Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tavalyi rekord szárazság és a vele járó 3,22 t/ha-os átlaghozam után idén 3,31 tonnát termett egy hektáron a kanadai búza - ez döntően tavaszi vetésű állományt jelent. Ennek köszönhetően 6 százalékkal több búza (durummal együtt) termett az országban, elérve a 32,6 millió tonnát - írja piaci jelentésében az USDA. A búzák területe csaknem 10 millió hektárt fedett le, de nem sokkal volt kisebb a kanadai repce, a kanola termőterülete sem: 8,5 millió hektár. Ez azonban mégis kevésnek számít a tavalyi 9,2 millió hektárhoz képest. Csökkent a szója területe is: bő 2,5 millióról 2,3 millió hektárra esett.
A repcevetési kedv megcsappanása részben éppen a nagy termőterülettel függ össze: nagyon megnőtt a szűk vetésforgó miatt a betegségek elleni küzdelem költsége. Másrészt az értékesítési lehetőségek is romlottak: Kína csak repcedarát és repceolajat vásárol, a mag iránt nem érdeklődik. Nem utolsó szempont az sem, hogy Kanada legnagyobb búza- és repcetermő körzetében idén 60-100 olyan nap volt, amikor kevesebb, mint 0,5 mm eső esett.
Ez különösen a szójára igaz. A szárazabbra forduló éghajlat miatt ebből a növényből a tavalyi 5 százalékos termőterület-zsugorodás után idén további 10 százalékkal vetettek kevesebbet. De a repce 8 százalékos területcsökkenése ennél jóval több termőhelyet szabadított fel egyéb kultúrák számára. A termelők inkább a rövid tenyészidejű, vagy kevésébé igényes növények felé fordultak, ilyen a borsó, a zab és az árpa. Ezek egymással is kiváló vetésforgót alkotnak. Termőterületük sorrendben 20, 18 és 14 százalékkal növekedett egyetlen év alatt.