Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Számos általános tényező, amely 2017-ben növelte az árakat, tavaly is éreztette a hatását. A vezető P és K termékek globális értékesítése rekordszintet ért el, ám a várt zöldmezős beruházások kevesebb mennyiséget tudtak a piacra juttatni a beharangozottnál, és a megnövekedett nyersanyagköltségek további árnövekedést eredményeztek. Az áremelkedés 2018. negyedik negyedévében megtorpant (és a foszfát esetében fordított pályára lépett), de továbbra is fennáll a kérdés, hogy azok a makrogazdasági trendek, amelyek a tavalyi magasabb árakhoz vezettek, 2019-ben is fennállnak-e, vagy történhet valami változás?
Az elemzők szerint a keresleti és kínálati oldal továbbra is viszonylag kiegyensúlyozott piaci helyzetet eredményez, amelyben a foszfor és a kálium ára is hordoz nyereséget a gyártók számára. Pillantnyilag
Azonban vannak kockázati tényezők is: a mezőgazdasági nyersanyagárak alakulása, az új termelési kapacitások felfutásának gyorsasága, vagy Kína exportképessége átalakíthatja a foszfátpiaci kilátásokat.
A granulált káliummal 2018 elején tonnánként 235 dolláros áron kezdődött el a kereskedés a New Orleans-i kikötőben, és az év folyamán fokozatosan emelkedve érte el a csaknem 300 dolláros szintet. Más országokban, például Brazíliában ennél is magasabbra kúszott fel a kálium ára, és tonnánként 320 dollárral zárta az évet. Magyarországi viszonylatban mindez így festett:
Az agrárszektor.hu tavaly év végén arról számolt be, hogy a világ top-10 listáján szereplő - és hazánkban is jelen lévő - EuroChem két új oroszországi bányával fogja enyhíteni Európa káliuméhségét. A termelés felfutásakor a cég a világ harmadik legnagyobb műtrágyagyártójává léphet elő.