országokban dinamikus fejlődés figyelhető meg az EU-csatlakozás óta, amely nagymértékben hozzájárult mezőgazdaságuk fejlődéséhez. A Bayer a régióban Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban és Szlovákiában van jelen. Központi irodáink Budapesten, Prágában, Varsóban és Pozsonyban találhatók, és több mint 1500 főnyi magasan képzett és rendkívül motivált munkaerőt foglalkoztatunk - ebből 202 fő a Crop Science üzletágban dolgozik. A kelet-közép-európai régió fontos a Bayer stratégiája szempontjából. Jó példa erre a lengyelországi Gdañskban található szolgáltató központunk. Ez a számvitellel foglalkozó központ 20 európai ország pénzügyi műveleteiért felel. Ez is azt bizonyítja, hogy Kelet-Közép-Európa óriási potenciállal és jól képzett, dinamikus munkaerővel rendelkező, igencsak aktív régió.

Óriási változások zajlanak a mezőgazdasági inputanyagok világpiacán, az átrendeződés szinte valamennyi multinacionális nagyvállalatot érinti, a Bayert is természetesen, a Monsanto- felvásárlás kapcsán. Tavaly október 5-én döntött úgy az Európai Unió, hogy leállítja azt a jóváhagyási procedúrát, amelyet a két input-konszern megafúziójával kapcsolatban indított. Van-e azóta új fejlemény az ügyben, mikor zárulhat le a fúzió? Miért döntött a Bayer a Monsanto felvásárlása mellett?

A mezőgazdasági ágazat kulcsfontosságú szerepet játszhat korunk egyik legsúlyosabb kérdésének megválaszolásában: hogyan lássuk el élelemmel a világ további 3 milliárd lakosát 2050-ben? Crop Science üzletágainkat mindig is az élettudományi portfóliónk szerves részének tartottuk. Izgalmas lehetőséget jelent számunkra a vezető pozíció megszerzése a Crop Science valamennyi üzletágában, ezáltal pedig a Bayer élettudományi társaságként való megerősítése. Számunkra ez az ügylet a következő logikus lépés afelé, hogy a mezőgazdasági szektorban létrehozzunk egy világviszonylatban vezető vállalatot, amely képes továbblépni az új generációs gazdálkodás felé. A fúzióval kapcsolatban a Bayer versenyjogi engedélyért folyamodott az Európai Bizottsághoz. Tavaly augusztus 22-én a bizottság második fázisú vizsgálatot indított az ügyben. A Bayer szeptember 18-án kérvényezte az elbírálási határidő 2018. január 22-ig tartó meghosszabbítását annak érdekében, hogy a tranzakció méretére tekintettel kellően alapos értékelésre kerülhessen sor. Mindezek alapján most már valószínű, hogy az ügylet 2018 elején lezárul. A Bayer a világszerte illetékes mintegy 30 hatóság majdnem mindegyikéhez benyújtotta engedélykérelmét; ezek több mint egyharmadától már meg is kapta az engedélyt.


Melyek az innováció fő irányai az inputtermékek piacán? Milyen irányba haladnak a Bayer Crop Science kutatásai?

A jelenlegi Crop Science K+F tevékenységek 15 hatóanyaggal és tulajdonsággal, illetve tulajdonságkombinációval foglalkoznak, amelyek bevezetése 2017 és 2020 között várható. Az integrált tevékenységek része továbbá több mint 100 életciklus-kezelési projekt is, valamint több száz új vetőmag a zöldség- és szántóföldi növénytermesztés számára. A globális K+F célja a termesztők igényeinek kielégítése a növényvédelem, illetve a vetőmagok terén, a jövőben megjelenő innovatív megoldásokat felhasználva. Évente körülbelül 1 milliárd eurót fektetünk be kutatásba és fejlesztésbe.

A növénytermesztés számára a legnagyobb kihívást és legkomolyabb kockázatot az egyre szélsőségesebbé váló éghajlati viszonyok jelentik. Milyen termékfejlesztések segíthetik a gazdálkodókat e kockázatok csökkentésében?

Vállalatunk 2015 és 2020 között legalább 200 millió eurós beruházást tervez a digitális gazdálkodási üzletágba. A gazdaságokban használt gépek többsége már jelenleg is rendelkezik precíziós mezőgazdasági funkciókkal. Új eszközök, például műtrágyák és növényvédő szerek segítik a gazdákat a termelési tényezők optimalizálásában, melyek a megfelelő terméshozam és a minőség javulását is magukkal hozzák. Az innovatív, digitális gazdálkodási technológiák segítségével a kis- és a nagytermelők egyaránt egészségesebb növényeket termeszthetnek, méghozzá hatékonyabb és fenntarthatóbb módon.

A digitális gazdálkodási megoldások az átláthatóság és fenntarthatóság iránti növekvő társadalmi igények kielégítéséhez is hozzájárulnak. Ebből a célból szorosan együttműködünk nagy szakértelmű partnerekkel, egyetemekkel, startup vállalatokkal és nonprofit szervezetekkel.

Agrárszektor 2017 - Az 50 legbefolyásosabb személy a magyar agráriumban
A cikk teljes terjedelmében az "Agrárszektor 2017 - Az 50 legbefolyásosabb személy a magyar agráriumban" című kiadványban jelent meg. Keresse a Portfolio könyvesboltban vagy az újságárusoknál!

A cikk saját termék népszerűsítését szolgálja.

 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?