Félelmetes jövő: így működnek majd a robotizált zöldséggyárak (fotó)

agrarszektor.hu
Olyan "zöldséggyárat" létesít a kaliforniai Szilíciumvölgy egyik településén egy amerikai cég, ahol robotrendszer felügyelete mellett termelnek majd fejes salátát és fűszernövényeket. A robot teljesen önállóan lesz képes dolgozni és döntéseket hozni.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

San Franciscótól délre, a Szilíciumvölgy egyik településén rövid időn belül hivatalosan is megnyílik az a zöldséggyár, amelyet az Iron Ox nevű startup cég alapít és hoz létre. A 750 négyzetméternyi területet elfoglaló gyár azért érdekes, mert a több száz fejes saláta és fűszernövény olyan robot felügyelet mellett növekszik majd, amely képes a megfelelő méretű és érettségű palántát kiültetni a nagy és kifejlett társai közé. Mindezt teljesen önállóan teszi, mert képes lesz önálló döntéseket hozni, így felügyelheti a növények növekedési ciklusát, illetve azok állapotát. A robot figyeli a növények fejlődését és ha hiánybetegséget tapasztal, ugyanúgy reagál ahelyzetre, és elvégzi mindazokat a növényvédelmi munkálatokat, amelyeket a gyakorlott kertészek szoktak.

A robotkar először egy olyan tálcába ülteti el a magokat, ahol egy tápanyagban gazda közegben csírázhatnak ki. Amint a növények nagyobbak lesznek, a kar áthelyezi őket egy olyan tálcába, ahol több a hely, majd néhány héttel később ismét átülteti azokat.

A növények folyamatos mozgatására azért van szükség, mert így maximalizálni lehet a számukat. A robot a növények fejlődése közben egy kamera segítségével figyeli, hogy megfelelő-e a méretük, a színük, és van-e rajtuk bármilyen fertőzés vagy kártevő.

A robot segítségével végzett növénytermesztés legnagyobb előnye, hogy így sokkal olcsóbb lesz a zöldséggyári élelmiszertermelés, mint a hagyományos - vélik amerikai szakértők. A robottechnológia egyre gyorsabban terjed a világon, mivel a szenzorok egyre olcsóbban, a szoftverek teljesítménye pedig folyamatosan nő.

Az új amerikai gyár nem az első robottechnológiát alkalmazó üzem lesz a világon. Egy ilyen telep Japánban már szintén robotokat használ és az automatizált rendszerrel több millió fejes salátát termel évente.

 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?