Kifutott az ideális kukorica-vetésidőből? - Ez most katasztrófa vagy mindegy?

agrarszektor.hu
Amerikában több mint 100 évre visszamenőleg állnak rendelkezésre hihetetlenül részletes adatok a növénytermesztésben, de az állattartásban is. Mivel az idei esős tavasz alaposan megakasztotta a kukoricaövben a vetési munkákat, a farms.com összesítette az elmúlt 30 év tapasztalatait, hogy kiderüljön, mennyit veszthetnek a gazdák egy megcsúszott vetéssel.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarországon inkább a szárazság, majd a hideg okozott idén gondot, a vetés késlekedése nem volt jellemző. Ez azonban a ritkább eset. Áprilisban sokszor a felázott, esetleg belvizes talajok - ne adj' isten hó - tud jelentős csúszást okozni a tervezett munkákban. A május azonban még nálunk is a kukorica vetési ideje - noha igyekszünk ezt egyre előrébb hozni -, így idén sokan belefuthattak a kiadós esőkbe. Az, hogy két héten át csak egy-egy napos megszakítással essen, ritkaság számba megy nálunk. Aki május 20-ig nem vetette el a tengerit, az most bizonyára aggódik a végeredményt illetően.

Az esetek döntő többségében nem szerencsés, ha kicsúszunk az ideális időpontból, mivel akkor a virágzás az aszályos időszakra eshet, valamint a nedves őszbe tolódhat ki a tenyészidőszak, illetve a stresszelt állományt nagyobb eséllyel bántják a kórokozók, kártevők is. A Nielsen 2019-ben végzett kutatásai alapján az, aki csak május 10. után tudja elvetni a tengerit, az a május végéig megvalósult vetéssel napi szinten 0,3-1 százalékos termésveszteséggel számolhat.

De valóban ennyire törvényszerű a hozamkiesés? A farms.com munkatársai a potenciális termésveszteség mértékét az amerikai kukoricaövi termésátlagok alapján próbálták felbecsülni. Az adatgyűjtés során megkésett vetésidőnek az számított, amikor május 20-ra a tevezett állományok legalább 40%-a nem került a földbe. Csak 1980 óta 11 ilyen évjáratot találtak, azaz minden harmadik évben meghiúsult az ideális időpont tartása. Nem is annyira rendkívüli esemény a csúszás, igaz?

A betakarított termést az előző 5 év átlagához mérték, eszerint a legnagyobb veszteség 2002-ben következett be, amikor a szokásos mennyiséghez képest  48 százalékkal kevesebbet arathattak a gazdák. Ez az időpont azonban nem esett egybe a legnagyobb időbeli csúszást hozó évvel. Azt ugyanis 2011-ben jegyezték fel, és érdekes módon 2 százalékos terméstöbbletet hozott. Még meglepőbb a 2009-es év, amikor a megkésett vetésekkel is 24 százalékos többletet realizáltak a farmerek. Mindez a szezon többi részére jellemző időjárás miatt alakulhatott így.

Az alábbi ábra alapján van valami kis kapcsolat a vetésidő és a hozam között, de ez nagyon gyenge. A szezon többi részének, elsősorban a júliusi időjárásnak, nagyobb hatása van a végeredményre, mint annak, hogy befejeztük-e időben a vetést. Egyszóval fel a fejjel: a május végi vetési időponton nem múlik semmi.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?