Rettenetes mennyiségű rovaritó szert eszünk meg - Itt a sokkoló lista!

agrarszektor.hu
Az "Eljövendő generációk" nevű civil szervezet kimutatása szerint a megtermelt gyümölcsök 72%-a, míg a megtermelt zöldségek 43%-a tartalmaz valamilyen rovarirtó szert. A szervezet nemrég tette közzé a jelentését a 2012-2017-es időszakról, ebből válogattak a francia agrárlapok, és innen idéztük mi is a megdöbbentő számokat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A civilek 18-féle gyümölcsöt és 32-féle zöldséget vizsgáltak legalább 5 éven át. A sajtóközleményükben azt írták: a hat év alatt bevizsgált gyümölcsminták átlagosan 71,9%-a tartalmazott permetezőszer-maradványokat, ennek 2,9%-a átlépte a megegedett  maximális maradékértéket. Ez az érték, ami felett az Európai Unióban a gyümölcs nem kerülhet(ne) kereskedelmi forgalomba. A zöldségek esetében a minták 43,3%-a tartalmazott növényvédőszer-maradékot, ebből 3,4% volt a határérték felett rovarirtószerrel szennyezett. Az Eljövendő generációk  (L'association Générations futures) 18 hónappal korábban is kiadtak egy hasonló jelentést, abban nagyon hasonló értékeket állapítottak meg - számolt be a Le Monde.

A nyár egyik legfontosabb és legszínvonalasabb eseménye a Kelet-magyarországi Agrárfórum, amelyet augusztus 9-én rendez meg Hajdúböszörményben a Portfolio gazdasági portál. A konferencia napirendre veszi az agrárium legjelentősebb és legaktuálisabb témáit az ágazat csúcsvezetőinek és döntéshozóinak részvételével. Szó lesz a magyar agrárgazdaság agrárpolitikai célkitűzéseiről, a nagy horderejű földszabályozási változásokról, a nyereséges növénytermelés alapvető feltételeiről és az állattenyésztés előtt álló fejlesztési-piaci lehetőségekről. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráljon most!

A gyümölcsök esetében 

  • a cseresznye (89%-ban tartalmazott rovarirtó szert), 
  • a mandarinfélék (88,1%),
  • a szőlő (87,3%), 
  • a pomelo (86,3%), 
  • a barack és a nektarin (82,9%), 
  • az eper (82,9%) és 
  • a narancs (81,2%) tartalmaz kritikus mennyiségben rovarölőszer-maradványokat. 

Kevésbé szennyezett a szilva (50,8%) és az avokádó (27,8%), illetve a kivi (25,8%).

A zöldségek esetében a petrezselyem zöldje végzett a negatív csúcson

(a minták 84,9%-a volt szennyezett), ezt követi a petrezselyem gumója (82,5%), majd összegezve a fűszernövények (69,3%), az endívia (67,2%) és a fejes (kerti) saláta (66,5%). A legevesebb rovaritrószer-maradványt a retek (6,9%), a spárga (2,1%) és az csemegekukorica (0,8%) tartalmazta.


Határértéken felüli rovarirtószer-maradványt tartalmazott az ananász (a minta 9,6%-a), a cseresznye (5,2%) a kivi és a grépfrút (4,2%).

A fűszernövények 21,5%-a tartalmaz határértéken felüli rovarirtószer-maradványt,

ezeket követi a sorban a petrezselyem és a fehérrépa. De a fokhagymában, a dinnyében és a sütőtökben minden esetben a határérték alatti mennyiséget találtak.

Nagyon is javasolt, hogy több zöldséget és gyümölcsöt egyen mindenki, de a fogyasztóknak semmi kedve nincs egészségre olyan káros anyagokat a szervezetükbe vinni, mint például a rovarirtószerek"

 - mondta François Veillerette, az Eljövendő generációk igazgatója, aki hozzátette, hogy a határérték feletti gyomirtószer-tartalom nem jelent automatikusan veszélyt az egészségre. Franciaországban ugyanakkor az ilyen esetekben kezdeményezik a termék visszahívását a polcokról.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?