Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Tavaly év végén az Európai Unió 5 évvel meghosszabbította a világ legnépszerűbb totális gyomirtó hatóanyagának, a glifozátnak a használati engedélyét. A minősített többség elérése annak volt köszönhető, hogy Németország az utolsó pillanatban mégiscsak a vitatott vegyület mellé állt. Franciaország azonban - ahogy az olaszok vagy az osztrákok is - a hatóanyag ellen voksolt, és azt tervezi, hogy 3 év múlva teljesen betiltja. A francia kormány szerint ki lehet dolgozni működő alternatívákat a gyomirtásban. Összesen négy minisztérium kérte fel a francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutató Intézetet (INRA), hogy készítse el ezzel kapcsolatos tanulmányát.
Reménytelen?
Az INRA jelentése összegezi azokat a glifozát-helyettesítő technológiákat, amelyeket a termelők jelenleg alkalmaznak. Ez eddig lényegében a gyomok mechanikai gyomirtása volt, különböző időpontban és mélységben elvégzett talajműveléssel. Csakhogy ez nyáron a talaj nagymértékű vízvesztésével jár, ősszel pedig veszélyezteti az eróziónak kitett területeket. A vetőmag- vagy a zöldségtermesztésben szintén lehetetlennek tűnik elhagyni a totális gyomirtót.
Nélküle drágább
A glifozát olcsó gyomirtónak számít, szántón hektáronként 4-6 ezer forinttól elvégzi nemcsak a magról kelő, de az évelő egy- és kétszikűek kiirtását is.
A glifozát felszívódó hatóanyag, így a nehezen irtható tarackosok vagy akár cserjék ellen is hatásos. Tény azonban, hogy - éppen kiterjedt felhasználásának köszönhetően - világszerte egyre több glifozátrezisztens gyombiotípus jelenik meg. Az INRA mégis emlékeztet a glifozát különleges helyzetére a növényvédelemben: pillanatnyilag nem helyettesíthető más herbiciddel. A talajművelésen kívül azonban egyéb technológia megoldásokat is megvalósíthatónak lát. A gyakorlatban ezek a módszerek még döcögnének. Gondolkodni azonban mindenképpen érdemes a problémáról, mert a glifozát hamarabb eltűnik a gyakorlatból, mint hogy egy vele egyenértékű vegyület megjelenhetne a piacon.