2024. november 21. csütörtök Olivér

5 meglepő dolog, amit biztosan nem tudott Kína gabonatermeléséről

Agrárszektor
Kína hatalmas ország, csak a rizs termőterülete 212 millió hektárt ölel fel. Mégsem ez a legfontosabb gabonaféléjük. Téves elképzeléseink vannak a Kínában elérhető átlaghozamokról és a termelés jövedelmezőségéről is. Öt meglepő adatot gyűjtöttünk ki az USDA legfrissebb gabonapiaci jelentéséből.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

1. Az átlaghozamok alig különböznek a magyarországiétól: Tavaly kukoricából 6,1 t/ha-os eredményt értek el, ami a szárazság miatt kicsivel gyengébb az előző évinél. Magyarországon az utóbbi 5 évben 5,4 és 8,6 t/ha között ingadozott a termésmennyiség, tavaly az aszály ellenére is 8,4 tonnás átlagos hozamokkal zártuk a szezont, ami kivételesen jó eredmény. Búzából a kínaiak a hatalmas ország átlagában 5,4 tonnás átlaghozamot produkáltak, ami éppenséggel magasabb, mint ami nálunk megtermett 2018-ban (5,1 t/ha).

2. Nem a rizs a legfontosabb gabonaféléjük, hanem a kukorica. A legnagyobb területen termesztett és a legnagyobb mennyiséggel kecsegtető kultúra náluk is a tengeri. A főbb gabonák termőterülete és termésmennyisége sorrendben:

  • Kukorica: 42 millió hektár és 257 millió tonna
  • Rizs: 30 millió hektár és 212 millió tonna
  • Búza: 24 millió hektár és 131 millió tonna

3. A rizs átlaghozama nagyobb, mint a kukoricáé. Itthon elképzelhetetlen, de Kínában lehetséges: 212 millió hektár átlagában 7 tonnás termést ér el a rizs.

4. Annyit keresnek egy hektáron, mint mi. Egyformán jövedelemző a kukorica vagy a szója termelése Kínában és nálunk. Az USDA adatai szerint ha a támogatásokat, a földbérleti díjat és a termelési költséget figyelembe vesszük, akkor egy jó kukoricatermés hektáronként 100 ezer forintnak megfelelő hasznot hoz a kínai termelő konyhájára, míg a szójatermesztés támogatás nélkül enyhén mínuszos tevékenység. Nálunk a tavalyi év hektáronként 200 ezer forint körüli eredménnyel zárult a kukoricatermesztésben, ami átlagon felüli. Egy 7 tonnás évjáratban, amikor az árak tonnánként 50 ezer forint alá szorulnak, mi is örülünk a 90-100 ezer forintos szaldónak. Szójatermesztésben nálunk a nullpont nagyjából 2,1 tonnás hozamnál áll elő, ami gyakran megesik, nem csoda, ha minket is erősen motivál a támogatás. Tavaly azonban remek termésünk volt a 2,7 tonnát is meghaladó átlagunkkal.

 

5. Kitüntetett kereskedelmi partnerek vagyunk. Aprócska ország lévén nagy eredmény, hogy ott lehetünk Kína gabonabeszállítói között. Búzát a világon mindössze 10 ország exportálhat az ázsiai országba, Európából csak a franciák és mi. Kukoricát 14 országból fogadnak, Európából csak a bolgárok és mi szállíthatunk Kínába.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?