Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Már vágják a búzát Bács-Kiskun megyében, hamarosan a tönköly is sorra kerül.
- mondja egy Szakmár környéki termelő. Míg májusban úgy tűnt, két hét késésben vannak az állományok, mostanra a rekkenő hőségben egy pillanat alatt kész lett minden. A szakmári vállalkozó úgy látja, a hullámzó búzatábla kevés kalászt rejt, és a gazdálkodók hamarosan csalódottan nézegetik majd a kombájn hozammérőjét; 25 százalékos termésveszteség is lehet egy átlagos évjárathoz képest. Az aszályos tavasznak és a gyenge bokrosodásnak meglesz a böjtje, nem mindenhol fog sikerülni az 5 tonna - vélekedik a termelő. A kalászok védelmét egyébként időben elvégezte, a minőséggel itt nem lehet baj.
- teszi hozzá Békés megyében egy másik termelő. Ő úgy saccolja, 20 százalékkal lehet kisebb a termés a normálisnál. Ez esetükben 4-5 tonnás átlaghozamot jelent. "A maradék kalászban kis fajsúlyúak lesznek a szemek, amihez a kalászfuzáriózis is hozzájárul. Persze a minőséget nehéz szemmel felbecsülni, de mégis azt mondom: maximum egy közepes minőség sikerül idén" - összegez a dombegyházi agrármérnök.
Zala megyében, Páka térségében egy 2000 hektáros gazdaságban viszont azt halljuk, hogy nagyon nagy a termés, 7-8 tonnás átlaghozamokat várnak a sima fajtabúzáktól és a minőséget is hibátlannak látják. Ugyan még nem vágtak bele a táblákba, de egy ekkora gazdaságban hinnünk kell a tapasztalt szemeknek. A kombájnok a jövő héten indulnak meg. Baranyában, Pécs mellett is a jövő héten kezdődik a betakarítás. A gyenge bokrosodás miatt most drukkolnak az 5 tonnás átlaghozamért. A fuzárium ellen sikerült időben védekezni, így a termést egészségesnek látják.
Borsod megyében pont olyan rosszul végződik a szezon, ahogyan indult. A megkérdezett gazdálkodó ősz óta küzd az újabb és újabb problémákkal. "Kezdődött a rovarokkal és a törpülésvírussal, majd folytatódott az aszállyal, végül a két hét esővel és párás meleggel... Olyan gondjaink voltak, amik ezelőtt sohasem, így teljesen váratlanul értek minket. Féltermés lesz az idei, vagyis 3 tonna hektáronként. A minőségről sem merek nyiatkozni. Meglepne, ha nem lenne fuzáriumos a kalász ilyen hosszantartó, párás meleg után" - összegez az északi határon gazdálkodó.
Hajdú-Biharban is a gyenge bokrosodásra és a kisebb kalászszámra panaszkodnak, a kombájn azonban csak a jövő hét második felében indul meg. "Az utolsó két hét időjárása meglepett minket. Lehet, hogy babonásnak tart, de most nem merek előre jósolni ..." - óvatoskodnak Újiráz térségében. Egy másik termelő, Földes környékén bőbeszédűbbnek bizonyul.
A gazdák többsége fel sem ismeri ezeket a levélbetegségeket, és nincs felkészülve arra, hogy aszály idején folyékony nitrogénnel táplálja az állományt - véli a megkérdezett termelő, aki az idén háromszor is védekezett a gombás betegségek ellen, túlnyomórészt sikerrel. A jobb földeken 6 tonnás eredményt vár, ez nagyjából 500 hektárt jelent. "54 éves vagyok, de az utóbbi 10 évben olyan hőségek vannak, amit korábban nem tapasztaltam. Egyre nehezebb agrotechnikával lekövetni ezt az időjárást, de muszáj, ha a nagy termőképességű fajták genetikai potenciálját ki akarjuk használni" - vonja le a tanulságot a földesi vállalkozó.